24 nap alatt létrejött a kormány

Pozsony. Tegnap megalakult az új kormány: a parlamenti képviselőkhöz hasonlóan a kormánytagok is letették esküjüket és megígérték, tiszteletben tartják az alkotmányt, valamint hogy kizárólag a polgárok javát fogják szolgálni.

Elsőként Csáky Pál régi-új miniszterelnök-helyettes tette kezét az alkotmányra és mondta: esküszöm, majd átvette megbízólevelét Rudolf Schuster államfőtől. Egy nappal korábban a parlamentben is elsőként magyar politikus, éspedig Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke tette le képviselői esküjét, ami értesüléseink szerint kicsit „zavarta” az ellenzéket és a nemzeti érzelmű honatyákat. Akárcsak a képviselők, a kormánytagok eskütételét is végigállták a jelenlevők, köztük az államfő is. Ez utóbbi ceremónia szertartásosabb, ugyanakkor rövidebb volt, amit a rendre egészségi problémákkal bajlódó Rudolf Schuster jobban bírt. A keddi, parlamentbeli hosszú álldogálás szemmel láthatóan megviselte.

Az ünnepélyes kinevezés után a kormányalelnökök beiktatták hivatalukba az új minisztereket. Sokuknak nem lesz könnyű dolguk, nehéz reformokat kell megvalósítaniuk, a kormány legfiatalabb tagjának, Daniel Lipšicnek pedig a Legfelsőbb Bíróság elnökével is meg kell „küzdenie”. Štefan Harabin az igazságügyi minisztert már tegnapelőtt bírálta: megkérdőjelezte szakmai felkészültségét és erkölcsi magatartását. Harabinnal még Ján Čarnogurský „ásta ki a csatabárdot”. Lipšic most megerősítette: mindent megtesz azért, hogy a bírók ne bújhassanak a bíróságok függetlensége mögé, s hogy az igazságszolgáltatás gördülékeny legyen. Rudolf Zajacnak sem lesz egyszerű dolga, ugyanakkor az új egészségügyi miniszter állítja: nem hagyja magát befolyásolni és megtörni a különböző érdek- és lobbicsoportok által, felkészült a személyes támadásokra is, és ha törik, ha szakad, megreformálja az egészségügyet. Ha nem az elképzelései szerint alakulnának a dolgok, inkább lemond, legalábbis ilyen szellemben nyilatkozott.

A három magyar tárcavezetőt, Miklós László környezetvédelmi, Simon Zsolt mezőgazdasági és Gyurovszky László építésügyi és régiófejlesztési minisztert Csáky Pál vezette be hivatalába. Gyurovszky László beiktatását követően Csáky elmondta, hogy az Európai Unióba való bekerülésünk után az építésügyi és régiófejlesztési minisztériumé lesz a legfontosabb feladat. „Ez a minisztérium jelentős tárcaközi koordinációs hatáskörökkel rendelkezik majd a strukturális alapokból való merítést illetően, meg kell teremtenie az ehhez szükséges adminisztrációs feltételeket. A koordináció részben az én feladatom is, mindent elkövetek majd, hogy elkerüljük az előző kormányzati időszakra jellemző minisztériumok közti rivalizálást, ehhez megadok az új miniszternek minden segítséget” – mondta Csáky. Gyurovszky szerint a minisztérium folytatni fogja a lakásépítések támogatását, ám a középtávú célja, hogy a tárca munkájában a döntő szerepet a régiófejlesztés kapja. „Célunk a jelenleg leszakadóban lévő régiók felzárkóztatása, gazdasági fejlesztése” – mondta az új miniszter, és hozzátette, mintegy ötven embert kell felvenni a minisztériumba a csatlakozással kapcsolatos feladatok elvégzésére. A magyar miniszterek beiktatásáról lapunk harmadik oldalán olvashatnak.

Nem teljesen tisztázott, hogy ki felel majd az új kormányban a roma témakörért. Értesülések szerint a partnerek úgy egyeztek meg, hogy a problémát a kulturális tárca keretében próbálják orvosolni, a kormány honlapján azonban továbbra is Csáky Pál neve mellett szerepel a kérdéskör, miközben a honlapot már akutalizálták: azaz már tegnap az új miniszterek szerepeltek rajta. Ugyanígy a parlament oldalát is frissítették, továbbra is létezik azonban a privatizációs minisztérium internetes oldala, miközben a koalíciós megállapodás értelmében ez a tárca megszűnik. (sza)

Gyorsan és bátran cselekedni

Pozsony. „A reálbérek nem növekednek majd olyan mértékben, mint idén az első és második negyedévben. Nyíltan be kell ismerni, hogy a reformok következtében nemcsak a hivatalok állománya karcsúsodik, hanem várhatóan az egészségügyi és iskolaügyi intézményeké is. A cél, hogy végső soron a polgár legyen elégedett” – jelentette ki tegnap a kormány beiktatása után Mikuláš Dzurinda miniszterelnök. Mint mondta, a reformok célja, hogy az adófizetők pénzét minél ésszerűbben használja fel az állam. „Ha gyorsan és bátran cselekszünk, az emberek hamarosan megérzik, hogy volt értelme az egésznek. Ami egy ideig fájdalmas lesz, végső soron meghozza a kíván eredményt” – szögezte le Dzurinda.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?