Még a jég hátán is...

A Dunaszerdahelyi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Középiskoláról vaskos könyvet lehetne írni. Az ötvenes évek végén létesült mezőgazdasági tanintézetként, magán viselve a szocialista paternalizmus és a rendszer saját örökkévalóságába vetett hitének minden jegyét.

Aztán vége lett a szocializmusnak, vele együtt a mezőgazdaságnak is, mint dél-szlovákiai húzóágazatnak, és akadtak, akik már az iskolát is leírták volna, ha hagyja magát. De nem hagyta, hanem kereste a lehetőséget, hogyan idomulhatna a megváltozott körülményekhez. ĺgy jöttek létre az új szakok: a mezőgazdasági menedzsment, a farmergazdálkodás, az agroturisztika meg az alternatív mezőgazdaság, ami lényegében biotermelés. És mivel két lábon szilárdabban lehet állni, 2002-től megindult a képzés az élelmiszeripari szakon is. Idén szeptemberben pedig, nem kis meglepetésre, megnyitották Szlovákia első és egyetlen magyar tannyelvű sportgimnáziumát. Van köze a két iskolának egymáshoz? – kérdem Szabó László igazgatótól.

„Az egyik kiegészíti a másikat. A fejpénzes finanszírozás bevezetése óta drasztikusan csökkent a szakközépiskolák tanulóinak száma. A gyengébb képességű tanuló is bekerülhet a gimnáziumba, kereskedelmi akadémiára, nincs szűrés, csak jöjjön minél több diák, hogy több pénzt kapjon az iskola. A gyerekek nem nagyon akarnak a termelésbe menni, inkább a szolgáltatásokat választják, vagy az általános képzést. A szülőnek is kényelmesebb, hogy 18 évesen majd eldönti a gyerek, hová akar menni: főiskolára, egyetemre, esetleg szakosítóba. Ezt végiggondolva döntöttem a sportgimnázium létrehozása mellett. A környék legjobban felszerelt iskolája a miénk. Remek torna- és fitneszterme van, nagy kollégiuma, még uszodája is, vétek lenne ezeket az előnyöket nem kihasználni. Úgy mutatkozik, hogy szeptembertől két osztályt nyithatunk. Kézilabda, futball és tenisz – ezen a három területen folyik a képzés.”

„Ez egy fantasztikus szak!”

„Hat éve kaptuk meg az engedélyt az élelmiszeripari szakra – folytatja Szabó László –, az első évfolyam már végzett, és az összes diák el tudott helyezkedni: vagy munkát talált, vagy főiskolára ment. De mivel a szlovákiai piacról kivonul a cukorgyártás, a szülők félnek, ezért újabban kevés a jelentkező. Pedig ez egy fantasztikus szak: a vállalkozás az élelmiszeriparban címszó alatt oktatott irányzat az élelmiszeripari ismeretekkel egy időben a közgazdaságtanba is bevezeti a diákokat, tehát többfelé tudnak majd elmozdulni. Képezünk élelmiszeripari minőségi ellenőröket is, és ha meggondoljuk, mennyit ragozzák manapság a romlott élelmiszerek forgalmazását, világos, hogy csakis a hatékony ellenőrzés jelent megoldást, tehát ennek a szakmának biztos jövője van. Itt persze fontos a kémia, és nagyon sok gyerek fél ettől a tantárgytól. Az első évben adódhatnak kisebb-nagyobb gondok vele, de amint a gyerekek közös szintre kerülnek, nincs több probléma.

A biotermelésé a jövő

Szabó László szerint a mezőgazdasági szakok iránt hamarosan ismét megnő az érdeklődés, mert sokan rá fognak jönni, milyen óriási lehetőségek vannak ebben az ágazatban. A biotermelésé a jövő – állítja. A diákok a saját szemükkel győződhetnek meg arról, hogy nem túloz, hisz a biotermelést magas szinten művelő búslaki tangazdaság, ahová gyakorlatra járnak, virágzik. Itt termelnek elsőként biotejet Szlovákiában. Az sem baj, hogy idehaza egyelőre nincs rá igény, mert a cseh piacon jó áron elkel.

Ez az iskola a jövő elé fut. A vidéki turizmus tájainkon még gyerekcipőben jár, de az agroturisztika szakon már képezik azokat a szakembereket, akik tudni fogják, mihez lehet, és főleg mihez érdemes fogni ezen a területen. „2013-ig a turizmus fejlesztését célzó uniós támogatásokból új vállalkozások és szolgáltatások indulnak, s ezeknek képzett munkaerőkre lesz szükségük. Az agroturisztika szakon, amellett, hogy idegenforgalmi és gasztronómiai ismereteket szereznek a növendékek, azt is megtanulják, hogyan kell vállalkozni, mi szükséges egy panzió üzemeltetéséhez, milyen rendezvények, sportok, szabadidős tevékenységek számíthatnak turistacsalogatónak.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?