Előnyünk az alacsony adó
Pozsony. Az Európai Unió tagországai közül 2005-ben Szlovákia volt a harmadik legalacsonyabb adókat kivető ország – derül ki az Eurostat legfrissebb elemzéséből. Míg 1998-ban az állam bruttó hazai termékhez viszonyított bevételei elérték a 35,7%-ot, 2005-re ez már csak 29,5% volt.
GAZDASÁGI HĺRMORZSÁK
Pozsony. Az Európai Unió tagországai közül 2005-ben Szlovákia volt a harmadik legalacsonyabb adókat kivető ország – derül ki az Eurostat legfrissebb elemzéséből. Míg 1998-ban az állam bruttó hazai termékhez viszonyított bevételei elérték a 35,7%-ot, 2005-re ez már csak 29,5% volt. Nálunk alacsonyabb adókat csak Románia és Litvánia vetett ki, ahol a fent említett bevételek aránya 28,8 és 29,2% volt. Az Európai Uniós átlag ugyanakkor 41,2%. A legnagyobb adókat kivető országok Svédország és Dánia, ahol az állam a bruttó hazai termék 52,1 és 51,2%-ára teszi rá a kezét. (TASR)
A Toyota a vezető autógyártó
Washington. A japán Toyota lesz idén a világ legnagyobb autógyártója, lekörözve a vetélytárs amerikai óriást, a General Motorst, – írta a Newsweek magazin. A Toyota idén világszerte várhatóan 8,54 millió járművet értékesít, a General Motors 8,53 milliót, és ezzel a 2. helyre szorul. Az amerikai és a japán gazdaság két zászlóshajója közötti helycserét főleg az a tény magyarázza, hogy a Toyota olcsóbban képes kocsit előállítani, mint a detroiti óriás. (MTI)
Továbbra is olcsó lesz a forint
London. A szlovák koronát nagy valószínűséggel az elkövetkező hónapokban is a jelenlegihez hasonló kedvező árfolyamon válthatjuk át forintra. A korona felértékelése ugyan tápot adott a magyarországi árfolyamsáv módosításáról szóló találgatásoknak is, erre azonban rövid távon még nincs esély – áll az egyik vezető londoni befektetési ház tegnapi elemzésében. Az árfolyamsáv sorsa szempontjából alapvető különbségek vannak Magyarország és Szlovákia között. Szlovákia folyómérleg-hiánya az idén várhatóan a GDP-érték 4,5%-ára csökken, és ennek vezérlője az autóexport meredek felfutása lesz. A magyarországi környezetet az jellemzi, hogy a gazdasági növekedés egyetlen hajtóereje a nettó export, miközben a kormány támogatottsága esik. ĺgy valószínűtlen, hogy a kormány a forintsáv módosítását pártolná. (MTI)
Fenik a fogukat a Jukoszra
Moszkva. Az orosz állami Rosznyefty milliárdos hitelkeretet vett fel a részvételhez a feldarabolt Jukosz aktíváinak árverésén. A Rosznyefty egy leányvállalatával közösen 22 milliárd dolláros hitelkeretet kapott nyugati bankok konzorciumától. Az összeg egy részével a Rosznyefty saját részvényeinek 9,5%-os pakettjét kívánja visszavásárolni a március 27-én árverésre kerülő Jukosz aktívák közül. A Jukosz milliárdos adóelmaradás miatt jutott csődbe 2006-ban. Megmaradt aktíváinak értékét 25,4 milliárd euróra becsülik. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.