Készüljünk fel a támogatásokra

Ha voltak is kétségek afelől, hogy Szlovákia mezőgazdászai, termékfeldolgozói nem lesznek képesek élni az EU fejlesztéstámogató lehetőségeivel, az eddigi tapasztalatok alapján már eloszlathatók e kételyek. Mezőgazdászaink gyorsan elsajátították a területalapú támogatásokhoz szükséges kérvények kitöltését, gyorsan eligazodtak az új, bonyolultnak tűnő előírások közt, és túlnyomó többségük időben benyújtotta támogatási kérvényét.

Hasonlóképpen történt ez a SAPARD előcsatlakozási támogatási program, majd a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Ágazati Operációs Program lehetőségeit illetően is. Az előcsatlakozási program teljes mértékben ki lett merítve, ami annyit jelent, hogy szerződések köttettek a teljes keretösszegre, s ezeket a forrásokat jelenleg meríthetik a vállalkozók. Feltéve persze, ha a pályázó felkészült a szerződésben lekötött pénzösszeg kimerítésére, azaz képes lesz előre finanszírozni a beruházást, hogy utána visszaigényelhesse a befektetett pénz felét, vagy a szerződés szerint megszabott részt.

A csatlakozás utáni hároméves operációs program ágazatunkat érintő programcsomagjának csaknem a felét már az első fordulóban igényelték vállalkozóink, vállalataink. Feltehetően csak azért nem többet, mert sokan nem tudtak felkészülni a pályázatok benyújtásához, az adott időben még nem teljesítették az előírások általános és specifikus feltételeit, vagy jelenlegi anyagi helyzetük nincs összhangban a beruházás igényeivel.

Ütemterv, pénzügyi terv

A pályázatok előkészítése során bizonyos fokú gazdasági, perszonális és műszaki felkészültségi elemzésnek kell alávetni a támogatást igénylő vállalkozásokat, majd ez alapján, az adott szabályok szerint kidolgozni a vállalkozás ütemtervét, a pénzügyi tervet, stb. E munkálatok, elemzések során kiderülhet, hogy milyen állapotban van az adott üzem, menynyire van felkészülve a további beruházások megvalósítására, egyszóval versenyképes lesz-e az egyre erősödő, globalizálódó európai, ill. világpiacon. Az elemzések, tervezések eredményei is egyértelműen bizonyítják, hogy nálunk az 1991-es, 1992-es években megszabott, s azóta csak némileg valorizált támogatási csomag inkább adminisztratív döntés, mint korrekt elemzés alapján született, s nincs összhangban az európai versenyképesség igényeivel. Üzemeink túlnyomó többségének műszaki felszereltsége elavult, nem teljes, jellemző, hogy a termeléshez szükséges gépsorokon belül van egy-két modern gép, traktor, ám a gépek többsége elöregedett, műszaki állapotuk nem megfelelő, magasak a javítási költségeik, és csökkentik a meglévő modernebb gépek kihasználtságát is. Ebből kiindulva logikus, hogy a támogatási igények legnagyobb hányada a gépesítés, a műszaki felszereltség felújítására irányult, és várhatóan ezek az igények még fokozódhatnak a következő két évben is. Tudniillik, az ún. első körben benyújtott kérvények még ha megvalósulnak is, nem fedik le a versenyképességhez szükséges igényeket e területen. Kérdés, hogy az illetékesek által a jogkörükön belül meghozott döntések mekkora súlyt helyeznek majd ezekre a célokra. Előnyben részesítik-e az ún. vidéki diverzifikáció (vidéki turizmus, kézművességi, népművészeti hagyományok felújítása, egyéb vidéki kisvállalkozói tevékenység, stb.) támogatását, avagy a mezőgazdasági termelés és az élelmiszeripar további modernizálását. A döntéseket inkább az alulról jövő igényeknek megfelelően kellene majd meghozni, még ha azok arányaiban nem is egyeznek teljes mértékben az EU által behatárolt célokkal.

