Hogyan tesztelnek egy új gyógyszert?

Mára már annyiféle gyógyszer létezik, hogy talán meg sem tudnánk őket számolni. Egy-egy gyógyszer feltalálása és előállítása hoszszadalmas folyamat, s még akkor sem biztos, hogy hatásos. Ahhoz, hogy mi, emberek nyugodt szívvel szedni tudjunk egyes orvosságokat, ahhoz először tesztelni kell őket.

Mára már annyiféle gyógyszer létezik, hogy talán meg sem tudnánk őket számolni. Egy-egy gyógyszer feltalálása és előállítása hoszszadalmas folyamat, s még akkor sem biztos, hogy hatásos. Ahhoz, hogy mi, emberek nyugodt szívvel szedni tudjunk egyes orvosságokat, ahhoz először tesztelni kell őket. De vajon hogyan? Számunkra már elképzelhetetlen az az időszak, amikor még nem ismerték az emberek a gyógyszereket és különféle gyógynövényeket valamint egyéb gyógymódokat alkalmaztak a betegségek leküzdésére. Sajnos, akkoriban, amikor még a legalapvetőbb gyógyszerek sem léteztek, mint amilyen például a penicillin, sok embernek az életével kellett fizetnie. Ebbe nem nyugodtak bele az orvosok és szépen sorjában és persze szépen lassan megszerezték a tudás hatalmát és megtalálták egyes betegségekre a különféle gyógyszereket. Amikor azonban felfedeznek egy új orvosságot, nem alkalmazhatják rögtön embereken, először alapos tesztelésnek kell alávetniük, s amikor beigazolódik a gyógyszer hatékonysága, csak akkor kerülhet a patikákba, s csak akkor írhatják fel az orvosok az embereknek. De vajon hogyan történik egy ilyen tesztelés?

A tesztkísérleteket általában legalább két állatcsoporton kell elvégezni, először rendszerint apró rágcsálókon (egereken, patkányokon, tengerimalacokon), majd következnek a nagyobb állatok, mint amilyenek a kutyák vagy a majmok. Kisebb adag gyógyszerrel azt vizsgálják fiatal állatokon, hogy az új találmány nem gátolja-e azok növekedését és fejlődését, majd azt is megnézik, hogy egy várandós, vemhes állatnak beadva nem károsodik-e a pici, az utód.

Vizsgálják, hogy a gyógyszer nem okoz-e kiütést, s nem eredményez-e a normálistól eltérő kábult vagy éppen túlságosan élénk magatartást. Felmerült a kérdés, hogy biztosan ez-e a legjobb megoldás, hiszen a gyógyszerek sok esetben az állatokra egészen más hatással vannak, mint ránk, emberekre. Ott van például az említett penicillin. Ez az a gyógyszer, amit ha elsőként a tengerimalacokon próbáltak volna ki, akkor soha nem terjedhet el, számukra ugyanis ez halálos méreg. A gyógyszerek tesztelése akár két évet is igénybe vehet. Amikor állatokon már teszteltek egy új gyógyszert és minden normálisnak és biztonságosnak tűnik, akkor következnek az önkéntes jelentkezők, akiken a gyógyszerek mellékhatásait vizsgálják meg. Komoly és felelősségteljes munkát végeznek azok a szakemberek, akiknek a gyógyszerek tesztelése a feladatuk, így nem kell félned attól, hogy komoly baj érhet egy orvosság szedésekor, sőt, inkább bízhatsz abban, hogy segíteni fog téged is a gyógyulásban. (i, he)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?