Tanirodák a jó eredményért

„Mint a legtöbb szakközépiskolában, a tanítási órákon nálunk is az elméleti oktatás dominál. Azt gondolom, ezen a területen komoly színvonalat képviselünk, és a minőség és a mennyiség terén is a lehetőségeink határára értünk. Persze továbbra is keressük a saját fehér foltjainkat, min tudnánk javítani, hol tudnánk többet nyújtani. Ez a terület pedig a gyakorlati szakoktatás” – vezet be elképzeléseikbe a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia igazgatója, Végh Zsuzsanna mérnöktanár.

Az idei tanév elejétől a gyakorlati oktatás színvonalának emelése érdekében bővítették tanirodai programjukat és négy tanteremben tanirodát rendeztek be. Az iskola harmadikos diákjai heti öt órában, a negyedikesek heti hat órában már saját maguk választhatnak tárgyakat. A minden szükséges felszereléssel ellátott tanirodáknak köszönhetően az egyik lehetőségük – fiktív diákvállalkozások működtetése. Egy cég, amelyben minden úgy működik, mint a valóságban, a cég bejegyeztetésétől kezdve a bankszámlanyitásig, az üzleti dokumentumoktól a tárgyalásokig. Az ügymenet tehát olyan, mint az üzleti életben, a különbség csak annyi, hogy a diákok fiktív termékkel vagy szolgáltatással kereskednek egy mesterséges közegben: a diákvállalkozások nemzetközi rendszerében.

Nemzetközi program

Ugyanis nem a nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia találta fel a spanyolviaszt – már néhány éve csatlakoztak egy nemzetközi programhoz, amelynek Pozsonyban is van központja. Ez a program kapott most főszerepet az iskolában. A kereskedelmi akadémia a nyáron kialakította az irodákat, kidolgozta a harmadik és negyedik évfolyam számára a kétéves tervet. Szeptemberben a jelentkezők – az érintett harmadik évfolyam csaknem valamennyi diákja, körülbelül nyolcvanan – megalakították a négy vállalkozást. Van, amelyik mobiltelefonokkal és mobilszolgáltatásokkal, mások internettel és számítógépekkel foglalkoznak, egy diákcég irodabútort és -berendezést árul, egy másik vállalkozás munka-, sport- és szabadidő-ruházatban utazik. Az első félévben kialakult a cégek belső struktúrája, meghatározták a munkaköröket, a tevékenységi körüket és megkezdték a működést.

A munkát a diákok szervezik

A diákvállalkozói foglalkozások nem klasszikus tanórák – meséli az igazgató asszony –, a tanárok jelen vannak, figyelnek, értékelik, ki hogyan tesz eleget a feladatának, de a munkát maguk a diákok szervezik. ĺgy például a cégek szerkezeti struktúráját is a diákok alakították ki, az egyes pozíciók elnyerése érdekében pályázatokat terjesztettek be, és meghallgatásokon bizonyíthatták a rátermettségüket. Az iskola azt tervezi, hogy a kétéves gyakorlati képzést befejező diákoknak oklevelet ad, amellyel a jövendőbeli munkaadójuk előtt a megszerzett jártasságukat, tapasztalatukat támaszthatják alá.

Tanulás egy életen át

„A tansegédeszközök maximálisan fontosak, ahogy az is, milyen fizikai közegben folyik az oktatás – mondja az igazgatónő. – Azt találtuk ki, hogy inkább a diákok vándoroljanak kicsit többet, de az órák olyan teremben legyenek, ahol a tanároknak és a diákoknak is rendelkezésükre áll minden szemléltető eszköz, technikai felszerelés, kézikönyv, ami csak egy-egy tananyagot színesebbé, érdekesebbé, szemléletesebbé tehet.”

Az akadémia és gimnázium vezetője azt is elmondta, bekapcsolódtak az Európai Unió Socrates-programjába, idén zárnak egy hároméves matematikai projektet, melynek keretében két győri és két angol iskolával létesítettek partnerkapcsolatot: jártak látogatóban a partnereknél és fogadtak vendégeket, volt diákcsere, és ami a legfontosabb – megismerhették egymás módszereit. Az együttműködést továbbra is folytatni szeretnék. Idén egy olyan, általánosabb projektet dolgoznak ki, amelybe minden tanár és diák bekapcsolódhat. „Minden oktatásügynek az az elsődleges gondja, hogyan tanítsuk meg a gyerekeket tanulni, hiszen fel kell készülniük az egész életen át tartó tanulásra. Nem egy szűk módszert keresünk, hanem azokat a módszereket, amelyekkel a diákokat érdekeltté tudjuk tenni a tanulásban, és amelyekkel le tudjuk mérni, honnan hova jutott el egy-egy tanuló. Ez az újabb Socrates-projektünk ideája” – foglalta össze Végh Zsuzsanna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?