A környezettudatosabb iskoláért

Június 5-én fenntartónk, a Nagyszombati Önkormányzati Kerület a környezetvédelmi világnap alkalmából Tibor Mikuš védnökségével meghirdette a 2015-ös év ökológiai tette pályázatot.Ebbe a versenybe intézményünk, a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia és Corvin Mátyás Gimnázium két évvel ezelőtt is bekapc

Június 5-én fenntartónk, a Nagyszombati Önkormányzati Kerület a környezetvédelmi világnap alkalmából Tibor Mikuš védnökségével meghirdette a 2015-ös év ökológiai tette pályázatot.

Ebbe a versenybe intézményünk, a Nagymegyeri Kereskedelmi Akadémia és Corvin Mátyás Gimnázium két évvel ezelőtt is bekapcsolódott, akkor a 2. helyet szereztük meg. Mivel 2015-ben is rengeteget tettünk környezetünk szépítéséért, újra jelentkeztünk a versenybe.

Pályázatunkban kifejtettük, hogy környezeti nevelésünk célja elősegíteni a tanulók környezettudatos magatartását, életvitelének kialakítását a környezeti válság megakadályozásáért. Az iskola honlapján rendszeresen beszámolunk tevékenységeinkről. A képanyagból albumot készítettünk, ezt csatoltuk a pályázatunkhoz, kiemelve: a diákok munkáját segítették az osztályfőnökök, az iskola alkalmazottai és nem utolsósorban a szülők, nagyszülők.

A pályázatban felsoroltuk legjelentősebb aktivitásainkat. Kiemeltük, hogy tanulóinknak fontos az állatok védelme, madáretetőket és rovarhotelt készítettek. Egyik diákunk megismertette társait a gyógynövények hatásával és felhasználásával: gyógynövényeket ültettek, a gyakorlati bemutató után a gyógyteákat kóstolgatva betekintést nyerhettek a gyógyító természet világába.

2015-ben kétszer is szerveztünk papírgyűjtést az iskolánkban az A.S.A csoport által meghirdetett versenyben. Tanulóink ősszel tanulmányi kiránduláson is részt vehettek az A.S.A albári telephelyén. Az iskola legaktívabb, „legzöldebb” tanulóinak bemutatták az újrahasznosítható hulladékok szelektív gyűjtési rendszerének üzemeltetését. Nagy hangsúlyt helyeztünk a hulladék csoportosítására is, minden tanterembe tárolók kerültek a papír- és a műanyag hulladéknak, részben ezeket is a papírgyűjtés bevételéből vásároltuk.

Hírt adtunk a több éve meghirdetett Zöld osztály versenyünkről is, melynek az volt a célja, hogy a tanítás kellemes, esztétikus környezetben folyjon. Miért ösztönöztük diákjainkat az osztályuk szépítésére? Úgy gondoltuk, a növények többek egyszerű dekorációs elemnél. A versenyben az osztályok pontokat kaptak gondozott dísznövényeikért, emellett az összegyűjtött elektromos berendezésekért, elhasznált elemekért, műanyag kupakok gyűjtéséért. Tanulóink 2015-ben 307 530 darab műanyag kupakot gyűjtöttek. Segíteni akarásuk példaértékű, hiszen nem a közösségük számára gyűjtöttek. Hosszú évek óta segítik a GERI csodalámpása alapítványt, amely a daganatos betegségekben szenvedő gyermekeket és családjukat segíti. Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy a papírgyűjtés bevételéből létrehoztunk egy díszkertet, amelybe facsemeték és különleges díszbokrok, virágok kerültek. A parkosításban részt vett diák, tanár és iskolavezetés. Elkészült a füvészkertünk is. Az öntözésre esővizet is használunk, az egyik szülő segítségével sikerült csapadékgyűjtő tartályt csatolni az esővizet elvezető csatornához. A Föld napja alkalmából kitisztítottuk a Corvin Mátyás lakótelepet, az iskola előtti parkban pedig 12 juharfát ültettünk el.

Egy belső zöldfalat is terveztünk, újrahasznosított anyagokból. A zöld kör tagjai növényi hajtásokat szaporítottak, ezek az újrahasznosított anyagokból készített kaspókba kerültek. Ha a megálmodott zöldfal előtt valaki megáll, magával ragadja a természet szépsége és sokszínűsége. Zöld aktivistáink május 10-én ellátogattak a Pannonhalmi Főapátság Arborétumába és Gyógynövénykertjébe, ahol inspirációt merítettek az iskolai díszkerthez.

Sikeresen bekapcsolódtunk a Živica által meghirdetett „Segítünk felnövekedni” pályázatba is. Diákjaink olyan fogalmakkal ismerkedtek meg, mint az ökológiai lábnyom, az élelmiszer-kilométerek stb. Rendhagyó osztályfőnöki órán megkóstolták a házi készítésű finomságokat. Közben megvitatták, milyen előnyökkel jár, ha hazai termékeket fogyasztunk. Egy „Foodmiles kalkulátor” segítségével kiszámolták, milyen hatást gyakorol a környezetre, ha „utaztatjuk” az élelmiszereket. A legügyesebbek június 2-án egy ökofaluba, Zaježovába kirándultak.

A pályázatban felsorolt sokrétű tevékenységünket szakmai bizottság értékelte. Az ünnepélyes eredményhirdetés június 13-án volt Nagyszombatban. Az oktatási intézmények közül iskolánk egyedüli díjazottként harmadik lett, a többi vigaszdíjas – idén nem volt 1. és 2. helyezett. Ez az eredmény nemhogy elkeserít, hanem tovább ösztönöz bennünket, mivel a környezettudatosság már az iskola életének szerves részévé vált. Tanulóink rendszeresen tisztítják az iskola környékét, gondosan ápolják a növényeket, egyre tudatosabb környezetvédők, példát mutatnak otthon, a barátaiknak, ismerőseiknek. Számunkra ez az igazi siker, ez az igazi mérce.

Dr. Nagy Ilona, az iskola tanára

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?