Motivált boldogság

munkás k

A világgazdaság billiárdokat, az emberek pedig a boldogságukat veszítik el a demotiváltság miatt. A munkavállalók három csoportba sorolhatók a munkahelyi motivációjuk alapján: elkötelezettek, nem elkötelezettek és aktívan nem elkötelezettek. Ez egy fontos felosztás a cég, de a teljes gazdaság szempontjából is. A Gallup társaság közvélemény-kutatása szerint ugyanis az alacsony munkavállalói motiváció évente közel kilencbillió dollárba, vagyis a globális GDP kilenc százalékába kerül. A State of the Global Workplace elnevezésű jelentés szerint világszerte minden negyedik munkavállalóból mindössze egy elkötelezett. A munkavállalók közel kétharmada nem elkötelezett, és nagyjából 15 százalékuk aktívan nem elkötelezett. Ezek olyan alkalmazottak, akik aktívan ellenzik a vállalat céljait. Vagy másképp fogalmazva: közvetlenül ártanak a vállalatnak, amelynek dolgoznak. 

Az elkötelezettségben nagy különbségek vannak az egyes országok között. A legmotiváltabb munkavállalók az amerikaiak, ahol minden harmadik dolgozó elkötelezett. Ezzel szemben a rangsor legvégén az európai országok állnak, ahol csak minden hatodik munkavállaló elkötelezett. Ez egy másik alapvető különbséget mutat az amerikai és az európai gazdaságok között. 

Az amerikai gazdaság erős fejlődése nemcsak a vállalkozás szabadsága és a tőkeképzés támogatása terén mutatkozó különbségeknek köszönhető, hanem a munkához való hozzáállásban is. E téren Európán belül is jelentős különbségek vannak. A legmotiváltabb európai emberek a románok, akik még az amerikaiaknál is motiváltabbak. Ez az egyik oka annak, hogy az elmúlt években olyan gyorsan felzárkóztak Európa többi részéhez. Az északi nemzetek, az észtek, a lettek, a svédek, a dánok és a norvégok szintén rendkívül motiváltak a munkahelyükön. Míg a szlovákiaiak a csehekkel és a németekkel együtt az európai középmezőnyben vannak, addig a spanyolok, az olaszok és különösen a franciák a leghátul kullognak. Közülük csak minden 14. munkavállaló motivált. Ez nem sok jót ígér a latin országok jövőbeli gazdasági növekedése szempontjából. Nem jó előjel Európa számára sem, ahol a motivált munkavállalók száma majdnem háromszor kisebb, mint az Egyesült Államokban. 

Sokan mégis azt mondják, hogy az európaiak jobban, azaz jobb minőségű életet élnek. A Gallup felmérése azonban megcáfolja ezt a tézist. Amikor arra kérték a megkérdezetteket, hogy értékeljék az életükkel való elégedettségüket, az amerikaiak nagyobb elégedettséget fejeztek ki, mint az európaiak, bár a különbség nem volt nagy. A legpozitívabb válaszokat a finnek adták, akik 83 százaléka boldog és elégedett az életével. A többi skandináv nemzet csak egy picivel marad le a finnek mögött. A kelet-európai országok közül Litvánia, Szlovénia és Csehország az első tíz európai ország között végzett. Szlovákia viszont a lengyelek, a horvátok és a bolgárok mellett a legrosszabb tízbe került. 

A Gallup közel 200 000 globális vállalatot vizsgáló felmérése szerint minél elkötelezettebbek a munkavállalók egy vállalaton belül, annál boldogabbak és elégedettebbek az életükkel. Ez pedig növeli a termelékenységüket. Ezzel szemben minél több aktívan nem elkötelezett alkalmazott van egy vállalaton belül, annál rosszabbul teljesít a cég. Sőt, meggyőző bizonyítékot találtak arra, hogy az elkötelezetlen munkavállalók számának csökkentése pozitív eredményeket hoz, és ha egy vállalatnak sikerül növelnie az elkötelezett alkalmazottak számát, abból óriási haszna lesz. A dolog azonban mégsem ilyen egyszerű, mert fontos, hogy a cégek vezetői is motiváltak legyenek. Viszont kiderült, hogy maguknak a vezetőknek is csak 30 százaléka elkötelezett. Egyes szervezetek képesek jelentősen növelni ezt az arányt, ami a dolgozók elégedettségét eredményezi. 

Ugyanakkor ez az egész nemcsak a vállalatról szól, hanem a munkaerőpiacról is. Minél rosszabb az álláspiac és minél kevesebb választási lehetőségük van az embereknek, annál kevésbé lesznek motiváltak. Ezzel szemben az erős munkaerőpiaccal rendelkező országok a legnagyobb valószínűséggel motivált munkavállalókat, következésképpen boldog embereket produkálnak. És itt is nagy különbség van a hatalmas amerikai piac, annak rugalmassága és a kis Szlovákia között. Csak egy nagy európai munkaerőpiac esetleges megteremtése segíthet az európai vállalatok motivációjának, sikerességének és következésképpen jólétének növelésében. 

A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?