Anne Frank naplója

Rendkívül érdekes olvasmányt kínál Anne Frank, a tizennégy éves zsidó kislány naplója, melyet a második világháború éveiben, 1942 és 1944 között vezetett. Anne a születésnapjára kapta a naplót, s fiktív barátnőjének, Kittynek írt leveleiben őszintén vall mindarról, ami éppen foglalkoztatja.

Rendkívül érdekes olvasmányt kínál Anne Frank, a tizennégy éves zsidó kislány naplója, melyet a második világháború éveiben, 1942 és 1944 között vezetett. Anne a születésnapjára kapta a naplót, s fiktív barátnőjének, Kittynek írt leveleiben őszintén vall mindarról, ami éppen foglalkoztatja. Amikor a napló indul, Anne még a tizenéves kislányok viszonylag gondtalan életét éli, de csakhamar a Frank család életébe is beleszól a háború. Az apa behívót kap, rejtőzködniük kell. A Van Daan családdal és Dussel úrral az amszterdami Prinsengracht utca 263. hátsó traktusában több mint két évig bujkálnak. Ezalatt Anne módszeresen vezeti naplóját, szeretne hű képet festeni a német megszállás éveiről. Anne ugyanis írónak vagy újságírónak készül, élvezetét leli gondolatai papírra vetésében, s majdnam minden nap hosszú leveleket intéz Kittyhez.

Más ez a könyv, mint a többi, második világháborút tárgyaló regény vagy tudományos munka. Bár a háború jelenléte minden lapon érződik, politikárol csak elvétve találunk említést benne. A könyv lapjain egy fiatal lány lelkivilága tárul fel, akit a hadihelyzetnél jobban foglalkoztat a szerelem titokzatos varázsa, a családi viszonyok, az öszszetűzések a többi rejtőzködővel, a könyvek, a mozi, a színház... Megismerjük egy bujkáló zsidó közösség hétköznapjait, amelyek nem mindig olyan drámaiak, ahogy azt hajlamosak vagyunk feltételezni. Az állandó félelem helyett jobb és rosszabb napok köszöntenek Annéra, néha túlteng benne az optimizmus, néha pedig lehangoltság gyötri. Mialatt a puszta létéért kellene aggódnia, megismeri a szerelmet és az azzal járó a boldogságot is.

Anne Frank sajnos nem élte túl a második világháborút. Az utolsó naplóbejegyzés után néhány nappal a rejtezőket felfedezték. A családból csak Otto Frank, az apa élte túl a koncentrációs tábor borzalmait. Ő volt az, aki sajtó alá rendezte lánya naplóját, s így lett Anne Frankból, ahogy mindig is remélte, végül is ismert írónő... (bt)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?