A közös munka folytatódik

Az Új Szó hasábjain már több alkalommal hírt adtunk a Szlovákiában is futó, nemzetközi partnerkapcsolatokon alapuló Comenius program tevékenységéről, amelybe a komáromi Selye János Gimnázium is bekapcsolódott.

Az előző évekhez hasonlóan az idén is az év elején, január 6. – 9. között került sor arra a projekttalálkozóra, ahol a következő, immár harmadik ciklus programtervezeteit egyeztették és öntötték végső formába a tagországok – Németország, Magyarország, Finnország, Svédország, Nagy-Britannia és Szlovákia – két-kétfős küldöttségei. Szlovákiából iskolánk projektkoordinátora, Tóth Éva mellett jómagam, az angol nyelvi és előadó-művészeti projektek felelőse vettünk részt a találkozón.

A német precizitás

A helyszín a tavalyi diáktalálkozóról már ismert németországi kisváros, Schleusingen volt, ahol házigazda kollégáink a német precizitás és szervezőkészség mellett vendégszeretetből is jelesre vizsgáztak. A kétnapos konferencia során számos érdekes programot biztosítottak számunkra: meglátogathattuk a környék nevezetességeit, a helyi kastélymúzeumot, a közeli Zuhl város és a tartományi székhely, Erfurt látványosságait.

Az érdemi munka megkezdése előtt alkalmunk nyílt megtekinteni a fogadó iskolát, a Georg Ernst Gimnáziumot, amely mind tanulói létszámát tekintve, mind tradícióiban nagyban hasonlít iskolánkhoz. A nemzetközi együttműködés egyik nagyon hasznos velejárója, hogy a közös munka során a résztvevőknek alkalmuk nyílik egymás iskoláit és oktatási rendszereit megismerni – értékes tapasztalatszerző forrás ez.

Tévénézési szokások

A programtervezet megfogalmazása előtt sor került az éppen futó projektmunkák egymás közti cseréjére. Ez alkalommal a résztvevő iskolák diákjainak nemzetük tévénézési szokásait kellett górcső alá venniük, elemzést és statisztikai kimutatást készíteni a téma legfontosabb kérdéseiben, és egy-egy rövid kivonatot feljátszani országuk öt legnépszerűbb műsorából. Megfigyelhetők így az egyes kultúrák közti hasonlóságok és különbségek, az érdeklődési kör, az értékrend egyezései és eltérései. Ugyancsak feladat volt a televíziós reklámok tematikus elemzése, valamint saját tévéreklám készítése.

Egység a változatosságban

Ezután következett a harmadik nagy Comenius-projektum al-programjainak megtárgyalása. Ez a projekt szeptemberben kezdődik majd és három évig fog tartani, mottója „Unity in Diversity”, azaz „Egység a változatosságban”, utalva az immár számunkra is közös Európa kultúrájának jellegére. A három alprogram a képzőművészet, az előadó-művészet és az angol nyelv, azon belül az ideális európai iskola területeit érinti a mottó felől megközelítve, a közös elemek és a kultúránkénti eltérések kimutatásával.

A diákok ezáltal konkrét képet kapnak a tényről, hogy Európa nemzetei a nemzeti sajátságok mellett rendelkeznek egy olyan közös (nemcsak) kulturális hagyománnyal, mely a sok évszázados egymás mellett élés logikus és törvényszerű pozitív velejárója. Az együvé tartozás tudatosítása, a közös értékek keresése és megóvása, a nemzeti sajátságok kölcsönös elismerése és tisztelete pedig az egyesülő Európa alappillérei – és ezt hivatott a Comenius program is erősíteni, reményeink szerint sikerrel.

(A szerző a komáromi Selye János Gimnázium angol szakos tanára.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?