Hogyan „állítsuk meg” a tájidegen fajokat?

Már két éve működik iskolánkban, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban a Természetdetektívek projekt az Erasmus+ program keretében.

Már két éve működik iskolánkban, az érsekújvári Pázmány Péter Gimnáziumban a Természetdetektívek projekt az Erasmus+ program keretében. Diákjaink regionális szinten az invazív növényeket és állatokat vizsgálják, feltérképezik Érsekújvárban előfordulási helyüket, és ezeket bejelölik a Google térképbe a Na túru s Naturou 2000 program weblapjának felületén. Így mások számára is jelzésértékűvé válik a térkép, figyelmezteti az illetékeseket a tájidegen növények előfordulási helyére.

Nemzetközi szinten az egyes országok nem őshonos növényeit hasonlítják össze, egy útmutatót próbálnak kidolgozni ezen fajok elterjedésének megfékezésére, illetve arra, hogyan harcoljunk a már meglevők expanziója ellen. Iskolánk több intézménnyel együttműködik, legszorosabban a helyi városi hivatallal (ezen belül is egyik szakelőadójával, aki a környezetvédelmi oktatásért felelős) és a Konstantin Filozófus Egyetemmel. Március 3-án az Ökológia és Environmentalisztika Kar doktorandusz diákja, Monika Sofková adott elő diákjainknak azokról a tájidegen növényekről, amelyeket a törvény is kimondottan veszélyesnek minősít. Az érdekes információkat kreatív feladatok követték, amelyekben például kész megoldások helyett a diákok különböző hivatások képviselőivé változtak (kertész, üzletember), és az ő szemszögükből kellett javaslatokat tenniük a nem őshonos növények elterjedésének megakadályozására. A foglalkozás végén a diákok csoportokban próbálták meghatározni az egyes szárított fajok nevét egy kis képes segítséggel.

Közép-Kelet-Európa tájidegen növényei többnyire azonosak, ezért ez a workshop egyfajta felkészülést is jelentett azoknak a diákoknak, akik március végén részt vettek a soron következő nemzetközi találkozón a magyarországi Százhalombattán.

Peternai Zsuzsanna

projektvezető

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?