Iveta Radičovát, a SPACE alapítvány szociális elemzőjét

Hosszas előkészítés és a szakszervezetekkel folytatott kemény tárgyalások után múlt héten elfogadta a parlament a munkatörvénykönyv módosított változatát.

Hosszas előkészítés és a szakszervezetekkel folytatott kemény tárgyalások után múlt héten elfogadta a parlament a munkatörvénykönyv módosított változatát. Elfogadhatónak tartja a jogszabályt?

A módosítás megoldja azokat a gondokat, melyeket a 2001-ben elfogadott törvénykönyv okozott, gondolok a túlórákra, a munkaviszony alternatív formáira. Ez utóbbi azért fontos, mivel a szlovákiai munkanélküliségi arányt figyelembe véve nem lehet szigorúan csak egy típusú munkaszerződésre alapozni a munkavállalást. A módosítás ezen problémák megoldása mellett gyengíti a szakszervezetek pozícióját a vállalatokon belül, de másik oldalon nagyon pontosan meghatározza a szakszervezetek feladatait a vállalatokon belül. Meghatározza, hogy elsőrendű feladatuk a kollektív szerződések megkötése. Szabadabb kezet ad a munkaadóknak az előző jogszabályhoz képest, és nagyobb hangsúlyt fektet a munka minőségére, mint mennyiségére.

Csaknem azonos szintre kerülnek a szakszervezetek és az alkalmazotti tanácsok. Megfelelőnek tartja ezt a szabályozást?

Úgy gondolom, hogy ez teljesen rendben van, jó, hogy megszűnik a szakszervezetek monopóliuma.

Milyen hatása lesz a munkaerőpiacra?

Jelentős nyomást gyakorol a munka produktivitásának növelésére – amivel még mindig jelentős gondjaink vannak Szlovákiában –, hiszen nem csak az a probléma, hogy magas a munkanélküliek száma, hanem az is, hogy milyen az elvégzett munka színvonala, milyen értékek keletkeznek. Mivel szabadabb kezet ad a munkaadóknak, a részükről várhatóan nagyobb lesz a nyomás az alkalmazottakra, azonban be kell vallani, hogy ezzel vissza is élhetnek majd egyes munkaadók.

A munkatörvénykönyv feladata az alkalmazottak védelme is. Eleget tesz ezen feladatának?

Véleményem szerint igen. A törvény megfelelően szabályozza felmondási időt, a védelmi határidőket, a lelépőt, úgy gondolom, hogy ez a része a törvénynek el tudja látni a vele szemben támasztott elvárásokat.

Megfelelően védi a hátrányos helyzetű alkalmazottakat is? A mozgássérültek vagy a terhes nők elegendő védelmet kapnak?

Nálunk nem ezek a szociálisan legrosszabb helyzetben lévő társadalmi csoportok. A hosszú ideje munkanélküliek helyzete a legrosszabb, az ő védelmüket azonban ez a törvény nem látja el.

A kormány eredeti elképzelésével szemben benne maradt a törvényben a strukturált minimálbér-táblázat, mely az elvégzett munka nehézségi fokától teszi függővé a minimálbért. Pozitívuma ez a jogszabálynak?

A minimálbér még mindig fontos szerepet játszik Szlovákiában. Fontos, hogy megmaradjon a szociális segély és a legalacsonyabb bér közti különbség. Ha ugyanis meghatározzuk a létminimumot, meg kell határoznia bizonyos szinten a minimálbért is. Ha nem garantálnánk a kettő közti különbséget, nőne a „fekete” munka kialakulásának a veszélye. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?