Elsősök és nulladikosok a Bartók Béla alapiskolában

Január utolsó szombatján játszóházzal egybekötött beíratásra várta a jövendő elsősöket és szüleiket a nagymegyeri Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola. Az adott napon 52 iskolaköteles kisgyermeket írattak be.

Január utolsó szombatján játszóházzal egybekötött beíratásra várta a jövendő elsősöket és szüleiket a nagymegyeri Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola. Az adott napon 52 iskolaköteles kisgyermeket írattak be. Sebő Erzsébet, az iskola igazgatója elmondta, a tapasztalatok szerint a későbbiekben is jelentkezik néhány szülő, így bíznak benne, hogy az előző időszakhoz hasonlóan a 2008?2009-es tanévben is három kis létszámú osztályt nyithatnak. Annak ellenére is, hogy a tanulmányaikat most megkezdő gyerekek a demográfiai mélypont nemzedékét jelentik – az országos mutatókhoz hasonlóan a kétezres évek elején volt a legalacsonyabb a születések száma a városban és környékén is.

Az alapiskola alsó tagozatán tanító pedagógusok egyébként egy másik trendről is beszámolnak. Noha elvileg azok a gyerekek, akik adott év szeptember 1-jéig betöltik a hatodik életévüket, ősztől iskolakötelessé válnak, egyre többen kapnak halasztást, azaz csak hétévesen kezdenek iskolába járni. Ez a jelenség az iskola vezetését is lépésekre ösztönözte. Az idei tanévben első alkalommal nyitottak nulladik – avagy ahogy házon belül nevezik: „Napocska” – osztályt azon gyerekek számára, akik a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó véleménye szerint még nem iskolaérettek. A szülők a tanácsadó javaslata alapján mérlegelhetik, hogy a gyermek fejlődését mi segíti elő hatékonyabban: plusz egy év az óvodában, vagy a nulladik évfolyam által kínált speciális felzárkóztató program.

Jelenleg a Napocska osztályt tizenhárman látogatják. Ahány gyermek, annyiféle történet, általánosítani nem lehet: vannak itt szociálisan ingerszegényebb környezetből érkező gyerekek; van olyan kisfiú, aki tartós egészségügyi problémája miatt eddig nem járt közösségbe, és továbbra is speciális figyelmet igényel; és a tanulók jó részének enyhébb vagy komolyabb beszédzavara van. Arra is lehetőség van, hogy azokat a gyerekeket, akik az iskolatátogatást elsősként kezdik meg, de az első hónapokban kiderül, hogy nem tudnak együtt haladni a többiekkel, ebbe a felzárkóztató osztályba sorolják át a pedagógusok, tanácsadók és a szülők közös döntése alapján. A félreértések elkerülése érdekében azt azért érdemes leszögezni: nem valamiféle roma elkülönítő csoportról van szó, az osztály etnikailag vegyes.

Csepi Katalin egyike az osztállyal dolgozó két pedagógusnak. Mint azt lapunknak meséli, napi négy-öt órát tartanak a foglalkozások, ezek időtartamukban, szervezésükben, rendjükben megegyeznek a tanítási órákkal. A gyerekek fokozatosan szokják meg az iskolai fegyelmet, az összpontosítást, megismerkednek az iskolai tevékenységekkel. Ugyanakkor a tanmenet speciális, a hangsúlyt a grafomotorikai, a kommunikációs készségek fejlesztésére, az értelmi nevelésre, a mozgásfejlesztésre, a munkára nevelésre helyezik. A nagymegyeri Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola a tervek szerint a 2008/2009-es tanévben is nyit nulladik osztályt. Azonban feltétel a megfelelő számú jelentkező: az irányelvek alapján a felzárkóztató csoport 8 és 15 fő közötti létszámmal indítható el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?