Egyre szigorúbb követelmények

A SAPARD és egyéb előcsatlakozási támogatási programokat az Ágazati Operációs Programokkal összehasonlítva az a tapasztalat, hogy a feltételrendszer és a pályázatok értékelése is egyre szigorúbb, és a máris szűkösnek mutatkozó keret csökkenésével várhatóan még szigorúbb lesz. Ennek következtében mindinkább nehezebb lesz majd támogatáshoz jutni. Ezt még nehezíti az a tény is, hogy „menet közben” többször módosultak a játékszabályok. Bizonyos részükben vagy többféle módon értelmezhetően inkább általánosan fogalmazódtak meg, vagy pedig indokolatlanul magas közgazdasági és jogi ismereteket követelnek. Ezt bizonyítják azok a tapasztalatok, melyek szerint a pályázatok elbírálói sem egyformán értelmezik a kérvények, a pályázatok némely részeit, jóllehet teret adnak az esetek tisztázására. Igaz, bonyolult szabályokról van szó, amelyek sose tökéletesek, de idővel összehangolódnak majd az értelmezések is. Remélhetőleg sikerül a lehető legkisebbre csökkenteni majd az elbírálásoknál a szubjektivizmust, amelynek táptalaja az általánosság, a többféle értelmezhetőség.

Felkészülni a beruházásokra

A szigorításokat tudomásul kell venni. E téren is van piaci verseny, szigorodnak a feltételek, elvégre az adófizetők pénzéről van szó. Le kell vonni az eddigi tanulságokat, egyre jobban felkészülni a beruházásokra.

A támogatást igénylőknek azonban mindenképpen figyelembe kell venniük az egyik alapvető feltételt, hogy nem támogatható az termelés-növekedés, amelyre a piacnak nincs igénye, azaz ami nem eladható. Ezt elsősorban a piacorientált fejlesztéseknél kell szem előtt tartani.

Érdemes odafigyelni a Vidékfejlesztési Terv egyéb lehetőségeire is, mint pl. az európai normáknak, a szigorodó állatvédelmi és környezetvédelmi előírásoknak megfelelővé tenni vállalatunkat, vagy támogatást nyerni a helyes gazdálkodás programja keretein belül, amely elsősorban a kedvezőtlen feltételek között gazdálkodókra vonatkozik. E program legújabb változata a minisztérium honlapján (www.mpsr.sk) ez év július 27 –től megtalálható. Az Agrárkifizető Ügynökség jelenleg dolgozik az aprólékos szabályok kidolgozásán, és rövidesen közzéteszi azokat. Tudni kell, hogy az új normákat fokozatosan be kell vezetni és alkalmazni, ezek feltételeinek megteremtésére többéves vállalati fejlesztési programokat kell majd készíteni, amelynek alapján az igénylők esetenként száz százalékos támogatáshoz is hozzájuthatnak. Mind az ágazati operációs programok bármelyike, mind pedig a vidékfejlesztési program esetében időben fel kell készülni a támogatások felvételére. Ez nehezen elképzelhető a vállalaton belüli szisztematikus stratégiai tervezés nélkül. Némely igényesebb projekt elkészítése, elsősorban az építkezési beruházásoknál több hónapot, azok megvalósítása pedig több évet is igénybe vehet. Az egy-két hét alatt összehozott projektek, még ha egyszerűbb gépvásárlási beruházásról van is szó, nehezen versenyezhetnek az alaposan előkészített, a vállalat hosszú távú beruházásaira kötődő, több összefüggésében is indokolt, alaposan előkészített projektekkel. Érdemes hát időben felkészülni a támogatások merítésére, mégpedig az adott EU-s támogatási rendszer keretén belül mindhárom pillér kihasználására, a közvetlen támogatásokra, a beruházási támogatásokra és az intervenciós rendszer adta lehetőségekre.

A szerző mezőgazdasági szaktanácsadó

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?