A kánikulában jólesik a hideg ital és a fagylalt, de ha túlzásba visszük, annak komoly következményei lehetnek. Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka. Vajon a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét?
Nagy melegben is óvakodjunk a jeges italtól
A hangszalag- és a vele együtt jelentkező akut gégegyulladás főként vírusos felső légúti fertőzések miatt alakul ki, de előfordulhat bakteriális fertőzések kapcsán is. Jól ismert és gyakori probléma a hang túlerőltetéséből fakadó krónikus gége- és hangszalaggyulladás is. Ilyenkor a vizsgálat során a hangszalagok vaskosak, szélük lekerekített, hangképzéskor nem zárnak, ezért a páciens azt tapasztalja, hogy hangja könnyen kifárad, fátyolossá, rekedtté válik, vagy akár el is némul. A hangszálgyulladást a hang megváltozása mellett nyelési nehezítettség, torokfájdalom és torokkaparás is kísérheti.
A hangszalag és a gége elváltozásait irritatív anyagok is kiválthatják: a különféle maró anyagok, a füst, por, gázok belélegzése, illetve a refluxbetegség. Ezt követik a jó- és rosszindulatú daganatos elváltozások, neurológiai betegségek, a pajzsmirigyproblémák és a gégét ért traumák. A kémiai irritáció is okozhat enyhébb, a nyálkahártya felszínét érintő elváltozásokat. A szakemberek azt tanácsolják, hogy kerüljük a túlzottan forró (fűszeres) ételeket és italokat, és óvatosan fogyasszuk azokat a jeges finomságokat, amelyeket néhány perccel a fogyasztásuk előtt vettünk ki a hűtőszekrényből.
Azok, akik számára hangjuk mindennapi munkaeszközként szolgál, különösen érzékenyek lehetnek a szájon át belélegzett száraz hideg levegőre vagy a hidegebb ételek, italok fogyasztására. Ezek hatására ugyanis a hangszalagjaik is megduzzadhatnak, ami által hangszínük, hangterjedelmük változását tapasztalhatják. A hangszalagok gyulladásos problémái esetén fül-orr-gégészeti szakrendelés javasolt. Az akut gyulladás akár egy-két hét alatt is kikúrálható, ám a krónikus gyulladás esetén ettől hosszabb időt vehet igénybe a felépülés.
A gyógyítás legfontosabb eleme a hangkímélés (beszédtilalom) és a gégediéta, ami azt jelenti, hogy a betegnek kerülnie kell a nyálkahártyákat irritáló ételeket (a túl hideg vagy forró, fűszeres és szénsavas ételeket-italokat) és természetesen a dohányzást is.
(ek)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.