Kéthavi maximumon járnak a világpiaci olajárak

New York/London/Caracas. Jelenleg kéthavi maximumon járnak a világpiaci olajárak, amit részben a zordabbá váló amerikai időjárás miatt fokozódó fűtőolaj-kereslet okoz, továbbá a nigériai villongások, az iráni rakétakísérlet, valamint a venezuelai államosítás bejelentése.

New York/London/Caracas. Jelenleg kéthavi maximumon járnak a világpiaci olajárak, amit részben a zordabbá váló amerikai időjárás miatt fokozódó fűtőolaj-kereslet okoz, továbbá a nigériai villongások, az iráni rakétakísérlet, valamint a venezuelai államosítás bejelentése. Az USA középnyugati és északkeleti területeit vastag hó takarja, ami az ország legnagyobb fűtőolaj-piaca. Ráadásul a heti készletadatok csökkenést mutathatnak az ország fűtőolaj tartalékkészletekben. A New York-i árutőzsdén az áprilisi szállítású nyersolaj 25 centtel 61,39 dollárra nőtt, a londoni határidős tőzsdén 45 centtel 61,33 dollárra nőtt az áprilisi szállítású Brent típusú olaj. Az árak növekedését az Irán és a nyugati hatalmak közötti feszültségen túl, a Nigéria olajtermelő vidékein fokozódó erőszak is erősítette. Mahmud Ahmadinezsád iráni elnök kijelentése szerint sokat vitatott atomprogramjuk visszafordíthatatlan, ráadásul Irán sikeres, a világűrt elérő rakétakísérletet hajtott végre. Shokri Ghanem, Líbia olajipari vezetője szerint az olaj 60 dollár körül marad az év hátralévő részében. Hugo Chávez venezuelai elnök a hét elején aláírta azt a rendeletet, amelynek alapján átveszik az ellenőrzést az Orinoco folyó térségében lévő, eddig amerikai, francia, norvég és brit vállalatok által működtetett olajmezők felett – ez a későbbiekben szintén árfelhajtó hatású lépés lehet. A törvényerővel bíró rendelet értelmében olyan vegyes vállalatokat hoznak létre a négy nagy, eddig 17 milliárd dollárt felemésztő olajkitermelő projektet a 90-es évek közepétől működtető British Petroleummal az amerikai Exxon Mobillal, Chevronnal, ConocoPhillipsszel, a francia Totallal és a norvég Statoillal, amelyben a venezuelai állami olajtársaságnak (PDVSA) minimum 60 százalékos részesedése lesz. A külföldi olajtársaságoknak négy hónapja lesz arra, hogy tárgyaljon a PDVSA-val és döntést hozzon arról, hogy kisebbségi tulajdonosként csatlakozik-e a vegyes vállalathoz. Az említett térségben napi 600 ezer hordó kőolajat hoznak felszínre, majdnem egyötödét a venezuelai napi 3,3 millió hordós kitermelésnek. Az Orinoco térségében becslések szerint 316 milliárd hordó olajat rejt a föld mélye. (Pb, m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?