Botrányokkal kísért befejezés

Branyiszkó. Tegnap átadták rendeltetésének a Pozsonyt Zsolnával, Popráddal, Eperjessel és Kassával összekötő északi, D1-es autósztráda részét képező branyiszkói alagutat, a hozzátartozó Beharovce–Široké– Fričovce pályaszakasszal együtt.

Az átadás után az alagútban. Kétmilliárddal többe került. Még 1995-ben elkezdett branyiszkói építkezést eredetileg 2001-ben kellett volna befejezniFotó: Robert SándorBranyiszkó. Tegnap átadták rendeltetésének a Pozsonyt Zsolnával, Popráddal, Eperjessel és Kassával összekötő északi, D1-es autósztráda részét képező branyiszkói alagutat, a hozzátartozó Beharovce–Široké– Fričovce pályaszakasszal együtt. Az együttesen közel 15 kilométeres pályatest, melyből 4800 méter esik az alagútra, a Szepességet köti össze Sáros tájegységgel.

Az 1995-ben még Vladimír Mečiar miniszterelnöksége idején elkezdett építkezést eredetileg 2001-ben kellett volna befejezni. A késést műszaki problémákkal és a szigorúbb biztonsági előírások betartásával magyarázták, ám a valódi okok az építkezés kivitelezői közötti tisztázatlan ügyek, a pénzek eltüntetése, a szervezésben kezdetben uralkodó zűrzavar lehettek. Az alagút összesen 7,6 milliárd koronába került, ami lényegesen több az eredetileg tervezett 5,65 milliárdnál. A Mečiar-kormány nem hirdetett nyilvános pályázatot, hanem a bősi vízművet éppen befejező, ezért, úgymond, munka nélkül maradó Vízügyi Beruházó Vállalatnak adta a főberuházói megbízatást. A szövevényes alvállalkozói rendszerek, keresztfinanszírozások dzsungelében milliók tűntek el. A számvevőszék például nemrégiben figyelmeztetett, hogy egy 200 millió koronás tételnek egyszerűen nyoma veszett. A Branyiszkó-ügy lassan botrányossá duzzadt, ennek egyik bizonyítéka, hogy amikor Ladislav Pittner, a titkosszolgálat új igazgatója a parlamentet tájékoztatta az ország biztonságpolitikai helyzetéről, Branyiszkót mint a kivételesen súlyos gazdasági visszaélés példáját említette. Mikuláš Dzurinda kormányfő a tegnapi átadási ünnepségen ezzel kapcsolatban közölte: a kormány egyetlen, az építkezésben részt vett vállalkozónak sem tartozik, és a megvalósítás során tapasztalt visszaéléseket a rendőr-ségnek kellene megvizsgálnia. A sokat emlegetett biztonsági előírásokkal sincs minden rendben. Három nappal az alagút átadása előtt a rendőrség, a tűzoltóság és a gyorsmentők együttes főpróbája során az egyik fontos egység mű-szaki hiba miatt csak 20 perces késéssel érkezett a szimulált baleset helyszínére. (s, t, só)

Tizenhárom vészkijárat

Branyiszkó. Az egyelőre félpályás alagút a kivitelezők szerint a nyugat-európai biztonsági előírások figyelembe vételével készült; a pályaborítás aszfalt helyett nem gyúlékony betonkeverékből készült. A közel 5 kilométeres távon – amelyet az autósok 80 kilométeres óránkénti sebességgel tehetnek meg – mindkét hazai mobilszolgáltató szignálja vehető, az út mentén 22 segélyhívó kabint helyeztek el, továbbá 13 vészkijárat is rendelkezésre áll. (t, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?