Tiltakoznak a hazai vállalkozók

Pozsony. A Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége (PAS) szerint a Robert Fico által vezetett kormány hivatali ideje alatt rosszabbra fordult a hazai vállalkozók helyzete. A szövetség ezért arra kéri a kormányt, hogy a populista intézkedések helyett inkább a munkahelyteremtő vállalkozásokat támogassa.

Míg nálunk átlagosan 565 napig tart egy kereskedelmi per, addig Új-Zélandon ez 109, Lettországban pedig 166 napTASR-felvételA PAS rendszeresen közzéteszi a hazai vállalkozói környezet indexét, amelynek köszönhetően figyelemmel kísérhetjük az állam vállalkozóbarát és ezzel ellentétes lépéseit. 2001 óta a vállalkozói környezet indexe először a Fico-kormány hatalomra lépését követően, tavaly ősszel esett vissza, és a zuhanás nem állt meg 2006 végén sem. A Szlovákiai Vállalkozók Szövetségének az elnöke, Martin Krekáč szerint az új kormány a hazai vállalkozói környezettel kapcsolatban az elmúlt időszakban több negatív döntést is hozott. Szlovákia így mára a Világbank és a Világgazdasági Fórum elemzései szerint is a 35. helyre szorult vissza a vállalkozói környezet szempontjából. A Világbank Doing Business 2005 jelentése ugyan megjegyzi, hogy Szlovákia az egyik legreformáltabb országnak számít, ennek ellenére több területen még késnek a mélyreható reformok.

Szlovákia csak akkor érheti utol a fejlett országokat, ha felszámolja a hazai vállalkozók hátrányát a versenyképességért folytatott nemzetközi versenyben – állítja Róbert Kičina, a PAS ügyvezető igazgatója. Kičina szerint ugyanakkor idén Szlovákia jelentős mértékben lemaradhat e téren. Hogy pontosan mennyivel, azt csak októberben tudjuk meg, hiszen a Világgazdasági Fórum akkor teszi közzé a globális konkurenciaképességről szóló elemzését.

Az új kormánnyal kapcsolatban a legnagyobb problémáknak azt tartják, hogy az elmúlt időszakban a vállalkozók számára előnytelen módon változtattak az adórendszeren, elbizonytalanították a beruházókat és továbbra is problémás a jogérvényesítés. A vállalkozók a Wish List 2006 dokumentumban fogalmazták meg a követeléseiket. Ebben a már fent említett adórendszeren, jogérvényesítésen és a beruházások biztonságán kívül azt követelik, hogy folytassák az egészségügy reformját, az iskolaügyben pedig nagyobb figyelmet szenteljenek a gazdaság által igényelt szakmák követelményeinek.

A hazai adórendszer megítélése azután esett vissza, hogy a kormány alacsonyabb áfát vezetett be a gyógyszerekre, és újra visszatért a degresszív adóleírásokhoz. Ezt megelőzően Szlovákia még a kilencedik legjobb adórendszerű országnak számított a világon. A jogérvényesítéssel kapcsolatban meg kell jegyezni, hogy míg nálunk átlagosan 565 napig tart egy kereskedelmi per, Új-Zélandon ez 109, Lettországban pedig 166 nap. Szlovákiában ugyanakkor ezer lakosra 23 bíró jut, miközben a tőlünk fejlettebb Németországban csak 4,5, Franciaországban pedig nyolc.

A vállalkozók képviselői szerint a kormányprogramot ugyan már fél éve elfogadták, a minisztereknek így elegendő idejük lett volna arra, hogy felmérjék a legégetőbb problémákat, és nekilássanak a megoldásuknak. A vállalkozói környezet szempontjából azonban nem hogy előrelépésről nem beszélhetünk, hanem több pontban jelentős visszaesésnek lehettünk tanúi. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?