Kátyúkárért is kaphatunk kártérítést

Bizonyára sok olvasónkkal előfordult már, hogy gépjárművével kátyúba hajtott, és a kocsit szervizbe kellett vinni. A javítás kisebb kár esetén sem olcsó. Ki téríti meg a javítás költségeit? Mit lehet tenni ilyen esetben?

Bizonyára sok olvasónkkal előfordult már, hogy gépjárművével kátyúba hajtott, és a kocsit szervizbe kellett vinni. A javítás kisebb kár esetén sem olcsó. Ki téríti meg a javítás költségeit? Mit lehet tenni ilyen esetben? A megoldás viszonylag egyszerű, a jogérvényesítés azonban nehézkes.

A sofőrök minden télen sok kátyúval találkoznak az utakon. A nagyobb úthiba komoly anyagi kárt okozhat az autósoknak. Ugyan van mód a kárigény érvényesítésére, azonban az eljárás hosszadalmas és sok utánajárást igényel.

Akinek van baleset-biztosítása, kárigényével közvetlenül a saját biztosítójához fordulhat. Aki csak kötelező gépjármű-biztosítással rendelkezik, vagy esetleg a kárért felelős személytől, intézménytől is megpróbál kártérítést behajtani, annak az útkezelőhöz kell fordulnia.

Az útkezelő felel

Bonyolítja a helyzetet, hogy az ország különböző útszakaszait különböző szervezetek kezelik. Az autópályák és a gyorsforgalmi utak a Nemzeti Autópálya-társaság (NDS) fennhatósága alá tartoznak, az 1. osztályú utakért a Szlovák Útkezelőség felel, a másod- és harmadosztályú utakat a megyei önkormányzatok kezelik, a helyi utak pedig a községek hatáskörébe tartoznak.

Az útkezelők törvényből kifolyólag felelnek az úthibák és különböző akadályok okozta károkért. A tapasztalatok szerint azonban nehéz érvényesíteni a kártérítési igényeket, ugyanis az útkezelő könnyen kibújhat a felelősség alól, ha bizonyítani tudja, hogy nem állt módjában a hibákat eltávolítani. És ha az adott útszakaszon elhelyez egy táblát, mely figyelmeztet a kátyúra, vagy kitesz egy sebességkorlátozást jelző táblát, már nem vonható felelősségre a károkért.

Szakértők szerint a kátyú néha veszélyesebb a gyorshajtásnál. A Genertel biztosító szerint az „úton lévő lyuk rendkívül veszélyes, mert ha a sofőr észreveszi, igyekszik kikerülni, azaz hirtelen elránthatja a kormányt, váratlanul irányt változtat”. A biztosító elismeri, hogy az erős fagyok miatt nehéz feladat az útjavítás, de úgy véli, a gépkocsi-tulajdonosok határozottabban érvényesíthetnék a jogaikat, s megpróbálhatnának az útkezelőktől is kártérítést kérni azért, amihez joguk van. Mivel az ügyintézés nehézkes, bürokratikus, a kátyúkárokat a casco biztosításból is meg lehet próbálni fedezni – a kárigény benyújtható függetlenül attól, hogy az eseményt a rendőrség vizsgálja-e vagy sem. „Ha a gépjárművezetőnek nincs baleset-biztosítása, az illetékes útkezelőség felelősségbiztosításából kérhet kártérítést, éspedig peren kívüli megegyezés keretében, vagy szélsőséges esetben bírósági úton polgárjogi eljárás során” – összegezte a lehetőségeket az Allianz biztosító.

Az utóbbi években az emberek egyre öntudatosabbak, és lényegesen megszaporodtak a különböző úthibák miatt benyújtott kárigények. A Generali biztosító például az elmúlt 3 évben 130 ilyen esetet tart számon, az ügyfeleknek átlagosan 330 euró kártérítést fizettek. „A legnagyobb összeget, csaknem 3000 eurót egy Volvo tulajdonosának utaltuk át, egy Mercedesen pedig 2800 eurós kárt okozott egy kátyú“ – tájékoztatott Juraj Páleš, a Generali munkatársa. A statisztikai adatok szerint a legtöbb kátyúkár Pozsonyban keletkezik.

A biztosítók kínálata

Aki nem akar külön casco biztosítást kötni, viszont szeretné magát biztosítani a gyakori úthibákkal szemben, a kötelező gépjármű-biztosításhoz létesíthet kiegészítő kátyúbiztosítást. Manapság ez már önállóan is köthető, de több biztosító kátyú- és defektbiztosítási szolgáltatását a kötelező biztosítás kiegészítő elemeként, kedvezményesen is biztosítja. Ugyanakkor nem árt tudatosítani: a casco nem helyettesíti a kátyúbiztosítást, mivel a kátyúkárok összege általában az önrészhez hasonló mértékű.

„Aki nálunk köt kötelező felelősségbiztosítást, a kátyú okozta meghibásodás esetén kihasználhatja az asszisztenciaszolgálatot, mely helyben biztosíthatja az autó javítását, vagy elvontatja a szervizbe” – mutatott rá az Allianz biztosító. A Generali a kötelező felelősségbiztosításhoz ingyen nyújt kiegészítő kátyúbiztosítást. „Ha az ügyfél a kötelező biztosításából akarja fedezni a kátyúkárt, fel kell venni a kapcsolatot az asszisztenciaszolgálattal, mely nemcsak a kocsin keletkezett kárt és meghibásodást dokumentálja, hanem a helyet is, ahol a káresemény megtörtént” – részletezte a Generali képviselője. Az Union biztosító ügyfelei ugyan nem díjmentesen, de 1 euróért ugyancsak köthetnek kiegészítő kátyúbiztosítást.

Ha megtörtént…

Bármennyire is vigyázunk, előfordulhat, hogy nem sikerül elkerülni a kátyút, és az autónk meghibásodik. Ilyenkor lényegében ugyanazt kell tenni, mint minden más típusú közlekedési balesetkor. Azaz leállunk, az előírt módon biztosítjuk és megjelöljük a baleset helyszínét, és a fényvisszaverő mellényt is viselnünk kell.

Ha a forgalmat jelentősen akadályoznánk, félre kell állni, ám előtte próbáljuk meg bejelölni az úttesten a gépjármű eredeti helyzetét! Nemcsak a biztosító asszisztenciaszolgálatával kell felvenni a kapcsolatot, hanem a rendőrséggel is. A rendőrök az egész helyzetet értékelik és dokumentálják.

Tanácsos saját fényképeket is készíteni, tanúkat keresni, hogy a kárigény érvényesítésekor egyszerűbb legyen a bizonyítás. A rendőrség megállapítja, hogy a káresemény az útszakasz rossz állapota miatt vagy a sofőr hibájából történt. Utána a lehető legrövidebb időn belül be kell nyújtani a kárigényt az illetékes útkezelőnél.

Az írásos kérvénynek tartalmaznia kell a sofőr és a gépjármű adatait, a sofőr aláírását és a káresemény pontos, tárgyilagos leírását (mikor, hol történt, az autó pontosan milyen mértékben, hogyan hibásodott meg). Ha már ismert a kárösszeg, azt is meg kell írni. A kérvényhez tanácsos mellékelni a helyszínen készített fényképeket, a rendőrségi jelentést, az autójavítás számláját. Az útkezelőség elbírálja a kárigényt, esetleg azonnal továbbítja annak a biztosítónak, amelyikkel felelősségbiztosítást kötött. Ha az útkezelőség elutasítja a kérvényt, bírósághoz lehet fordulni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?