Újra megnyílt a 2. nyugdíjpillér

<p>Március 15-én megnyílt a nyugdíjrendszer 2. pillére. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a polgárok június 15-ig dönthetnek: kilépnek, maradnak, vagy újra pénztártagokká váljanak. Összeállításunkban információkkal próbálunk szolgálni a helyes döntés meghozásához.</p>

ÖSSZEÁLLÍTÁS

A pénztártagoknak és a magánnyugdíjpénztárak iránt érdeklődőknek június 15-éig van lehetőségük átértékelniük, illetve eldönteniük, hogyan biztosítsák be magukat idős korukra, azaz honnan szeretnének nyugdíjat kapni. Két lehetőség közül választhatnak: csak a Szociális Biztosítóba (SP) fizetik a járulékokat, és a nyugdíjkorhatár elérése után csak innen számíthatnak járadékra, vagy a biztosítási díj egy részét (a jelenlegi szabályozás szerint az SP-be megy a kivetési alap 14 %-a, a 2. pillérbe pedig mindössze 4%) valamelyik magánnyugdíjpénztárba utalják át, s később két helyről is folyósítanak majd nyugdíjat.

Januártól fizet a 2. pillér

A 2. pillérből idén január 1-jétől lehet igényelni a járandóságokat, és az első kifizetett nyugdíjak nagyon alacsonyak, sokan mindössze 10–20 euróra számíthatnak, mivel 10 év alatt túl keveset spóroltak össze. Ez a nyugdíj 4–5 százalékát teszi ki. A smeres kormány most negyedik alkalommal nyitotta meg a 2. pillért arra hivatkozva, hogy a spórolásos rendszer a legtöbb pénztártag számára csalódást jelentett, sőt vannak olyanok is, akik ha évekkel ezelőtt nem léptek volna be a 2. pillérbe, a nyugdíjuk magasabb lenne, vagyis csak az első pillérből többet kapnának, mint most az első és a második pillérből együtt.

A biztosító tanácsa

Peter Višváder, a Szociális Biztosító (SP) szóvivője szerint a 2. pillérnek akkor van értelme, ha valaki a nyugdíjaskor eléréséig legalább 25 évig pénztártag, és az átlagkeresetnél (jelenleg 858 euró) magasabb havi bevétellel rendelkezik. „Akiknek nincs jövedelmük, például tartósan munkanélküliek, vagy akik hosszabb ideje dolgoznak külföldön, és Szlovákiában nem fizetnek járulékot, vagy akik csak rendszertelen jövedelemmel rendelkeznek, esetleg az átlagbérnél kevesebbet keresnek, illetve azok az édesanyák, akik a karrier helyett a gyermekükről való hosszabb gondoskodást választják, feltehetően a 2. pillérben nem spórolnak meg annyit, hogy magasabb nyugdíjuk legyen, mintha csak a Szociális Biztosítóból, vagyis az 1. pillérből kapnának nyugdíjat. Nekik meg kellene fontolniuk azt az ajánlást, hogy inkább lépjenek ki a 2. pillérből” – részletezte a TASR-nek Višváder. Szerinte a rizikós csoportba tartoznak azok is, akik bevétele az átlagkereset 1- és 1,25-szöröse között mozog, s a 2. pillérből magasabb nyugdíjra csak azoknak van esélyük, akik jövedelme meghaladja az 1100 eurót havonta. A szóvivő hangsúlyozta: fontos szempont, hogy az ügyfél milyen hosszú ideig spórol. A 45 év felettieknek egyértelműen a kilépést ajánlják. A spórolás hossza szempontjából kockázatos csoportot képeznek a 41–45 év közöttiek, főleg a feltételezhető bevételük miatt. A 40 évnél fiatalabbaknak már van esélyük arra, hogy a kétpilléres rendszerből magasabb járadékot kapnak majd, mintha csak az egypilléresből igényelnének nyugdíjat. „Ezek az ajánlások természetesen csak a jelenlegi feltételek mellett érvényesek” – tette hozzá Višváder.

A feltételek pedig szinte évente változnak, tíz év alatt a vonatkozó törvény többször módosult. A nyugdíjrendszer 2. pillére most negyedik alkalommal nyílt meg, s azt egyetlen elemző sem tudja garantálni, hogy pár év múlva a politikusok nem változtatják-e meg újra a szabályokat. Abban az esetben, ha a pénztártag a jelenlegi feltételek mellett úgy dönt, hogy kilép a 2. pillérből, a nyugdíjpénztárban megtakarított pénzét átviszik a Szociális Biztosítóba, és a 2. pillérben töltött időszakot beszámítják a nyugdíjába úgy, mintha soha nem is lett volna pénztártag.

A Szociális Biztosító mindenkit levélben tájékoztat a pillérnyitásról, és a levélhez mellékelnek egy információs szórólapot is, mely elemzők szerint ahelyett, hogy segítene a döntés meghozásában, inkább még jobban összezavarhatja az ügyfeleket. A biztosító az információs lapot igyekszik minden ügyfele számára testre szabni, s a levél túlnyomórészt negatív hangvételű, inkább a 2. pillérből való kilépésre, mint maradásra ösztönöz.

Milliárdos hiány

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a Szociális Biztosító évente 1,5 milliárd euró hiányt termel, melyből mintegy egymilliárdot a központi költségvetésből fedeznek. Ha az adófizetők pénzéből nem dotálnák rendszeresen az 1. pillért, már régen összeomlott volna.

Pénzügyi szakértők szerint a hiány évről évre nőni fog, 2017-re csaknem 200 millió euróval emelkedhet, ezért átalakításra van szükség, különben a rendszer valóban összeomlik. Azt pedig, hogy pár év múlva milyen politikai garnitúra lesz hatalmon, s az milyen nyugdíjreformot dolgoz majd ki, senki sem képes előre megjósolni, csak az valószínűsíthető, hogy a rendszeren változtatni fognak. Vagyis a fiatalabbak szempontjából nincs túl nagy jelentősége a mostani pillérnyitásnak, mert mire ők elérik a nyugdíjkorhatárt, addig a szabályok és a feltételek többször is módosulhatnak. Az esetleges kilépést főleg az idősebbeknek kell megfontolniuk.

Nyugdíjkalkulátor

A kilépés melletti és elleni kampány június végéig fokozódhat, ezért független pénzügyi szakértők mindenki rendelkezésére bocsátottak egyfajta objektív fogódzót: kidolgoztak egy nyugdíjkalulátort. A www.financnykompas.sk honlapon található számológép az életkor és a jelenlegi fizetés megadása után kiszámolja, a nyugdíjkorhatár elérésekor milyen nyugdíjra számíthatunk csak az első pillérből, és milyenre a spórolásos rendszerből. Ha a két összeg között csak kis eltérés van, szakértők szerint a végső döntés meghozásával érdemes várni egy kicsit. Ha ugyanis a politikusok június 15-éig jóváhagyják a minimálnyugdíjról szóló törvényt, az alacsony bevételűeknek is előnyös lehet a 2. pillér. A túl alacsony nyugdíjat a Szociális Biztosítónak ki kell majd egészítenie a meghatározott minimumra. Paradox módon a 2. pillérből inkább kilépésre ösztönző smeres kormány a minimálnyugdíj bevezetésével éppen a 2. pillért teheti előnyösebbé. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?