Noha a házasságkötés komoly lépés mindenki életében, néha előfordul, hogy a házastársak egy idő után rájönnek, rosszul döntöttek, és inkább elválnak. Vajon lehetséges egyházilag is elválni? Erre a kérdésre keresi a választ ifj. Mészáros Lajos jogász, olvasói levélre reagálva.
Az egyházi házasság érvénytelenítéséről
Tavalyelőtt mentem férjhez, templomban esküdtünk. Fél év után aztán el is váltunk, mert kiderült, hogy férjemnek súlyos örökletes betegsége van, amit a házasságkötés előtt eltitkolt előttem. A polgári bíróság az első tárgyaláson felbontotta a házasságunkat. Bár nagyon nehezen éltem meg a válást, mivel gyermekünk nem volt, vagyont sem szereztünk, viszonylag gyorsan túltettem magam ezen a rossz élményen. Azóta megismerkedtem egy férfival, akibe beleszerettem, és már a házasságot tervezzük. A gond az, hogy a párom mélyen vallásos, és nagyon szeretne templomban esküdni. Mindketten katolikusok vagyunk, de hát én elváltam, így nem léphetek újból az oltár elé, bár úgy tudom, létezik egyházi válás is, és ha azt kimondják, ez az akadály is elgördül az utunkból. Hogyan lehet elválni egyházilag, és mennyi ideig tart?
A katolikus egyház tanítása szerint a házasság felbonthatatlan: „Amit Isten egybekötött, ember szét ne válassza”. Egyházilag elválni tehát nem lehetséges, olvasónknak azonban így is lehet esélye helyzete megoldására. A katolikus egyház ugyan nem bont fel házasságokat, de az egyházi bíróságok előtt folyhat eljárás annak a bizonyítására, hogy a házasság már a kezdetektől (a megkötésének pillanatában) érvénytelen volt – indítványozható tehát a házasság az egyházi bíróság általi érvénytelenítése.
Az egyházi joggal foglalkozó irodalom kihangsúlyozza, hogy az egyházi érvénytelenítés nem válás. Az érvénytelenítés nem elválasztja a feleket, hanem házasságukat érvénytelenné, semmissé teszi. Az egyházi keresetlevelet annak az egyházmegyének (szlovákul „diecéza”) az Egyházi Bíróságához kell benyújtani, ahol a templomi esküvő volt. A beadvány azonban nem tartalmazhatja azt, hogy ki hogyan viselkedett a házasságban, és az indítványozó megcsalásra és elhidegülésre sem hivatkozhat. Még olyan betegség sem lehet az érvénytelenítés oka, amelyről az indítványozó a házasság megkötése előtt tudott, hiszen a hívő embernek jóban-rosszban ki kell tartania hitvese mellett. Ilyen okokból az egyházi bíróság esetleg tolerálja a különélést, de nem érvényteleníti a házasságot. Az egyházi házasság érvénytelenítésének oka lehet (a teljesség igénye nélkül): ha valaki kényszerből kötött házasságot (pl., ha elrabolták), ha valaki vérrokonnal házasodott, ha valakinek a korábbi egyházi házassága fennáll, ha valaki az esküvő előtt nem mondta el, hogy nem akar gyermeket vállalni, vagy ha az egyik fél fontos információkat titkolt el a másik elől – pl. örökletes betegséget, mint olvasónk esetében.
Az egyházi bíróság tagjai a vikárius, a bírók, a házasság intézményének védője és a jegyző. A felek ügyvédet is fogadhatnak. Az eljárás hasonlít a polgári bírósági eljárásra, azzal a különbséggel, hogy a feleket külön-külön hallgatják meg a bírók (nem kell a bíróságon találkozniuk). Az egyházi bíróságok is alkalmaznak szakértőket (pl. a betegségek bizonyítására), így az ügyek elhúzódnak, de Ferenc pápa 2015-ös reformja óta meggyorsultak az eljárások, és már nem kell kihasználni minden instanciát, nem kell, hogy a perek felmenjenek egészen a pápáig, így az érvénytelenítési eljárások Helena Lukianová egyházi jogász szerint átlagban kb. 1 évig tartanak.
A fent leírtak az elhált házasságokra vonatkoznak. Előfordul viszont, hogy a házasságot nem hálják el, azaz a házasságkötés után a pár nem létesít egymással szexuális kapcsolatot. Az ilyen házasság megsemmisítése egy olyan ritka intézkedés, melyet csakis a pápa gyakorolhat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.