Sportolás, fél egészség!

Sportrajongó fiatalok, hallottatok már a squashról? Ha ez így nem olyan ismerős, fallabdajátéknak is szokták nevezni. Talán már próbáltátok is ezt a játékot. Nagyon kevés olyan sport létezik, aminek tökéletesen kideríthetnénk az eredetét. Ennél a játéknál is így van ez.

Sportrajongó fiatalok, hallottatok már a squashról? Ha ez így nem olyan ismerős, fallabdajátéknak is szokták nevezni. Talán már próbáltátok is ezt a játékot. Nagyon kevés olyan sport létezik, aminek tökéletesen kideríthetnénk az eredetét. Ennél a játéknál is így van ez. Az nem vitás, hogy az emberek évszázadok óta játszanak ilyen-olyan ütős labdajátékokat, ahol vagy oda-vissza adogatják egymásnak a lasztit egy háló felett, vagy egy falnak ütögetik, mint ez esetben is. Amit biztosan tudunk, hogy Angliából származik az 1800-as évekből, ekkor már például börtönök falán is játszották. Pontosan a londoni Flott börtönben vált kedvelt időtöltéssé még rackets néven. A fővárostól néhány mérföldre volt egy iskola, a Harrow iskola. A következő években itt kezdték el játszani ezt az érdekes sportot, de hogy miért pont itt, azt nem tudjuk. Egy érdekességet megemlítenék azért. Amíg a gyerekek egy teremben vártak arra, hogy bejussanak a rackets-pályára, a falnak ütögettek egy gumilabdát.

Rájöttek, hogy puha labdával sokkal változatosabb ütéseket lehet produkálni, a játék pedig sokkal nehezebb. A squash elnevezés, angol eredetű szó, a pontos jelentése szétlapít, összeprésel, plattyan, tottyan. Ezek a szavak mind a labda viselkedésére és az általa kiadott hangokra utalnak. Amennyit tudni lehet, abból kiderült, hogy 1880-ig nem igazán lett népszerű ez a sportág, csak úgy tíz évvel később, 1890-ben említették meg először egy angol folyóiratban. A játék szabályait pedig 1893-ban írták le szintén egy angol újságban. A cikket író, újságíró egyébként meglehetősen gúnyos hangvételben írt a különös labdajátékról, szerinte a squash a tenisznek a megrontása. A squash lényege tulajdonképpen annyi, hogy két ember egy zárt helyiségben ütöget egy gyors és pici labdát. Eleinte nem nagyon törekedtek arra, hogy egységes játékszabályai legyenek az újonnan életre kelt játéknak, egyszerre több, egymástól kissé eltérő változat létezett. Ezek közül szerencsére csak kettő vált népszerűvé. Mikor már versenyszerűvé vált a sport, a játékosoknak nemcsak rendkívüli ütéstechnikával kell rendelkezniük, de fontos volt a kitűnő erőnlét, a kitartás és a gyorsaság is.

A kemény és a puha labdával játszott mérkőzés azért sokban eltér egymástól. Teljesen más játéktechnikát és játékstratégiát igényelnek.

JÁTÉKSZABÁLYOK

Ha szeretnél squasholni, akkor nem árt, ha tisztában vagy néhány játékszabállyal. Elsőként azt fontos tudnod, hogy a játék szervával kezdődik, ütőpörgetéssel döntik el, hogy ki adogat először. Az adogatás persze csak akkor érvényes, ha az adogató lába az ütés pillanatában az adogatónégyzeten belül van. Eddig ugye világos? Most egy kicsit jobban figyelj, mert nehezednek a szabályok. Szóval, a szervát egyenesen a főfalra kell ütni az adogatóvonal fölé úgy, hogy a labda az ellentétes oldalon a fogadónégyzetbe érkezzen. Az adogatónak lehetősége van eldönteni, hogy melyik oldalról szeretné kezdeni az adogatást, onnantól kezdve viszont az ellentétes oldalon kell folytatnia a játékot. Pontot csak az adogató játékos szerezhet, ez nagyon lényeges. Igen, de vajon meddig tart a mérkőzés? Három szettet kell megnyerni, szettenként pedig 9 pontot kell elérni. Tudd, hogy a labdának a főfalat mindig érintenie kell a pályahatároló vonalakon belül. A játékos akkor szerezhet pontot, ha az ellenfél labdája érinti a pályahatároló vonalat vagy azon kívüli területre érkezik. Akkor is ponthoz juthatsz, ha a labda egynél többször pattan a talajon.

Végül hadd zárjuk sorainkat egy kis érdekességgel. Ma már a technika nagymértékű fejlődése lehetővé tette, hogy láthassunk viszonylag élvezhetően közvetített mérkőzéseket. Azzal is segítették megoldani a problémát, hogy eltérő színűre festették a falakat és olyan speciális labdákat vezettek be, melyeket fényvisszaverő pontokkal láttak el. Ezek pedig UV fényben világítanak. Ha ki szeretnéd próbálni, készülj fel, hogy nagyon fárasztó, főleg a karodban lesz izomláz. De sebaj, ennyi fáradság még jól is esik az embernek. (n, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?