A státusügy az ET előtt

Pozsony/Strasbourg. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése ma tárgyal Eric Jürgensnek a magyar kedvezménytörvényről szóló, időközben okafogyottá vált elemzéséről.

A magyar küldöttség megpróbálta elérni, hogy Strasbourg ne foglalkozzék a holland jelentéstevő anyagával – Budapest arra hivatkozott, hogy Jürgens a jogszabálynak még a módosítás előtti változatát ismerteti. Erre Duka Zólyomi Árpád is rámutat mai strasbourgi felszólalásában. (Az MKP képviselőjével az 5. oldalon olvashatnak beszélgetést.) Surján László (Fidesz) a Népszabadság című lapnak leszögezte: a magyar külpolitika az engedményekkel sem érte el, hogy Szlovákia támogassa a törvényt. „A következő napokban majd kiderül, hogy az érintett országok hogyan reagálnak” – tette hozzá. Szlovákia egyelőre óvatos. Már felröppentek a hírek egy titkos szakbizottságról, mely állítólag Mikuláš Dzurinda megrendelésére már hónapok óta dolgozik egy ellentörvényen, ám erről hivatalosan senki semmit nem tud. Mindössze Ľubomír Lintner, az Új Polgári Szövetség (ANO) frakcióvezetője mondta ki egyértelműen, hogy bár ő sem látta az ellentörvényt, szerinte létezik. Pavol Hrušovský kereszténydemokrata pártelnök leszögezte: a találgatások helyett meg kell várni, hogy a partnerek mit terjesztenek a Koalíciós Tanács elé. Az SDKÚ esetleges ellenintézkedéseiről ő sem hallott. „Nem ismerem a hétfőn elfogadott kedvezménytörvény szövegét, ezért nem mondhatok róla véleményt. A KDH az elmúlt időszakban előterjesztette ellentörvényét, melyet nem szavazott meg a parlament. Mozgalmunk tiszteletben tartja a koalíciós szerződést, és a többiek beleegyezése nélkül nem állunk elő saját javaslattal” – hangsúlyozta a házelnök. Daniel Lipšic élesebben fogalmazott: szerinte Szlovákia nem érthet egyet olyan jogszabállyal, mely az alapján diszkriminálja a szülőket, hogy milyen tannyelvű iskolába járatják gyerekeiket. A KDH alelnöke ugyanakkor – mivel ő sem olvasta a módosítást – a jogszabályról és az esetleges ellenintézkedésekről nem nyilatkozott. A státustörvényről tegnap Rudolf Schuster is kifejtette véleményét az ET előtt, miközben alig néhányan lézengtek csak az ülésteremben. Szlovákiának nem szabadna hadat üzennie a magyar félnek, a vitát tárgyalással kellene orvosolni, hangsúlyozta az elnök. Elismerte: az első lépést Budapestnek kellett volna megtennie, ugyanakkor Pozsony is aktívabb lehetett volna. Az esetleges ellenintézkedéseket Schuster elhamarkodottnak tartja. Ez a véleménye Walter Schwimmernek, az ET főtitkárának is, aki szerint mielőtt Szlovákia ellentörvényt hagyna jóvá, a két ország képviselőinek tárgyalóasztalhoz kellene ülnie. Eric Jürgens tegnap úgy fogalmazott: a módosítás jó lépés előre, de ha nem alapszik kétoldalú egyezségen, nem elégséges. Szerinte Magyarországnak fordítva kellett volna cselekednie: először kellett volna szomszédaival megegyeznie, utána a parlamentben elfogadni az új státustörvényt. A jelentéstevő nem lát okot elemzése visszavonására vagy megváltoztatására. (sza, s, t)

Tartalmi kérdésekben nincs elmarasztalás

Strasbourg. Tartalmi kérdésekben nem marasztalja el Magyarországot az emberi jogi és jogi bizottságnak az a jelentése, melyet ma határozattervezetként terjesztenek az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése elé – közölte Tabajdi Csaba, a magyar képviselőcsoport vezetője (MSZP). Robert Fico, a Smer elnöke ennek az ellenkezőjét állította tegnap. A bizottság által a határozattervezetben tegnap délután elfogadott módosítást követően – amelyet Erik Jürgens is elfogadott – a dokumentum tartalmi kérdésekben már nem bírálja Magyarországot (a jelentés korábbi változata a territoriális elv megsértésében és a diszkrimináció több formájában is elmarasztalta a 2001. június 19-i törvényt). A bizottság már csupán az eljárás egyoldalúságát kifogásolja: az egyeztetéseket hiányolja – mutatott rá Tabajdi Csaba –, illetve azt, hogy az egyeztetések nem emelkedtek minden szükséges esetben államközi megállapodások rangjára. (m, s)

Ma nem ül össze a Koalíciós Tanács?

Pozsony. A Koalíciós Tanácsot egyelőre szinte lehetetlen összehívni. A partnerek általában kedden este szoktak ülésezni, tegnap viszont Mikuláš Dzurinda a visegrádi négyek találkozóján vett részt. Ľubomír Lintner liberális frakcióvezető lapunknak leszögezte: szerda este az ANO-nak nem felel meg, más programjuk van. A Koalíciós Tanácsot ezúttal az MKP-nak kell összehívnia. Bugár Béla pártelnök próbálta felvenni a kapcsolatot Pavol Ruskóval, ám csak az üzenetrögzítője válaszolt. Bugár szerint nemcsak a státustörvény, hanem a parlamentben levő több tervezet miatt is fontos lenne egyeztetni. Az MKP szóvivője mindenesetre elkészítette a tárgyalás programját. (sz-a, s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?