Az elektronikus személyi

<p>Az elektronikus azonosító kártya, az úgynevezett eID-kártya új típusú, elektronikus csippel ellátott személyi igazolvány, melyet 2013 decemberétől lehet kiváltani Szlovákiában. A csipet érdemes aktiválni, mert a kártya segítségével fokozatosan egyre több szolgáltatást lehet igénybe venni.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az új típusú személyi igazolvány első ránézésre olyan, mint a hagyományos személyi, csak ellátták egy csippel, amely tartalmazza a legfontosabb adatokat a tulajdonosáról (teljes név, lakhely, születési dátum stb.). Az eID-kártya a hagyományos személyihez hasonlóan elsősorban a hivatalokkal és a intézményekkel való érintkezés során a polgár személyazonosságának az igazolására szolgál. Ahhoz, hogy az új típusú igazolvány ne csak csippel ellátott személyi igazolvány, hanem tényleges elektronikus azonosító okmány legyen, a rendőrségen meg kell adni egy személyi biztonsági kódot, az ún. BOK-kódot. Aki a kérvény benyújtásakor még nem biztos benne, hogy aktívan ki akarja használni a kártya adta lehetőségeket, nem muszáj azonnal megadnia a BOK-kódot. Ezt a kártya átvételekor is megteheti, illetve utólag is, amíg az igazolvány érvényes. A BOK 6 tetszőleges szám kombinációja. A kód még nem kötelez semmire – az elektornikus kommunikáció kizárólag lehetőség. Aki mégsem használja ki az elektronikus szolgáltatásokat, utólag blokkolhatja a BOK-kódot, és a csipes kártya hagyományos személyiként használható, amíg érvényes.

Mire jó az eID-kártya?

A politikusok évek óta ígérik, hogy az internet közvetítésével fokozatosan hozzáférhetővé teszik az e-Government szolgáltatásait. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem kell majd a hivatalokban sorba állni, otthonról, a számítógépen keresztül lehet a hivatalos ügyeket intézni. A banki szolgáltatások esetében ez már valóra vált, s ez az elképzelés a közigazgatás terén is kezd megvalósulni, a polgárok fokozatosan egyre több elektronikus szolgáltatást vehetnek igénybe. Napjainkban már az interneten keresztül is be lehet jelenteni a különböző változásokat, kérvényeket lehet benyújtani, panaszt lehet emelni, be lehet kapcsolódni árverésekbe, igénybe lehet venni a kataszteri hivatal és az adóhatóság szolgáltatásait, lehetőség van eVotingra (elektronikus szavazásra) stb. Aki pedig termőföldet szeretne eladni, ugyancsak kötelezően igénybe kell vennie a földművelési minisztérium elektronikus szolgáltatását: az eladásra szánt területet a tárca honlapján található speciális regiszteren (a termőföldek tulajdonjogának az átruházására vonatkozó ajánlatok nyilvános regisztere) keresztül kell meghirdetni, és ezt csak az teheti meg, aki rendelkezik eID-kártyával.

Elektronikus aláírás

Az elektronikus szolgáltatások, az interneten történő kommunikáció sarkalatos pontja a hiteles aláírás, illetve a polgár személyazonosságának az igazolása elektronikus formában. Az eID-kártya erre ad lehetőséget. Aki aktívan akarja használni a kártyát, egyrészt a rendőrségen meg kell adnia a BOK-kódot, másrészt a számítógépébe kell telepítenie egy speciális szoftvert: az eID klient elnevezésű applikáció díjmentesen letölthető a belügyminisztérium honlapjáról. Ezenkívül szükség van egy kártyaleolvasó berendezésre, melyet az igazolványhoz ingyen adnak.

Három tanúsítvány

Az eID kiadásakor térítésmentesen kérhető három tanúsítvány (certifikát). Az ún. minősített tanúsítvány (kvalifikovaný certifikát – ACA) segítségével hiteles elektronikus aláírást (ZEP) lehet létrehozni. A PCA tanúsítvány az elektronikus aláírással való aláírásra szolgál, a harmadik pedig az ún. SCA kódoló tanúsítvány. Az aláírást biztosító tanúsítványhoz kell választani még két kódot: egy hatjegyű ZEP PIN-kódot és egy nyolcjegyű ZEP PUK-kódot. A www.slovensko.sk honlapon az elektronikus ügyintézéshez, a különböző elektronikus beadványok és kérvények esetében a hiteles elektronikus aláírás létrehozásához a minősített ACA tanúsítványon kívül szükség van a D.Signer/XadES applikációra, melyet a kérvényező számítógépére kell telepíteni. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?