Forduljak szakemberhez?

A fiam 3,5 éves, és még mindig nem tudja kimondani az r betűt. Mit tegyek, menjek el vele logopédushoz?
Jelige: Beszédhiba
Ha csupán az r hangot nem tudja tisztán kiejteni, még nem fontos logopédushoz vinni a gyereket, ugyanis nagy a valószínűsége, hogy hamarosan ezt is sikerül tisztán kiejtenie.

A fiam 3,5 éves, és még mindig nem tudja kimondani az r betűt. Mit tegyek, menjek el vele logopédushoz?

Jelige: Beszédhiba

Ha csupán az r hangot nem tudja tisztán kiejteni, még nem fontos logopédushoz vinni a gyereket, ugyanis nagy a valószínűsége, hogy hamarosan ezt is sikerül tisztán kiejtenie. Vagyis nem arról van szó nála, hogy valamilyen hangzót hibásan ejt, hanem képtelen egy bizonyos új hangot megalkotni.

Jó szolgálatot nyújtanak a fonetikus, artikulációs gyakorlatok, melyek a hangzó alkotásánál a motorikus aspektusokra helyezik a figyelmet, valamint a hallás differenciálására. Játékos formában légző gyakorlatokkal fejlessze gyermeke motorikus légző- és hangképző szerveit. Ezek után meg kell tanítani a gyereket a standard hang identifikálására, ezt el kell különíteni a helytelenül kiejtett hangtól, s a helyes hangzó gyakorlásánál minden sikeres kísérletet értékelni kell, hogy a gyerek bizonyos legyen a felől, hogy képes helyesen is kiejteni az adott hangot, de még gyakorolnia kell. Vagyis az elkövetkezőkben erősíteni és stabilizálni kell a helyes hangot minden egyes szóban.

Először tehát arra kell helyezni a hangsúlyt, hogy a gyerek hallás alapján ki tudja szűrni mások beszédéből az r hangot, meghallja azt, és tudatosítsa, hogy ezt kellene neki is kiejtenie. Meghallja a különbséget az általa és mások által kiejtett hang között. Ezek után kezdődhet az r hang kiejtése, az ismert nyelvpörgetéssel, az autó berregésének utánzása, s ebből az r hang kiszűrése. Ezt követi majd a ra, re, ri, ru, ro, ar, er... stb. szótagok gyakorlása. Ha a szótag elején és a szótag végén is ki tudja ejteni az R hangot, akkor jöhet a szavak kiejtése, begyakorlása. Először mindig olyan szavakat gyakoroltasson, melyek r betűvel kezdődnek, ha ez menni fog, akkor jöhetnek az olyan szavak, melyekben a szó végén van az r hang, végezetül pedig azok a szavak, melyekben a szó közepén található. A begyakorlásnál nagyon fontos szerepe van a dicséretnek. Ezzel erősíti a gyerekben azt a tudatot, hogy így kell ejtenie az adott hangot, ez a helyes.

Bizonyára ön is számos mondókát ismer, amelyek segítik az r hang begyakorlását. A gyerekek szívesen pergetik a nyelvüket, a mondókák dallama is általában elnyeri tetszésüket. Ezeket szeretik elszavalni közelebbi felnőtt rokonaiknak, ismerőseiknek, akiknek dicsérete szintén sokat jelenthet a gyerek számára, s még inkább fog igyekezni a köznapi beszédben is alkalmazni új tudását. A mondókák és nyelvtörők után ugyanis a helyes beszéd begyakorlása következik. Vagyis már el lehet várni a gyerektől, hogy tisztán, érthetően beszéljen. Ha elsieti, nem figyel oda a kiejtésére, nyugtassa meg, mondja, hogy van bőven ideje, lélegezzen mélyeket, gondolja át, mit is szeretne mondani. Amíg ugyanis nem fixálódik a gyereknél a hang pontos kiejtése, addig téveszteni fogja a spontán beszédben.

Sokszor éppen a felnőttek követik el a legtöbb hibát, ugyanis számukra kedvesen hangzik a gyerek szájából egy-egy hibásan kiejtett szó, van olyan is, amelyik megnevetteti őket, s ezért hagyják, hogy a gyerek továbbra is ilyen formában ejtse őket. Vagyis nem azért nem beszél tisztán a gyerek, mert képtelen rá, hanem azért, mert nem is tudja, hogy valamit rosszul mond, másképpen kellene kiejtenie néhány hangot.

Előfordul olyan eset is, hogy a gyereknek nagyon gyors az észjárása, s képtelen olyan gyorsan beszélni, ahogyan gondolkodik. Ezért bizonyos szavakat leegyszerűsíthet, kihagyhat hangzókat, elharaphatja a szó végét és hasonló. De mivel tudásával, beszédének tartalmával szinte elkápráztatja a felnőtteket, ezért néha képtelenek is tudatosítani, hogy mennyire hibásan beszél a gyerek, már ami a kiejtését illeti. Ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert később egyre nehezebb lesz rászoktatni a tiszta beszédre. Ezekre a gyerekekre az is jellemző szokott lenni, hogy mindent gyorsan szeretnek elvégezni, nem szeretik a monoton, egyhangú gyakorlatokat. Pedig nekik is meg kell tanulniuk, hogy vannak dolgok, aminek eléréséért nagyobb erőfeszítésre, koncentrációra, türelemre van szükség.

Ha minden otthoni igyekezete eredménytelennek bizonyul, s látni fogja, hogy nem képes megtanítania a fiával az r hangot, akkor még az iskola megkezdése előtt forduljon logopédushoz, s remélhetőleg a szakember vezetése alatt gyermeke erre is képes lesz.

Dr. Hadas Katalin

pszichológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?