Pozsony/Berlin. Új stratégiát vezet be a Deutsche Telekom, a Slovak Telekom többségi tulajdonosa, ami valószínűsíthetően itthon is érezteti hatását. A szlovák leányvállalatának tavaly sikerült megállítani a vezetékes telefonok számának csökkenését, s ezzel párhuzamosan 7 milliárd koronás beruházást eszközölt.
Internetre épít a hazai távközlés
A DT nyit a multi-play irányába
Az eddigieken túlmenően a Deutsche Telekom (DT) egy új, teljesen független márkát is létrehoz még nyár előtt, ami a szélessávú és mobilszolgáltatásokban rejlő potenciált célozza meg. Az új arculat alá tartozó termékek vezetékes és mobilszolgáltatásokat kapcsolnak össze, és kifejezetten az árérzékeny rétegeknek, azon belül is a fiataloknak szólnak majd. Az új márkastratégia a versenyképesség javításához tartozik. Az IPTV fémjelezte telefon, internet és (interaktív) televíziót is magába foglaló multi-play szolgáltatáscsomagokkal DT célja nem más, mint a vezetékes hívásokból származó bevétel és nyereség csökkenésének ellensúlyozása, előfizetői lemorzsolódásának minimalizálása. A célkitűzés szerint 2010-re 1,5 millió IPTV-felhasználót akarnak. Természetesen a mobilitás továbbra is hangsúlyos marad a csoporton belül, és a növekedés egyik fő motorjának szerepét kell betöltenie. A cég összesen mintegy 330 millió fogyasztót számláló nemzeti piacokon kizárólag mobil érdekeltséggel van jelen. Közhelyszerűen a korábban vezetékes hanghívások további átterelődésével és a mobil adatkommunikáció felfutásával számolnak a DT-nél, amibe beletartozik a 3G-s mobilok mellett a notebookok és nagyobb tudású telefonok térhódítása is.
ST: óriási beruházások
A DT szlovák leányvállalata, a Slovak Telekom (ST) tavalyi forgalma 30,5 milliárd koronára rúgott (2005-ben 29,2 milliárd), ezen belül a T-Mobile mobilszolgáltató 15,96 milliárdjával már megelőzte a vezetékes telefonok gerjesztette forgalmat (15,82 milliárd korona). Az összesen 2,22 milliárd koronás adózás utáni nyereséget felmutató társaság tavaly 7,1 milliárd koronát fordított beruházásokra, a hatalmas összeg főleg a szélessávú internet elterjedését szolgálta (a korszerű ADSL-technológia már 3,8 millió polgár, azaz a lakosság 70 százaléka számára hozzáférhető). Ennek eredményeként 2006-ban 182 ezer DSL-ügyfelet tartottak nyilván, ami 2005-höz képest 75 százalékos növekedés, tavaly év végén pedig előrukkoltak a Magio névre hallgató triple play szolgáltatáscsomaggal (telefon, internet, televízió), amire eddig több mint ezren fizettek elő. A vezetékes telefonok száma ugyan tovább csökken, azonban 2006-ban már csak 1,2 százalékkal (a vezetékes vonalak száma 1,162 millió volt) – közölte Miroslav Majoroš, az ST elnöke. Gáborjáni-Szabó Szabolcs, a társaság pénzügyekért felelős alelnöke viszont hozzátette, ebben a szegmensben is van kitörési pont, hiszen a vezetékes adatátvitel vagy az internet piaca tovább bővül, különösen az utóbbi nőtt egy év leforgása alatt 28 százalékkal.
Miroslav Majoroš az ország izmos gazdasági növekedéséből kiindulva a hazai távközlési piac lendületes bővülését prognosztizálta. Ez döntően két területen mutatkozhat meg: a szélessávú internet terjedése és a mobilkommunikáció nagyobb forgalma a fő csapásirány. Ami a prognózisokat illeti, 2005 és 2009 között a vezetékes telefonforgalom közel 10 százalékkal esik vissza, a mobilhívások forgalma viszont 4,3 százalékkal emelkedik, ám az igazi áttörést az internethasználat (22 százalékos piacbővülés) és a tartalomszolgáltatás (közel 11 százalékos növekmény) jelenti majd. (hw, szl, shz)
Telefonpiac 2006-ban
Orange 38,5%
T-Mobile 25,6%
Slovak Telekom 25,4%
Alternatív szolgáltatók 10,5%
A szlovák távközlési piac tavalyi forgalma 62,2 milliárd korona volt, ez 4 milliárddal több, mint 2005-ben (Forrás: ST)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.