Pozsony. A nagy autóipari beruházók és egyéb külföldi befektetők miatt az elmúlt időszakban jelentős mértékben megnőtt a hazai energiafogyasztás. Ugyanakkor hamarosan leállítják a Jaslovské Bohunice-i V1-es Atomerőművet. Mire számíthatunk az elkövetkező években a hazai energiaszektorban?
Mohi akár már 2010-ben
A Jaslovské Bohunice-i V1-es Atomerőművet ugyanis már 2010-ben felválthatná a Mohi Atomerőmű harmadik blokkja, míg a negyedik blokkot 2011-re fejezhetnék be. A Bohunice-i V1-es erőmű leállítása így legfeljebb 2 éves kiesést jelentene. Az időleges kiesés azonban azt jelenthetné, hogy átmeneti időre nőhet a villanyenergia ára, ami a háztartásokat is érinthetné. Ezt csak úgy előzhetjük meg, ha hamarabb sikerül felépíteni a Mohi Atomerőmű 3. és 4. blokkját. Hogy az áramhiányt megelőzzük, ezek építését már az idei év második felében meg kellene kezdeni. Az építkezés elkezdésének az időpontját, 2007-et ugyan a Szlovák Villamos Művek többségi tulajdonosa, az olasz Enel sem vonja kétségbe, szerinte azonban csak 2012-re fejeznék be az építkezést. Ennél lényegesen optimistábbak az energetikai elemzők, akik szerint a Mohi Atomerőmű harmadik blokkját három éven belül befejezhetnék, a negyedikre pedig további egy évet kellene várni.
Az Enel már korábban bejelentette, hogy a 3. és 4. blokk befejezése nagyjából 63-70 milliárd koronába fog kerülni. Ez az árkalkuláció azonban csak előzetes számításokon alapul. A 2002-es számítások még alacsonyabb költségekkel számoltak. A Deloitte&Touche akkori elemzése szerint Mohi befejezése 42 milliárd koronába került volna. Ez az utóbbi számítás, az Enel kalkulációjával szemben, szakmai elemzésen alapult, és azóta hasonlót nem végeztettek. A két említett blokk építésére ugyanakkor eddig már 20 milliárd koronát fordítottak. Hogy az Enel által javasolt építkezés pontosan mennyibe fog kerülni, azt májusra tudhatjuk meg.
A Mohi Atomerőmű 3. és 4. blokkjának az építését a kormány 1992-ben állította le, mivel az államnak nem volt elegendő pénze az építkezésre. Mára ugyan az erőmű épületének a 60-70 százalékát már befejezték, a működéshez szükséges műszaki berendezéseknek azonban alig a harmadát szerelték fel. Az építmény egy részét konzerválták, hogy a későbbiekben folytathassák a munkálatokat. A szakemberek szerint így a 14 éves leállás nem veszélyezteti az erőmű későbbi üzemeltetését. Hogy az erőmű felépítése milyen hasznot hoz az Enelnek, arról az olasz cég várhatóan csak áprilisban teszi közzé az elemzését. (mi, P, hn)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.