Ha külföldön történik baleset

Kátyúba hajtani vagy közlekedési balesetet szenvedni mindig kellemetlen, ám ha ez külföldön történik, az ügyintézés bonyolultabb.

Kátyúba hajtani vagy közlekedési balesetet szenvedni mindig kellemetlen, ám ha ez külföldön történik, az ügyintézés bonyolultabb. A külföldön elszenvedett baleset több figyelmet és türelmet igényel, de az eljárás a hazaihoz hasonló.

Hívjunk rendőrt

Ha külföldön balesetet szenvedünk – minden esetben hívjunk rendőrt, hogy kivizsgálja a baleset okait, és megállapítsa a kár mértékét. Még ha ez az adott ország törvényei szerint nem is kötelező, vagy a rendőrség kihívásáért külön illetéket kell fizetni, mindenképpen tanácsos a helyszínre hívni őket. Ugyanakkor ne felejtsük el feljegyezni a kiszálló egység pontos megnevezését, elérhetőségét, hogy tudjuk, kihez fordulhatunk, ha a rendőrségi jelentés másolatára lenne szükségünk a biztosító számára. Ha olyan helyzet állna elő, hogy a rendőrség nem hajlandó kimenni a helyszínre, vagy nem akar jelentést írni róla, jegyezzünk fel minél több adatot a balesetről.

Kell a kárbejelentő-lap

Baleset esetén fontos, hogy nálunk legyen a Záznam o dopravnej nehode megnevezésű, Európa-szerte használatos nyomtatvány. Amennyiben nincs európai kék-sárga kárbejelentő-lapunk, az bonyolíthatja a keletkezett kár felszámolását. Segítségével ugyanis az összes érintett fél hozzájut a baleset dokumentálásához szükséges információkhoz, és ha helyesen töltik ki, a biztosító hozzájut minden fontos adathoz, hogy megtehesse az első lépéseket. Ha mi vagyunk a károsultak, és a károkozónak nincs nyomtatványa, jegyezzünk fel róla minden szükséges adatot – személyi adatokat, információkat az általa vezetett kocsiról, valamint a biztosítója adatait.

Ha nem beszéljük jól az ország nyelvét, ajánlatos tolmácsot keríteni vagy olyan segítséget kérni, aki beszéli az adott nyelvet – akár telefonon is segíthet. Ne írjunk alá semmit, amit nem értünk! Mivel a rendőrségi jegyzőkönyvet, a kárbejelentő-lapot és semmilyen más jelentést sem lehet utólag megváltoztatni, kiegészíteni, ne írjuk alá, ha nem értjük pontosan a tartalmát. Ha esetleg nem értünk egyet a tartalmával, anyanyelvünkön kiegészíthetjük, megjegyzéseket fűzhetünk hozzá, s azt is odaírhatjuk, hogy nem értjük a szöveget.

Alaposan dokumentáljuk az eseményt – több szögből készítsünk felvételeket, s ha lehet, biztosítsunk tanúkat!

Hívjuk az asszisztenciát

Ne felejtsük el felhívni a biztosítónk asszisztenciaszolgálatát! Útbaigazítanak, tanácsot adnak, esetleg szerelőt küldenek a helyszínre, elvontatják az autót. Már itt bejelenthetjük a káreseményt, amit később írásban is meg kell majd tenni. Ha mi okoztuk a kárt, 15 napon belül kell jelenteni, ha külföldön történt, 30 napon belül kell felvenni a kapcsolatot a biztosítóval. Ha nem mi okoztuk a kárt, óvatosságból akkor is tanácsos jelenteni az esetet, ám külön kell hangsúlyozni, hogy a balesetet és a kárt nem mi okoztuk. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?