Élelmiszert csak üzletből!

A háztartások az élelmiszerekre fordítják a legtöbb pénzt. Ha tartós fogyasztási cikket, telket, lakást vásárolunk, annak lényeges tulajdonságairól előzetesen tájékozódunk. Ugyanakkor az élelmiszerekre költött összeg nagysága sem ösztönöz bennünket arra, hogy kellő figyelemmel vásároljunk.

A háztartások az élelmiszerekre fordítják a legtöbb pénzt. Ha tartós fogyasztási cikket, telket, lakást vásárolunk, annak lényeges tulajdonságairól előzetesen tájékozódunk. Ugyanakkor az élelmiszerekre költött összeg nagysága sem ösztönöz bennünket arra, hogy kellő figyelemmel vásároljunk.

Élelmiszert kizárólag üzletben vásároljunk. Az üzlet külső és belső megjelenése meghatározó lehet. Az áru tárolása, bemutatása, a kínálat bősége, az eladótér tisztasága stb. mind-mind olyan információ, melyre vásárláskor érdemes figyelni. Az utóbbi években országszerte nyílnak a különböző üzletláncok egységei. Ezeknek, bárhol is működnek, berendezésük, áruelhelyezésük, színviláguk azonos, és az adott láncra jellemző. Azonosak reklámkiadványaik is, amelyekben az éppen aktuális akciós termékeiket mutatják be. Természetesen az üzletláncok szakemberei figyelik egymás tevékenységét és igyekeznek fogyasztói árakban és akciós kínálatban a vásárlók kegyeiért küzdeni. Ezek a reklámanyagokban meghirdetett akciók persze mindig az aktuális termékek fogyasztói árának csökkenéséről tudósítanak – adott időszakon belül és általában csak a készlet erejéig.

Fontos tudni, hogy bármely élelmiszer, így az akciós termék is csak a feltüntetett minőség-megőrzési vagy fogyaszthatósági időn belül árusítható. Ha az üzletben nagyobb mennyiségű lejárt élelmiszer van, azt tovább árulni csak a szakhatóság bevizsgáltatása után szabad, de akkor is csak a hatóság által meghatározott ideig, értékcsökkentve, és figyelemfelhívó tábla kihelyezése mellett. Tehát az akciós értékesítés nem keverendő össze a lejárt élelmiszer kiárusításával.

Mindezek után, ha kiválasztunk egy árban és kínálatban számunkra megfelelő üzletláncot, figyelembe vesszük a reklámjában hirdetett árakat, és nagybevásárlást készülünk végezni, a nagy összegű megtakarítás vélhetően csak ábránd marad. Hiszen általában az előre tervezettnél lényegesen többet költünk. Az üzletláncok ugyanis úgy alakítják ki üzletpolitikájukat, hogy kedvcsinálásból többféle termékcsoportból is hirdetnek akciót, és a vásárló mást is – nem akciós terméket – megvásárol. Az a háziasszony, aki a lakásához, vagy a munkahelyéhez legközelebb eső üzletet választja bevásárlás céljából, valószínűleg nem tudja az árakat összehasonlítani. Pedig érdemes. Talán az a legrutinosabb háziasszony, aki a nagy bevásárlásokat az általa legkedvezőbbnek ítélt üzletláncnál végzi, a napi cikkeket pedig a közelben vásárolja.

Nem csupán a kereskedők teszik „bonyolulttá” az élelmiszer beszerzését azzal, hogy egymás után nyitják üzleteiket, és akciót akció után hirdetnek, hanem a gyártók is. A gyártók ugyanis sokszor nem más összetételben, vagy az eddigitől eltérő csomagolásban hozzák forgalomba termékeiket, hanem azok tömegén/térfogatán változtatnak. Nem sokat, csak éppen annyit, hogy a megszokásból vásárló fogyasztónak fel se tűnjön. Például az üzletek polcairól fokozatosan eltűntek a 150 ml-es vagy 150 grammos poharas tejtermékek, és helyettük megjelentek a 145, 125 grammosak. Hasonló tömeg- és térfogatcsökkenés más élelmiszernél is megfigyelhető. A tömeg/térfogat csökkenés fogyasztói ármérsékléssel nem párosul, ezért ember legyen a talpán, aki csúcsidőben egy bevásárló központ forgatagában gyors fejszámolással el tudja dönteni, hogy mely kiszerelésű termék megvásárlása a leggazdaságosabb. Ezért a fogyasztó érdekében jogszabály mondja ki, hogy a termékeken a fogyasztói ár mellett fel kell tüntetni az egységárat is. Az egységár 1 kg vagy 1 liter élelmiszer árát jelenti. Tehát ez a fogyasztónak egyfajta tájékozódást, segítséget nyújt, amely alapján köny-nyebben eldöntheti, a kiválasztott élelmiszert mely kiszerelési egységben érdemes megvásárolni. (Ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?