Reformok nélkül hanyatlás jöhet

<p>Pozsony. Az adóbehajtás hatékonyságának a növelése, a reformok folytatása az iskola- és egészségügyben, az állami cégek magánosításának a felgyorsítása – többek között erre lesz szüksége Szlovákiának az Ineko gazdaságkutató intézet szerint, ha a jövőben szeretné elkerülni a még fájdalmasabb megszorításokat. Mire számíthatunk az elkövetkező években?</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Ineko gazdaságkutató intézet legújabb elemzésében arra keresi a választ, hogy a szlovák kormánynak milyen intézkedéseket kellene meghoznia a gazdaság fellendítése érdekében. Az intézet a gazdasági reformok 2020-ig szóló tervezetében 90 olyan intézkedést nevezett meg, amelyek szerinte elkerülhetetlenek lesznek a jelenlegi és a következő kormány számára ahhoz, hogy fenntartható legyen a dinamikus gazdasági növekedés.

„A kulcsfontosságú javaslataink között szerepel az adóbehajtás hatékonyságának a növelése, az iskolaügy, az egészségügy és a bíróságok teljesítményének a javítása, a magánosítás felgyorsítása, a cégeknek nyújtott állami támogatások lefaragása, a munkajog rugalmasabbá tétele, a járulékcsökkentés és a közvetlen adók helyett az állami bevételek esetében nagyobb súlyt kellene fektetni a közvetett adókra” – nyilatkozta Peter Goliaš, az Ineko igazgatója.

Goliaš szerint azonban az elkövetkező időszakban a kormány nem kerülheti el a kevésbé népszerű intézkedéseket sem. Az Ineko ajánlása szerint az állami főiskolákon is az összes diák számára be kellene vezetni a tandíjat, biztosítva azonban a lehetőséget, hogy a tandíjat a diákok később, a főiskola elvégzése után is megtéríthessék. Fizetőssé tennék az egészségügyi szolgáltatásokat is, biztosítva azonban, hogy senki se maradjon a legszükségesebb ellátás nélkül.

„Ha a javaslatainkat a kormány nem veszi figyelembe, a későbbiekben még az általunk jelzettnél is fájóbb megszorításokat kell majd hozni ahhoz, hogy fenntarthassa a dinamikus gazdasági növekedést” – figyelmeztet az Ineko igazgatója. Goliaš a fájóbb megszorítások közé sorolja a nyugdíjkorhatár kitolását, az áfakulcs 22 százalékra növelését, a karácsonyi nyugdíj megszüntetését, a szociális juttatások lefaragását és az ingatlanadó drasztikus növelését.

Az Ineko igazgatója szerint a reformcsomag-javaslatuk öszszeállításánál abból indultak ki, hogy a kormány stabilitási programja a jövő évre 409 millió eurós pluszbevételt biztosító konszolidációs intézkedéssel számol. Ez azonban a költségvetési tanács számításai szerint nem lesz elegendő az államadósság további növekedésének a megakadályozásához. A kormánynak ezért rendelkeznie kellene egy olyan reformcsomaggal, amelyben tételesen feltüntetnék, hogy az egyes intézkedésekkel milyen eredményt érhetnek el, hogy ezt szükség esetén bármikor bevethessék. (TASR, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?