A tárca jóváhagyására várnak

Komárom. Hatosztályos tagozat indítását tervezi a jövő tanévről a Selye János Gimnázium. Az intézmény által kidolgozott, részletekbe menő szakmai dokumentumot a pozsonyi Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ) már véleményezte és pozitívan bírálta el.

„Az osztály indítására vonatkozó kérelmünket a szakvéleménynyel együtt már eljuttattuk a nyitrai megyei hivatal oktatásügyi osztályára és a szaktárcához is. Reméljük, minél hamarább megkapjuk tőlük az engedélyt, és 2007 szeptemberében már megkezdődhet a hatosztályos gimnáziumi oktatás” – tájékoztatta lapunkat Andruskó Imre iskolaigazgató. Ha késne az engedély kiadása, és a felvételikkel kifutnának az időből, akkor 2008 szeptemberétől indítjuk az új oktatási formát.

Az első magyar nyelvű

Szlovákiában eddig összesen két helyen, egy turócszentmártoni és egy fővárosi iskolában vezették be a hatosztályos gimnáziumi oktatást, a komáromi lenne az első magyar nyelvű. „Magyarországon a négy-, hat- és nyolcosztályos gimnáziumi oktatási forma régóta bevett gyakorlat és a választási lehetőség kibővítését jelenti a diákok számára – mondta az igazgató. – A nyolc évfolyamos gimnáziumi osztályok kezdetben igen nagy népszerűségnek örvendtek nálunk is. Látni kell viszont, hogy a normatív finanszírozási rendszer bevezetése óta az alapiskolák – teljesen érthető okok miatt – nem igazán propagálják ezt az oktatási formát, és egyre nehezebb megtölteni ezeket az osztályokat. Mi az idei tanévben például nem is indítottunk ilyen évfolyamot.” A hatosztályos gimnáziumba az alapiskolák hetedikesei jelentkezhetnek majd. Ez esetben megszűnik az az anomália is, hogy a nyolcosztályos gimnáziumok tanulói 4+8, a hagyományos négyosztályos gimnáziumok tanulói pedig 9+4 év alatt jutnak el az érettségiig; azaz az előbbiek egy évvel kevesebbet járnak iskolába. „Az új oktatási forma előnye lenne továbbá, hogy a felvételik során a 13 éves diákok alkalmassága a gimnáziumban való továbbtanulásra egyértelműen mérhető, nem úgy, mint a 10 éveseké” – mutatott rá Andruskó.

Tehetséggondozás lehetősége

A tantervet a turócszentmártoni, valamint a budapesti Széchenyi testvériskola – ahol szintén van hatosztályos gimnáziumi képzés is – tapasztalatait figyelembe véve Kustyán Ilona és Édes Erzsébet igazgatóhelyettes koordinálása mellett az egyes tantárgybizottságok dolgozták ki. Nagy szerepet kapott a differenciált tehetséggondozás lehetősége, különösen az utolsó két évben, amikorra a válaszható tantárgyak heti óraszáma négyre, illetve tízre növekszik. Bár a hatosztályos gimnáziumot szakirányzat nélküli, ún. alternatív formára tervezték, nagy hangsúlyt kap az idegen nyelvek oktatása: már az első évfolyamtól kezdve két idegen nyelvvel számolnak, 4+2-es elosztásban. A Komárom és környékbeli hetedikes diákok tehát fontolgathatják, hogy jövőre hatosztályos gimnáziumban kívánnak-e továbbtanulni. „Mihelyt megkapjuk az engedélyt, meghirdetjük a felvételit. Erről az Új Szó hasábjain keresztül is értesítjük majd az érintetteket – mondta az igazgató. – Ebben az esetben természetesen már nem indítunk nyolcosztályos képzést.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?