Légy ügyes! Gazdálkodj okosan!

Ha már tudod, mit miért tanulsz, érdemes azon is elgondolkodnod, hogyan oszd be az idődet. Készíts napirendet, heti tervet és az egész évre vonatkozó beosztást magadnak!

Próbáld meg elválasztani egymástól a munkára, a tanulásra és a szórakozásra szánt időt! Ha lehetséges, ezt az elválasztást ne csak időben, de térben is valósítsd meg! Keress egy kényelmes zugot a szobádban. Jobb, ha ülsz, mint ha fekszel, így kevésbé valószínű, hogy kiadós alvássá fejlődjön a lazítás! Alakíts ki magadnak egy állandó tanulósarkot, ahol nem foglalkozol mással. És persze a tankönyveket se hurcold magaddal az ágyba... Pszichológiai szempontból ehhez a fizikai helyszínhez kondicionálódik majd a tanulás, mint tevékenység. Már maga a tény, hogy a tanulósarokban ülsz, segíthet egy olyan tudatállapot kialakításában és fenntartásában, ami az információfelvételt támogatja. Televízió, rádió, különféle újságok vagy esetleg az internet a tanulósarokban könynyen elterelheti a figyelmed.

Tervezz be elegendő szabadidőt, ami a napirendedben és a heti időbeosztásodban is lehetőséget ad a lazításra! Vizsgáld felül a szokásaidat, hol tudnál egy kis időt megtakarítani önmagad számára! Többnyire akkor érdemes keresgélned, ha mindent egyszerre akarsz intézni, nem bírod lezárni az egyes munkafolyamatokat, tologatod a döntéseket, állandóan hagyod magad félbeszakítani, megzavarni abban, amit éppen csinálsz – legyen ez akár a tanulás, akár a pihenés. Ugyanúgy gátat jelenthet a túlzott perfekcionizmus (a tökéletességre törekvés), a nemet mondásra való képtelenség, az ürességtől és az unalomtól való félelem, a beteges „rendmánia”.

Könnyebb az élet, ha összeállítasz magadnak egy napi- és hetirend-tervezetet, ami legalábbis gerincként összerendezheti a tevékenységedet. Ezt a tervet természetesen a szükségletek szerint átalakíthatod, de megléte alapvetően fontos ahhoz, hogy ne veszítsd el a kontrollt a rendelkezésedre álló idő felett. (f)

A tervkészítéshez szükséges lépések:

átgondolni a feladataidat,

átnézni céljaidat,

meghatározni az egyes részfeladatokhoz előreláthatóan szükséges időt (legalább félig-meddig reálisan...),

elegendő szabadidőt hagyni a váratlan tennivalóknak,

rangsorolni a feladataidat: mi az, ami kötelező, ami elhagyható,

kidolgozni egy akciótervet,

kiválasztani az alkalmas munkamódokat,

gondoskodni az idő változatos eltöltéséről.

Természetesen a legjobb tervezés is csak akkor hatékony, ha időről időre őszintén megkérdezed önmagadtól: eleget tettél-e az önmagad által meghatározott feladataidnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?