Egyre drágábbak az élelmiszerek

Pozsony. Ingerülten reagáltak a mezőgazdasági termelők, s ezen belül is főként a sertéstenyésztéssel és tejtermeléssel foglalkozó agrárvállalkozók arra a hírre, hogy az emelkedő termelői árak miatt hamarosan nőni fog az élelmiszerek bolti ára.

Pozsony. Ingerülten reagáltak a mezőgazdasági termelők, s ezen belül is főként a sertéstenyésztéssel és tejtermeléssel foglalkozó agrárvállalkozók arra a hírre, hogy az emelkedő termelői árak miatt hamarosan nőni fog az élelmiszerek bolti ára. Agrárgazdasági szakértők szerint nem feltétlenül szükséges, hogy a sertéstenyésztők múlt heti áremelési megállapodását vagy az üzemanyagárak augusztusi drágulását az élelmiszerárak maradéktalanul kopírozzák. „Bár már az EU-ban lennénk, ahol szigorú jogszabályok gátolják az üzletláncok tisztességtelen gazdagodását az őstermelők és az élelmiszergyártók rovására” – fakadt ki az egyik csallóközi mezőgazdasági részvénytársaság vezetője, amikor arra terelődik a szó, vajon mennyit vett ki zsebükből a csaknem egy éve tartó sertésfelvásárlási válság. Hiába rendelkeznek elitállománnyal, az EU-országokban is jónak tartott hasznossági mutatókkal a hazai sertéstenyésztők – kivétel nélkül –, legalább háromnegyed, jobb esetben fél éve mélyen az önköltségi ár alatt tudják csak eladni jószágaikat. Ellenkező esetben hízóik nyakukon maradnának. „De legalább fizetnének az átvett áruért három héten belül” – mondta egy alistáli magángazda, hiányolva az állam hathatós segítségét a hazai termelőket sújtó helyzetben. „Az elmúlt két évben több tízmillió koronát öltünk a sertéstenyésztési technológia korszerűsítésébe. Most meg számoljuk fel az állományt?” – tette fel a kérdést egy Párkány melletti község szövetkezetének elnöke, akit öt-hat éve a legjobb agrármenedzserek között tartanak nyilván. De nincsenek jobb helyzetben a közép- vagy a kelet-szlovákiai állattartók sem. Bár a sertéstenyésztők szövetsége a múlt héten megállapodott, hogy a kilónkénti 42 koronánál olcsóbban nem adják a legjobb minőségi osztályba sorolható hízóikat, termelői visszajelzések szerint a felvásárlók most is csak 37-38 koronát hajlandóak fizetni érte. A feldolgozók viszont, a tenyésztők megállapodására és az augusztustól dráguló üzemanyagokra hivatkozva, kilónkénti 14-20 koronás árdrágulást helyeztek kilátásba. Viera Ižáková agrárközgazdász szerint az élelmiszerárak drágulása a világpiaci és a térségbeli árak alakulásával függ össze. Szerinte jelentősebb, akár 8-10 százalékos árugrás az EU-csatlakozás után várható, ám arra se egyik napról a másikra kerül sor. (gyor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?