Pozsony. Többségünk kapcsolatba került pénzügyi közvetítővel vagy független tanácsadóval. Sokan még most sem bíznak bennük, ezért joggal merül fel a kérdés: miről ismerszik meg a jó pénzügyi tanácsadó. Napjaink egyik legégetőbb kérdése az is, hogy mire számíthatunk a korona ingadozási sávjának az eltolásával kapcsolatban? Ezekre keressük a választ.
Ne bízz vakon a tanácsadódban!
A lelkiismeretes pénzügyi tanácsadó nem kínál azonnal valamilyen befektetési terméket. Megismervén ügyfele elképzeléseit, a kínált termékcsoportokból összeállít valamilyen csomagot, és azt ajánlja fel. De még ekkor sem kell végleges döntést hozni, lehetőséget kell adni az ügyfélnek, hogy esetleg változtasson rajta. Az is jó megoldás, ha több csomagot állít össze, hogy a kliens választhasson. Az elmondottakból következik, hogy a befektetési tanácsadó például nem csak egyetlen egy befektetési alapot ajánl, illetve figyelembe veszi a már meglévő családi portfóliót is. A befektetés hosszú távú dolog, ami alatt sok minden bekövetkezhet, ezért kell a megtakarítást felosztani olyan összegekre, amelyre hosszú távon nem lesz szükségünk, és arra, amire előre nem látható probléma esetén nyúlhatunk. Részvények esetében előfordulnak olyan időszakok, amelyek nem alkalmasak az eladásra. Ez a módszer ezt a problémát küszöböli ki. A jó tanácsadó feladata a szerződések aláírásával sem ér véget, folyamatosan figyeli ugyanis ügyfele befektetéseinek alakulását, és rendelkezésünkre áll más pénzügyi kérdésben is.
A pénzügyi tanácsadóktól manapság valószínűleg azt szeretnék a legtöbben megtudni, hogy mit is hoz a korona legutóbbi sáveltolása. Az Európai Központi Bank március 16-án hagyta jóvá a korona ingadozási sávjának eltolását. Erre a lépésre a szlovák gazdaság erőteljes bővülése ad okot.
Ez a döntés egészében véve mindenképpen üdvös Szlovákia állampolgárai számára, a korona további erősödésének vannak azonban negatív hatásai is, amelyek többek között épp a befektetések terén jelentkeznek. Hagyományosan úgy tartják, hogy a legmagasabb hozamot részvényekkel lehet elérni, amelyek mintegy öt éven túl valószínűleg túlszárnyalják a kötvények hozamát. Nos ez Szlovákiában az utóbbi években nem történt meg. A 2000-es évek elejétől tartó erősödés miatt már az is jó, ha nem érte veszteség a kockázatkedvelő befektetőket.
Mivel Szlovákiában nincs működő részvénypiac, a kisbefektetők csak külföldi börzéken próbálkozhattak. 2006-ban például a korona 9 és fél százalékkal erősödött az euróhoz képest és mintegy 18 százalékkal a dollárhoz viszonyítva. Az ilyen erősödés a tőzsdei nyereségek jelentős részét semmissé tette.
Nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy mindez, ha kisebb mértékben is, de még két évig folytatódni fog. A környező országok lakosainak, bár azok valutája is izmosodott az utóbbi években, ilyen problémával sokkal kisebb mértékben kellett szembenézniük, mert megtakarításaikat hazai tőzsdéken is megforgathatták.
Mit lehet mégis középtávon ajánlani? Az óvatos befektetők, akik az utóbbi időben valamilyen szlovák korona alapú befektetést, pénzpiaci alapot vagy kötvényalapot választottak, jól döntöttek. Mivel nemsokára az euró lesz az elszámolási alap, így nem csak azt a 4-6%-os hozamot nyerték koronában, amelyet ezek az alapok biztosítottak, hanem euróban kifejezve még néhány százalékkal többet is. Az eurócsatlakozásig érdemes továbbra is ezt a stratégiát folytatni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.