A költészet napjára

A költészet napját számos iskolánk verses műsorral vagy játékos, hangulatos rendezvényekkel ünnepelte.Zeng a vers, száll a szélbenIdén az ógyallai speciális iskola tanulói is megemlékeztek a költészet napjáról. A harmadik tanítási órán a tanító nénik irányításával a versekről folyt a beszélgetés.

A költészet napját számos iskolánk verses műsorral vagy játékos, hangulatos rendezvényekkel ünnepelte.

Zeng a vers, száll a szélben

Idén az ógyallai speciális iskola tanulói is megemlékeztek a költészet napjáról. A harmadik tanítási órán a tanító nénik irányításával a versekről folyt a beszélgetés. A gyerekek megvitatták, mi is a vers, miről szólnak a versek. Az olvasókönyvekben verseket kerestek, felidézték az eddig tanult költők életrajzát. Minden tanuló megidézte azt a verset, amelyet nagyon szeret. Volt olyan vers, amely az állatokról szólt, vagy a tél hidegét hozta el közénk, a tavaszt köszöntötte, de akadt locsolóvers is. A gyerekek egymással versengve mondták a részleteket. Persze, amit lehetett, azonnal el kellett játszani vagy mutogatni, amire a folyosón volt lehetőség. A nagyobbak közül páran (a bátrabbak) egy-egy új verset vettek kézbe, hogy rövid tanulmányozás után érthetően, szépen hangsúlyozva felolvassák társaiknak.

Ezután közösen kerestek egy vidám és könnyen megtanulható költeményt. Hosszabb kutatás és heves szócsata után a tanulók választása Kányádi Sándor Alma, alma című versére esett, amit azonnal gyakorolni is kezdtek. Többszöri együtt olvasás után már majdnem kórusban zengték a sorokat. No, nem volt ez még igazi szavalókórus, mert volt, aki megakadt, elfelejtett egy-egy szót, de ezzel nem törődtek.

Az előkészület után a szép napsütésben az iskola lépcsőjén sorakozott fel a gyereksereg. K. László Szilvia A lusta kiskakas című költeményét Lakatos Sandra olvasta fel. A gyerekek jót nevettek a kakaska történetén. A róka és a holló nevezetes esetével, La Fontaine meséjével Duráč Roland ismertette meg társait. Lakatos Niki megismételte Kányádi Sándor versét, melyet ezután mindenki együtt szavalt a ragyogó ég alatt, sőt, megzenésített változatát el is énekelték.

Szállt a dallam, vitte a szél a versek szép üzenetét. A vers ünnepe a lélek és a szív ünnepe is volt.

Bathó Sylvia pedagógus

Csavard fel a szöveget

Csavard fel a szöveget címmel zenés-irodalmi műsort tartottak a dunaszerdahelyi Vidékfejlesztési Szakközépiskolában és Sportgimnáziumban. Lackfi János és Vörös István azonos című kötetének versei voltak a költészetnapi program fő alkotóelemei. A műsor nyitánya a Hungária együttes Csavard fel a szőnyeget című dalára készült tánckoreográfia volt, melyet rögtön követett Vörös István átirata, a Vakard fel a kék eget. Slágerből nem volt hiány, prózában megszólaltatták a KFT Afrika című szerzeményét – ezúttal Lackfi János átiratában, Vadliba címmel. Nagy sikert aratott a Korál együttes Homok a szélben című slágerének modernizált változata a Majom a fényben, valamint a Gőzhajú fiú, amelynek szövege mindannyiunkban felidézte az Omega egyik legismertebb dalkincsét. Az „újrahangszerelt” verseket követően az eredeti melódiára és dalszövegre ropták a táncot a műsor szereplői az iskola megújult színházteremében.

A magyar könnyűzenei élet legnagyobbjaitól, az LGT együttestől elhangzott a Másold le magad (Ringasd el magad) és a Partyarcok (Szólj rám, ha hangosan énekelek) „felcsavart” változata is. Ez utóbbit az iskolai „szavalóélet” legnagyobb „partyarcai”, az ún. Mesternégyes adta elő, ezzel a fellépéssel búcsúzva a középiskolás színpadtól, hisz jövő hónapban már érettségiznek.

A legnagyobb feladatra Szabó Tímea, az iskola egyik énekes-szavaló tehetsége vállalkozott, aki a Valami Amerika betétdalát Lackfi János Lefagy a mechanika szövegével énekelte el. A slágerátiratok mellett üde tavaszi versek is elhangzottak.

Természetesen nem maradt ki a nap két ünnepeltje, József Attila és Márai Sándor sem a verses összeállításból. A Tedd a kezed a homlokomra, a Tószunnyadó, valamint a Hol vagyok című költemények megzenésítve, míg az Ars poetica nagyszerű szavalatként hangzott el. Az iskola alkalmi kórusa az Oscar-díjas Mindenki című film betétdalát, a Nemes Nagy Ágnes Tavaszi felhők című versét feldolgozó Bodzavirágot is előadta.

Weöres Sándor Ha Nap süt a rétre költeményének kórusváltozatát pedig a fináléként újra a Csavard fel a szőnyeget táncprodukció követte. Az énekkar kezében levő betűkből pedig a nagyközönség a műsor alapjául szolgáló kötet címét olvashatta össze: CSAVARD FEL A SZÖVEGET!

A csaknem 70 diákot megmozgató költészet napi műsor szereplői egy-egy nyomtatott költeményt kaptak ajándékba, amelyeket egyénileg, illetve magyartanáraikkal közösen posztoltak a városban, csatlakozva a Gittegylet Posztolj verset az utcára 2017 kezdeményezéséhez. (kl)

Versünnep Hidaskürtön

Április 11-e a magyar költészet napja, a magyar szépirodalmi költemények ünnepe, József Attila születésének évfordulója, idén a 112. Méltó hát, hogy megemlékezzünk róla és az egyetemes magyarság vershallgató és versszavaló örömeiről. Hiszen felemelő pillanatok azok mindig, mert a költemény szépség, művészet, álom és lélek. Ebben a megemlékező légkörben telt el a délelőtt a Hidaskürti Alapiskola felső tagozatán.

Az Új Szó Posztolj verset felhívására Lackfi János A fekete router című versét olvashatta bárki a folyosón. Aztán irodalmi megemlékezést tartottunk a legismertebb József Attila-versek közös szavalásával: elhangzottak a Mama, a Születésnapomra és a Tiszta szívvel megható verssorai is.

Később felkerekedtünk és átmentünk a helyi kultúrházba. Ide Ady Endre jött el közénk Jakubecz László színész-előadóművész személyében. Az előadott verseket Reiter István hegedűművész zenei kísérete tette még élvezetesebbé. Ady Endre éjszakái a budapesti kávézókban – ez volt az előadás témája. Megismertük a költő életútját a versein keresztül: könny és bor, szerelem és álmodozás, remény és kétségbeesés között teltek napjai. Megpróbált válaszolni nekünk arra, mit ér az ember, ha magyar. Gondolatai igazak voltak, szavai döbbenetesek és szépek. A nézőtéri mély csönd és a rezzenetlen figyelem bizonyította, hogy a jelenlévők lelkét megérintette a költészet. Ez az előadás bearanyozta a magyar versek ünnepét, a költészet napját.

A tantestület

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?