Adóbevallás helyett adóelszámolás

Ki és milyen határidőig kérheti meg a munkaadóját az éves adóelszámolás elvégzésére? A munkáltatónak azt meddig kell elkészítenie? Hogyan kell rendezni az esetleges adóhát-ralékot és -túlfizetést?

Ki és milyen határidőig kérheti meg a munkaadóját az éves adóelszámolás elvégzésére? A munkáltatónak azt meddig kell elkészítenie? Hogyan kell rendezni az esetleges adóhát-ralékot és -túlfizetést? Össze-állításunkban az alkalmazot-tak adókötelességeivel és jogaival kapcsolatban szolgálunk információkkal.

Az éves adóelszámolást a jövedelemadóról szóló hatályos törvény szabályozza. Az adóelszámolás rövidített, gyakran használt fogalom, melyet „az alkalmazotti munkaviszonyból származó jövedelemből levont adóelőleg éves elszámolása” helyett szoktunk alkalmazni.

Az adó elszámolása

Az utóbbi hosszabb meghatározásból több mindent megtudhatunk arról, valójában mi is az éves adóelszámolás. Az ugyanis az adóelőlegekkel függ össze. Aki dolgozik, a munkájáért fizetést kap, melyből egy bizonyos részt törvényből kifolyólag az államnak adunk adó és járulékok formájában.

Azok után a bevételek után, melyek az elmúlt évben nem lépték túl a létminimum 176,8-szorosát, azaz a 35 022,31 eurót, 19 százalékos adót kell fizetni. Az említett összeget túllépő bevételt már 25 százalékos adóval sújtják. Vagyis, minden hónapban a bérünkből egy bizonyos tétel a közös kasszába vándorol, ahonnan az állam ezt különböző célokra elkölti. A meghatározatlan időre szóló munkaszerződésre vagy a megbízási szerződésekre dolgozó alkalmazottak bruttó béréből levont havi tételek csak előlegek. Az adóelszámolást nem kell az alkalmazottnak személyesen elvégeznie, megteheti helyette a munkaadója, de ez nem automatikus. Az alkalmazottnak a munkáltatót erre meg kell kérnie. Nem elég szóban felkérni, formális kérvényt kell benyújtani, éspedig a pénzügyminisztérium külön e célból kiadott nyomtatványát. Ez alapján a munkaadó kiszámolja, hogy az alkalmazottnak az egész évi bruttó béréből mennyi adót kellett volna fizetnie, majd az eredményt összehasonlítja a havonta levont adóelőlegekkel.

Ideális esetben a két szám egyezik. Jobb esetben kiderül, év közben túl sokat vontak le a fizetésünkből, és a különbözetet visszaadják. Az már kevésbé kellemes, ha hátralékot állapítanak meg, és utólag próbálják behajtani a hiányzó összeget.

Érdemes időt és energiát fordítani a sokak számára bonyolultnak tűnő nyomtatványok áttanulmányozására, nehogy elfelejtsünk leírni valamit az adónkból, vagy elmulasztunk kérni valamilyen kedvezményt, amire jogosultak vagyunk. Például lehet intézni alkalmazotti prémiumot, adóbónuszt, ezenkívül az adóalap csökkenthető a házastársra vonatkozó nem adóköteles résszel, a nyugdíjrendszer harmadik pillérébe befizetett önkéntes tételekkel.

A törvény szerint nem kell mindenkinek adóelszámolást készítenie, csak annak, aki 2016-ban 1901,67 eurónál többet keresett. Ugyanakkor, ha az ennél alacsonyabb bevételű személy év közben nem élt az adómentes minimum lehetőségével, megéri elkészítenie az elszámolást, mert az adóhivatal visszaadja a befizetett adót.

A munkaadó elvégzi

A legegyszerűbb és legkényelmesebb megoldás, ha megkérjük a munkaadónkat, végezze el helyettünk, mi csak kitöltjük a szükséges nyomtatványt, s időben leadjuk. Fontos dátum a február 14. – eddig kell a kérvényt a bérelszámolóknak leadni, de érdemes azt még február 14-e előtt megtenni, hogy szükség esetén pótolhassuk az esetleges hiányzó igazolásokat, kijavíthassuk a hibákat.

Adóbevallás

Aki lekési ezt a dátumot, saját magának kell az adóbevallást kidolgoznia. Ha a munkaadó valamilyen oknál fogva nem hajlandó elkészíteni az adóelszámolást, kiállít az alkalmazott számára egy igazolást a megadózható bevételekről, és az alkalmazott A típusú adóbevallást dolgoz ki.

Számos alkalmazott vállalkozik is, illetve más egyéb forrásból lehet pluszjövedelme. Ilyen esetben már adóbevallást kell készíteni, amihez a B típusú adóbevallási ívet kell használni. Az adóbevallást március 31-éig kell elkészíteni, és a kitöltött nyomtatványt az adóhivatalba eljuttatni. Az adóhatóságtól az idén is kérhetünk legfeljebb 3 hónapos haladékot, akinek külföldi bevételei is voltak, az 6 hónapos haladékot is kérhet. Neki elég leadni az adóbevallást szeptember végéig.

Több munkaadó

Előfordulhat olyan eset is, hogy valakinek év közben több munkaadója volt – egyszerre vagy egymás után. Bármelyiket – de csak az egyiket – meg lehet kérni az adóelszámolás elvégzésére. A többitől igazolást kell hozni az adóköteles bérről – ezt február 5-éig kell kérni. Az igazolást legkésőbb február 10-éig postázza a munkaadó, de személyesen is átvehető.

Túlfizetés – hátralék

Adótúlfizetés esetén a visszaadott összeget legkésőbb a májusban folyósított áprilisi fizetéssel mindenki megkapja. Az 5 eurót meghaladó esetleges adóhátralékot pedig az év végéig levonják a fizetésből.

Aki adója 2%-át szeretné felajánlani valamilyen nonprofit szervezetnek, akkor az adóhátralékot már az áprilisi fizetéssel ki kell egyenlíteni. A 2%-os felajánláshoz az alkalmazottak kérhetnek a munkaadójuktól az adó befizetéséről szóló igazolást, melyet mellékelni kell a 2%-os adófelajánlásról rendelkező nyilatkozathoz. Ezt április 30-ig kell eljuttatni az alkalmazott lakhelye szerint illetékes adóhivatalhoz. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?