Pozsony. A hazai élelmiszeripart képviselő szövetség kiszámította, hogy csak a gáz árának emelése 360 millió koronás többletkiadást jelent az iparágnak. Januártól azonban a gázon kívül drágul a víz, a villany, a szállítás is, amit a gyártók természetesen nem nyelnek le, hanem a termékeik árába vetítenek.
Elsorvad a hazai ipar?
A hazai élelmiszergyártók szerint az áremelések nemcsak a lakosságot érik majd sokkszerűen, hanem az egész iparágat és végső soron beszállítóikat, azaz a mezőgazdasági termelőket is. Azzal érvelnek, hogy a ugrásszerű áremelés okozta költségnövekedés miatt hátrányos helyzetbe kerülnek a különböző dotációkat élvező külföldi gyártókkal szemben, tovább rontva piaci helyzetükön és egyben növelik a behozatal-növekedés okozta külkereskedelmi mérleghiányt. Az élelmiszergyártók közölték, már a jelenlegi 1–2 százalékos árrésük sem elegendő a megfelelő mértékű fejlesztésre, ezért ebből tovább nem tudnak faragni. Helyzetüket tovább rontja, hogy a kereskedelmi hálózatok 41 napról átlagosan 56 napra növelték fizetési határidejüket, de van példa 75 napos fizetésre is. (gyor)
Termelői árak alakulása
Termék Feltételezett koronában emelés százalékban
Zacskós tej (liter) 1,38 8,9
Gyümölcsös joghurt (liter) 5,45 8,9
Túró (kg) 5,42 6,9
Eidámi tégla (kg) 9,04 6,9
Vaj (kg) 7,52 6,9
Húskészítmények (kg) - 6,0
Cukor (kg) 1,0 6,25
Búzaliszt (kg) 0,85 10
Kenyér (kg) 1,502,0 8–12
Kifli (43g) 0,07–0,10 8–12
Sör (hl) 20,0 1,5
Maláta (tonna) 350 2,9
A legjelentősebb áremelkedés a liszt és a péksütemények terén várható
(Forrás: Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.