Élménydús és tapasztalatokban gazdag tanulmányi kirándulás

A Dunaszerdahelyi Vidék- fejlesztési Szakközépiskola IV. MJK/A osztály tanulói két tanár kíséretében a közelmúltban tanulmányi gyakorlaton vettek részt Magyarországon.A tanulmányi gyakorlat központja a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium volt.

A Dunaszerdahelyi Vidék- fejlesztési Szakközépiskola IV. MJK/A osztály tanulói két tanár kíséretében a közelmúltban tanulmányi gyakorlaton vettek részt Magyarországon.

A tanulmányi gyakorlat központja a Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium volt. A városban, amely 1774-ben mezővárosi rangot kapott, sok műemlék található. A Sarlós Boldogasszony az „Ótemplom”, a Hattyú-ház, a neoreneszánsz Szent István-templom, a romantikus Holló-ház, az eklektikus Kalmár-kápolna, a szecessziós stílusú új városháza, a Szent János tér lenyűgözi az ide látogatókat.

A Kiskunfélegyházi Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakképző Iskola és Kollégium többcélú szakképző intézmény. Szakközépiskolát, szakiskolát, felnőttképzést, kollégiumot és tanüzemeket működtet (tangazdaság, húsipari tanüzem). Rózsa Pál, az intézmény igazgatója fogadott bennünket, bemutatta az iskolát, és meglátogattuk a tanüzemeket is.

Vendéglátóink gazdag programmal vártak bennünket. A dunaszerdahelyi és a kiskunfélegyházi diákok tanáraikkal együtt Budapesten az Országházban a jövőképről Tóth Katalin helyettes államtitkár és Dr. Torda Márta osztályvezető asszonnyal. A közvetlen beszélgetés után körülnéztek az Országházban, majd a fővárosban is. Ellátogattak az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkba is, ahol egyebek mellett megcsodálták Feszty Árpád A magyarok bejövetele című körképét. Az Emlékpark Szabadtéri néprajzi gyűjteménye az ország különböző tájait mutatja be. Betekinthettünk a 19. századi falvak és tanyavilág életébe, a különféle mesterségekbe, láthattunk iskolát, postát, szélmalmot, kisvasutat, pékműhelyt, kocsigyűjteményt és a mezőgazdasági gépek gyűjteményét.

A kiránduláson a diákok rendhagyó bonctanórán is részt vettek a tangazdaság vágóhídján, majd a Duna-Tisza közi Hátság közepén elterülő nemzeti park legnagyobb területére, Bugacra utaztak. Bugac puszta a legismertebb az őshonos magyar háziállattartás központjai közül. Az 1975-ben épült Bugaci Pásztormúzeum a Nemzeti Park kiállító egysége. A múzeumtól elsétáltak a diákok az istállókig, melyekben a bugaci sárga ménes közel száz lova „lakik”. Közelről láthatták az őshonos magyar állatokat: a mangalicát, a szürke marhát, a rackanyájat. A kiskunfélegyházi Szakmai Művelődési Házban sportdélutánon mérték össze tudásukat a vendéglátó diákokkal.

Ellátogattak Jakabszállásra, a Magyarkertbe, Magyarország legnagyobb épített kertjébe, itt található Európa legnagyobb domborzati és vízrajzi 1:1000 méretarányú makettje. Természetesen Kiskunfélegyháza nevezetességeit sem hagyták ki. Utolsó nap az Újra Mezgé Pikniken vettek részt: szerepelt a programban megyei díjlovasbajnokság-döntő, mezőgazdaságigép-kiállítás és -bemutató, gyermeklovagoltatás és -kocsikáztatás, állatbemutató idegenvezetéssel, állatsimogató, gasztropiac kóstolóval. Ebéd után a diákok és tanáraik fáradtan, de ismeretekkel és élményekkel gazdagodva indultak haza.

Gáspár Julianna

állattenyésztő mérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?