Az élményt nem lehet a véletlenre bízni

Martos. Gyermekek II. Kistérségi Művészeti Fesztiválja a napokban zajlott a komáromi járásbeli községben. A rendezvényt egy évvel ezelőtt Dékány Gizella, a helyi református alapiskola igazgatónője és Kocskovics Gabriella, az ógyallai közös tanügyi hivatal vezetője indította útjára.

Martos. Gyermekek II. Kistérségi Művészeti Fesztiválja a napokban zajlott a komáromi járásbeli községben. A rendezvényt egy évvel ezelőtt Dékány Gizella, a helyi református alapiskola igazgatónője és Kocskovics Gabriella, az ógyallai közös tanügyi hivatal vezetője indította útjára. Mégpedig azzal a céllal, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítsanak a kistérség magyar alapiskoláiban működő népművészeti csoportok számára, a csoportvezetők, tanárok részére pedig a szakmai fejlődésre.

A kistérség 8 községében összesen csupán 5 magyar tanítási nyelvű alapiskola működik, és míg tavaly valamennyiből érkezett fellépő a fesztiválra, idén – elsősorban szervezési okok miatt – csupán két helyről. Mivel azonban a fesztiválra meghívást kaptak a baráti református iskolák is, így ebben az évben is gazdag programot sikerült összeállítaniuk a szervezőknek. Fellépett az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola és Óvoda Kis Bellő és Bellő néptánccsoportja, a rimaszombati Tompa Mihály Református Gimnázium Árvácska néptánccsoportja, a kétyi református alapiskola diákjai népi gyermekjátékokat mutattak be, a gútai Boldogasszony Egyházi Gimnázium diáklányai népdalokat adtak elő, a helybéli óvodások és alapiskolások pedig több összeállítást is készítettek. Tehetséges szólóénekeseket szintén hallhattunk a délelőtt folyamán.

Dékány Gizella Kodály Zoltán szavait idézve nyitotta meg a színvonalas rendezvényt, mondván: „Sokszor egyetlen élmény egész életre megnyitja a fiatal lelket. Ezt az élményt nem lehet a véletlenre bízni: ezt megszervezni az iskola kötelessége.” Véleménye szerint ugyancsak az iskolákon múlik, hogy megtanítja-e zenei anyanyelvünkre a diákokat, amelynek segítségével majd képes lesz megkülönböztetni az értékeset az értéktelentől. A martosi rendezvényt látva, az ott fellépő gyermekek biztosan részesülnek ebben az útmutatásban. „Arra is szeretnénk ösztönözni a gyerekeket, hogy ne szégyelljék magukra ölteni az elődeink által ránk hagyott csodálatos népviseletet, merjenek tájszólásban megszólalni, legyenek büszkék hagyományainkra” – tette hozzá Dékány Gizella.

Martos esetében különösen szerencsés helyzetben vannak a rendezők, hiszen a község polgármestere, Keszeg István elismert néptáncos, koreográfus, aki értékes szakmai tanácsokkal látta el a néptánccsoportok vezetőit. Egyben nagyon fontosnak és hasznosnak nevezte az ilyen és ehhez hasonló fesztiválokat, amelyekből sajnos egyre kevesebb van tájainkon. Éppen ezért sajnálatos, hogy csak a fellépő csoportok tekinthették meg egymás produkcióit. Jó lenne, ha a jövőben a szervezők szélesebb körben propagálnák a rendezvényt és a környékbeli iskolák diákjaiból több száz fős nézőközönség verbuválódna össze.

A fesztivált kiegészítő programok tették még színesebbé, a gyerekek meglátogatták a Falumúzeumot és a Feszty Árpád Művelődési Parkot, kézműves-foglalkozásokon vettek részt, majd Écsi Gyöngyi és Kovács Marcell előadásában megtekintették A hétszínű búzaszem című mesejátékot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?