26. Nemzetközi Magyar Matematikaverseny Somorján

A 26. Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen, melyet a somorjai Madách Imre Gimnázium szervezett, 230 versenyző és mintegy 80 matematikatanár vett részt.A Nemzetközi Magyar Matematikaverseny gondolata 1991-ben Szegeden, a matematikatanárok Rátz László Vándorgyűlésén vetődött fel először.

A 26. Nemzetközi Magyar Matematikaversenyen, melyet a somorjai Madách Imre Gimnázium szervezett, 230 versenyző és mintegy 80 matematikatanár vett részt.

A Nemzetközi Magyar Matematikaverseny gondolata 1991-ben Szegeden, a matematikatanárok Rátz László Vándorgyűlésén vetődött fel először. Bencze Mihály brassói és Oláh György komáromi tanár egy összmagyar, a Kárpát-medence magyar középiskolásait összefogó verseny elindítását javasolta. Az elhatározást tett követte, 1992-től évente, más-más helyszínen rendezik meg a Nemzetközi Magyar Matematikaversenyt, 200–300 középiskolás diák és tanár részvételével. E rangos nemzetközi megmérettetést három tényező mozgatja: az anyanyelv, a matematika szeretete és a kialakuló barátságok. A verseny egyik fő célja a matematikai tehetségek felfedezése és felkarolása mellett a Kárpát-medencében élő magyarság összefogása, és az egyes régiók magyarlakta tájainak, kultúrájának, történelmének és szokásainak a bemutatása.

A 26. Nemzetközi Magyar Matematikaverseny megszervezését a somorjai Madách Imre Gimnázium vállalta. A március 23–27. között zajlott rendezvényen 230 versenyző és közel 80 matematikatanár vett részt, képviselve Magyarországot, Erdélyt, Kárpátalját, Délvidéket és a Felvidéket. A versenytalálkozónak otthont adó somorjai Madách Imre Gimnáziumot Kovács András, Farkas Gyula és Jávorka Marcel képviselte.

A március 24-én, a csölösztői X-BIONIC® SPHERE sportközpont konferenciatermében tartott ünnepélyes megnyitón Trencsík János, a gimnázium igazgatója üdvözölte a vendégeket, majd elmondta: iskolája azért vállalta e nagyszabású verseny szervezését, mivel az ilyen rendezvények mutathatják meg az anyanyelvi oktatás és a magyar tehetséggondozás sikereit. „Tudatosítjuk, mennyire fontos az anyanyelvünk, a matematika szeretete, és mennyire fontosak számunkra a barátaink, akik a Kárpát-medence minden térségéből eljöttek városunkba” – mondta.

A rendezvény megnyitóját Németh Enikő szavalata, valamint Kovács Koppány és Derzsi György előadása színesítette. Délután a résztvevők a Somorjai Városi Művelődési Központban megtekinthették a Csali Gyemek-néptáncegyüttes műsorát. Nagy Myrtill, a művelődési központ igazgatója és a Csali vezetője bemutatta az együttest, és ismertette az előadott Kárpát-medencei táncok történetét.

Szombat délelőtt az igényesen összeállított versenyfeladatok megoldása következett, amelyre négy órát kaptak a diákok, akik 4 kategóriában versenyeztek. A szervezők a felkészítő tanárokra is gondoltak: a város legértékesebb műemlékét, a helyi református templomot a somorjai református gyülekezet főgondnoka, Bucsuházy István mutatta be. Ezután a Pipagyújtó sírkertben Óváry Péter, a gimnázium igazgatóhelyettese és történelemtanára ismertette az 1848-as emlékhely történetét, majd a résztvevők, a hősök emléke előtt tisztelegve, elhelyezték koszorújukat. Míg délelőtt, a versenyfeladatok megoldásakor a diákoknak kellett helytállniuk, délután a tanárok komoly teljesítményére volt szükség, hiszen közel 230 versenyző munkáját kellett értékelniük. Este a könnyedebb szórakozás jegyében a Jókai Színjátszó Társulat előadásában László Miklós Illatszertár című darabján derülhetett a közönség. A darab érdekessége, hogy az egyik főszereplő a gimnázium angoltanára, Farkas Zoltán volt.

A somorjai szervezők vasárnapra pozsonyi városnézést terveztek, szikrázó napsütésben barangolhatták be Pozsony utcáit és tereit. Korpás Árpád és Brogyányi Mihály szakszerű vezetésével elmerülhettek a koronázóváros múltjában, megismerkedhettek a magyar vonatkozású emlékekkel.

Hétfőn a gimnázium dísztermében megtartott eredményhirdetésen Bálint Béla, a zsolnai egyetem nyugalmazott professzora értékelte a versenyt és gratulált a győzteseknek. Az értékes díjakat a régióvezetők: File Kovács Erika (Kárpátalja), Csikós Pajor Gizella (Délvidék), Bencze Mihály (Erdély), Kubatov Antal (Magyarország) adták át. Mikó István felvidéki régióvezető megköszönte a Madách Imre Gimnázium és az iskola Pro Ratio Alapítványának fáradozását, kiemelve a szervezők teljesítményét. Trencsík János igazgató záróbeszédében megköszönte a részvételt, a verseny anyagi hátterét nyújtó szponzorok segítségét, valamint a gimnázium matematikatanáraiból (Liszkay Béla, Bott Andrea, Mészáros Csilla) összeállt lelkes csapat munkáját. A következő találkozó színhelye Kaposvár.

EREDMÉNYEK

9. kategória

1. Egri Csongor – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

Weisz Máté – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

2. Kocsis Anett – Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr

Jánosik Áron – Révai Miklós Gimnázium és Kollégium, Győr

3. Berghammer Anna – Budapest XIII. Kerületi Berzsenyi Dániel Gimnázium

Tóth Balázs – Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

Asztalos Ádám – Budapest XIII. Kerületi Berzsenyi Dániel Gimnázium

10. kategória

1. Schrettner Jakab – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

Péter István – Márton Áron Főgimnázium, Csíkszereda

Szabó Dávid – Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

Matolcsi Dávid – Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

2. Szögi Roland – Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta

Csépányi István – Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium

3. Fazakas Borbála – Báthory István Elméleti Líceum, Kolozsvár

Dékány Barnabás – Pécsi Janus Pannonius Gimnázium

Ferencz Dániel – Bolyai Farkas Elméleti Líceum, Marosvásárhely

11. kategória

1. Radnai Bálint – Lovassy László Gimnázium, Veszprém

Busa Máté – Batthyány Lajos Gimnázium, Nagykanizsa

Simon Dániel Gábor – Kecskeméti Bányai Júlia Gimnázium

2. Daróczi Sándor – Nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium

Villányi Soma – Kazinczy Ferenc Gimnázium, Győr

Záhorský Ákos – Szondy György Gimnázium, Ipolyság

3. Kassai Levente – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

Lakatos Ádám – Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium

Varga-Umbrich Eszter – Pápai Református Gimnázium

Szemerédi Levente – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

12. kategória

1. Hansel Soma – Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium

Tóth Viktor – Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium

2. Vištan Laura – Márai Sándor MTNy G és Al, Kassa

Bodolai Előd – Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc

Borbényi Márton – Kaposvári Táncsics Mihály Gimnázium

Schefler Barna – Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, Szatmárnémeti

3. Stark Patrícia – Lovassy László Gimnázium, Veszprém

Németh Gábor – Zalaegerszegi Zrínyi Miklós Gimnázium

Hegyi Krisztina – Pécsi Janus Pannonius Gimnázium

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?