Sikeres komáromi iparista diáklányok

A Palóc Társaság tizenhét éve hirdette meg először a magyar kultúra napja apropóján azt a pályázatot, melynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, a nemzeti történelem megismerése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a fiatalok tehetségének kibontakoztatása.

A Palóc Társaság tizenhét éve hirdette meg először a magyar kultúra napja apropóján azt a pályázatot, melynek célja a magyarságtudat elmélyítése, a szülőföld iránti hűség erősítése, a nemzeti történelem megismerése, az anyanyelvi képességek fejlesztése és a fiatalok tehetségének kibontakoztatása. A nemzeti összetartás eszméjének terjesztéséhez és megszilárdításához az egész Kárpát-medencében élő magyar fiatalok hozzájárultak.

A történelem iránt érdeklődő diákoknak lehetőségük nyílt a kiterjedt kutatómunkán kívül lakóhelyükhöz, az őket körülvevő világhoz fűződő érzéseik, gondolataik, javaslataik kinyilatkoztatására is. A helytörténeti bemutatáson kívül a történelmi visszaemlékezések, a helyhez kötődő mondák gyűjtése és nem utolsósorban a magyarság kérdésének fejtegetése is érdekes kihívásnak bizonyultak.

A komáromi Ipari Szakközépiskola diákjai évek óta bekapcsolódnak ebbe a nemzetközi szintű megmérettetésbe. Az eredményhirdetésre január 20-án Budapesten a Magyarság Házában került sor.

Iskolánk tanulói, Sánta Cynthia és Sánta Kamilla az 1. helyezettnek járó díjat vehették át. A két búcsi diáklány közös pályamunkájának témája Katona Mihály életének, munkásságának bemutatása volt. A híres földrajztudós Búcs községben lelkipásztorként tevékenykedett, síremléke is megtalálható a helyi református temetőben. Cynthia és Kamilla fáradságot nem kímélve kutatták fel a tudós életének fontos állomásait. Nagy hangsúlyt helyeztek Katona Mihály tudományos munkáinak méltatására, akárcsak annak az igyekezetnek fényképeken történő bemutatására, mellyel a sírját gondozzák. A lányok mindennapjaiban fontos helyet foglal el a hagyományápolás, valamint a helyi történelmi emlékek felkutatása és megismerése. Úgy érzik, pályamunkájukkal méltóképp tisztelegtek a községben tevékenykedő tudós emléke előtt.

A verseny különdíjasa, a párkányi Kollár Dominika „Ősi kincsünk: édes anyanyelvünk” című munkájában anyanyelvünk védelméről írt. Felhívta a figyelmet mindazokra a jelenségekre, melyek – különös tekintettel a kisebbségi nyelvhasználatra – nyelvünk tisztaságát veszélyeztetik. Az anyanyelv védelme már kiskorától szívügye, szeretné, ha a diáktársai is hasonlóan gondolkodnának.

A komáromi Ipari Szakközépiskolában a szaktantárgyak mellett a társadalomtudományok ismerete, az állandó értékek tisztelete és a humán műveltség sem szorul háttérbe. Biztató tény, hogy rohanó világunkban a középiskolás fiatalok részéről komoly érdeklődés tapasztalható az ilyen jellegű megmérettetések iránt.

PaeDr. Tóth Katalin

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?