Csökkentik az agrárgazdák közvetlen kifizetéseit

Luxemburg. Változik az Európai Unió agrártámogatási rendszere (CAP) – erről döntöttek a közösség Luxemburgban tárgyaló mezőgazdasági miniszterei. Portugália azonban nem ért egyet, ezért a ritkán használt felülbírálatot kezdeményezi.

Luxemburg. Változik az Európai Unió agrártámogatási rendszere (CAP) – erről döntöttek a közösség Luxemburgban tárgyaló mezőgazdasági miniszterei. Portugália azonban nem ért egyet, ezért a ritkán használt felülbírálatot kezdeményezi. Franciaország pedig csak további engedmények esetén hajlandó elfogadni a szigorú változtatásokat.

Az Európai Unió tagországainak mezőgazdasági miniszterei a három hétig tartó tárgyalássorozat után döntöttek a gazdáknak kifizetett, sok vitát kiváltó állami támogatások megszüntetéséről. A reform célja, hogy az uniós mezőgazdasági politikát minél inkább összehangolják a világkereskedelmi előírásokkal. A szakminiszterek elhatározták, hogy az új költségvetési periódustól csökkentik az Európai Unió mezőgazdasági termelőinek járó közvetlen kifizetéseket olymódon, hogy erősen mérséklik a termelés mennyisége utáni támogatásokat. Egyes tagállamok ugyanakkor továbbra is részesülhetnek bizonyos szubvenciókban annak érdekében, hogy a farmerek folytassák a termelést, és ne hagyják el földjeiket. A brüsszeli bizottságnak viszont nem sikerült keresztülvinnie, hogy teljesen szétváljon a kibővülő EU-ban a termelési mennyiség és közösségi támogatás. Az újdonság 2005-től kezdve, hogy az intervenciós támogatás szinte megszűnik a tejtermékek esetében, ám fönnmarad a gabonafélékében. Mindemellett az átcsoportosításból fölszabaduló pénz jó részét vidékfejlesztésre költik. Franz Fischler, az EU mezőgazdasági biztosa üdvözölte a miniszterek kompromisszumos döntését a CAP reformjáról, mert az megítélése szerint új, versenyképesebb korszakot nyit az uniós mezőgazdaság működésében. „Gazdáink számára olyan rendszert nyújtunk, amely stabilizálja jövedelmüket, és lehetővé teszi, hogy azt termeljenek, ami a fogyasztóknak kell. Fogyasztóink és az adófizetők pedig többet kapnak a pénzükért” – mondta Fischler. A luxemburgi ülésen részt vevő Simon Zsolt agrárminiszter lapunkhoz eljuttatott állásfoglalásában üdvözölte a kompromisszumos döntést. A módosított CAP Simon szerint főbb vonásaiban hasonlít a területalapú átalánytámogatási rendszerhez, amelyet Szlovákia választott. „Az EU-miniszterek mostani szavazása igazolja a pozsonyi kormány döntésének helyességét” – nyilatkozta Simon. (o, k, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?