„A szem erein az orvos nemcsak a cukorbetegséget, hanem például a leukémia és a sclerosis multiplex jeleit is láthatja” – nyilatkozta a TASR munkatársának dr. Nora Majtánová, az Egyetemi Kórház Szemészeti Klinikájának szemorvosa.
Súlyos betegségek is kiderülhetnek szemvizsgálatkor

„A beteg még nem tudja, de mi már látjuk az elváltozásokat az ereken – mondja a doktornő, majd hozzáteszi: – Gyakran mi vesszük észre elsőként a magas vérnyomásra utaló elváltozásokat a szemfenéken.” További nagyon gyakori betegség, amit a szem jelez, a sclerosis multiplex (SM). Egy példa: a beteg hirtelen elveszíti látását az egyik szemére. Mágneses rezonanciára küldik, hogy diagnosztizálni tudják a betegséget, miközben az SM-re is fény derül. A szemorvos reumatológiai betegséget, például a Bechterew-kórt is ki tudja így szűrni, amire a szivárványhártya gyulladása hívja fel a figyelmet.
40 felett kötelező lehet
Az orvosnő szerint 40 év után mindenkinek ajánlott az alapos szemorvosi vizsgálat, utána pedig kétévenként kellene ezt megismételni. „Ilyenkor megmérjük a szemnyomást, ami bizonyos korban általában megemelkedik, ha valaki hajlamos a zöld hályogra” – mondja.
Nagyon gyakori szemprobléma a rövidlátás is. „Az elmúlt években járványos méreteket öltött ez a szemhiba, hiszen már a gyerekek is gyakran merednek a számítógép képernyőjére, ez pedig árt a szemnek – emiatt már egész kicsi gyerekeknek is szemüvegre van szükségük.”
Nem árt, de legyünk óvatosak
A kék szűrővel ellátott szemüveg viseléséről a doktornő elmondta, hogy semmiképpen sem árt, azonban óvatosnak kell vele lenni. A kék fény ugyanis leállítja a melatonin termelődését. „Ennek az anyagnak a hiánya pedig álmatlanságot vagy lelki problémákat okozhat. Nagyon fontos, hogy a mobiltelefont vagy a táblagépet ne sötétben, ágyban használjuk, mert ezzel fékezzük a melatonintermelődést, és a szemproblémákon kívül más betegségek is kifejlődhetnek” – tette hozzá a doktornő. Sokat segíthetünk a szemünknek, ha napközben különféle távolságokra fókuszálunk. Az is hasznos lehet, ha 10-20 percenként egy távoli pontot keresve kinézünk az ablakon.
Teendők és tilalmak
1. Megelőző ellenőrzések: Minden gyermeket szemorvosnak kell megvizsgálnia 6 és 12 hónapos, illetve 30 és 42 hónapos kora között. A gépjárművezetőknek folyamatosan oda kell figyelniük a látásélességükre, szürkületi és színlátásukra, valamint az erős fénnyel szembeni érzékenységükre. Nagyobb kockázatnak vannak kitéve a dohányosok és azok, akik sok időt töltenek a napon.
2. UV-védelem: Mindenki ki van téve a napégés kockázatának, aki hoszszú időt tölt megfelelő védelem nélkül a napon. Van egy dolog, amit sokan nem tudnak: a szem szaruhártyáját is megégetheti a nap, ami úgynevezett „hóvakságot” okozhat. Ha ez megtörténik, akkor a szaruhártya idegvégződései védtelenek maradnak. A tünetek jelentkezhetnek súlyos fájdalom, fénnyel szembeni különös érzékenység, valamint égő, vörös vagy könnyező szem formájában. Ritkán akár látásromláshoz is vezethet. Az UV-sugárzás hosszú távon a kötőhártya megvastagodását, szürke hályogot és a makuladegeneráció nagyobb kockázatát okozhatja. Ezért fontos olyan napszemüveget viselni, amely optimális módon megszűri az UV-fényt.
3. Friss levegő: A friss levegő nem csak a tüdőnek, a szívnek és a véredényeknek hasznos. A szem szaruhártyája is közvetlenül a levegőből veszi fel az oxigént. Mi ennek az oka? A szaruhártyának nincs saját oxigénellátása. Bárkinek, aki füstös és levegőtlen helyen kénytelen ülni, gyakran segítenie kell a szemének azzal, hogy kimegy a friss levegőre. A kontaktlencse viselőinek rendszeresen meg kell pihentetniük a szemüket „szemüveges nap” tartásával.
4. Számítógép: A kutatások bebizonyították: ha hosszú időn át dolgozunk a számítógép előtt és elmélyülten nézzük a képernyőt, ez nagyon szárítja a szemet, mert sokkal kevesebbszer pislogunk. Ezért nagyon fontos rendszeres szüneteket beiktatni, és távol tartani a szemünket a képernyőtől, amikor a számítógépen dolgozunk. Időnként csukja be és nyissa ki a szemét, és tudatosan pislogjon.
5. Higiénia: A szem a testünk része. Ez azt is jelenti, hogy mindig mossunk kezet, mielőtt megérintjük vagy megdörzsöljük a szemünket.
6. Kozmetikumok: Bárkinek, aki kifesti a szemét, csak olyan festéket lenne szabad használnia, amelyiken allergiatesztet végeztek, és mentes a tartósítószerektől. A szemet irritáló termékek megtámadják a szaruhártya védő zsírrétegét. Fontos, hogy ne felejtse el éjszakára lemosni a szempillafestéket, a szemtust és a szemhéjfestéket.
7. Szemránckrémek: Mindenkinek, aki szemránckrémet használ, tanácsot kellene kérnie, mert a termékek nem tartalmazhatnak semmilyen beszivárgó olajt. Ezek az olajok tönkretehetik a könnyréteget, és allergiához vezethetnek. Az arckrémet nem szabad közvetlenül a szem környékére kenni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.