Szigetközben a belvíztől tartanak

Szakértők szerint lassú apadásra számíthatnak (TASR-illusztrációs felvétel)
Szigetköz |

A Duna áradása nem csak Csallóközt, a szomszédos Szigetközt is érzékenyen érinti. A helyi településvezetők látják, hogy a víz szintje nem éri el a 2013-as magasságot, de a magas belvízzel mindenképpen számolniuk kell.

Kisbodak

A Felső Szigetközhöz tartozó Kisbodakon például nagyobb mennyiségű vizet már nem várnak, de azt már most tudják, hogy az ár elvonulása után be kell üzemelniük a helyi szivattyúrendszert. 

„Kisbodakon van két szivattyútelep, ami a mentett oldalról, tehát a település felől vissza tudja szivattyúzni a hullámtérbe a vizet egy nyílt vízi csatornarendszeren keresztül, illetve amennyiben szükséges, körbe is tudjuk keríteni homokzsákokkal a belvíz sújtotta lakóhelyeket”

 – mondta el Timár Gábor, Kisbodak polgármestere. A Kisbodak határában lévő vízitúrás kemping már víz alatt van, a belterületi csatornahálózat és a tavak azok, melyek a lakóházak közelében vannak és ezért veszélyeztetettebbek. A község vezetése nem számol azzal, hogy a lakosoknak el kellene hagyniuk lakóhelyeiket. 

„1954-ben akkora árvíz volt itt, amely átszakította a töltést, akkor több település romba dőlt, ahogy Kisbodak is. Ezt követően építettek egy új gátat, megerősítették, egy méterrel megemelték a koronaszintet és azóta sem történt semmilyen nagy probléma, 2013-ban sem” 

– tette hozzá. A helyi vízügyi hivatal munkatársai folyamatosan figyelik a töltést, amennyiben buzgárokat látnak, elfojtják őket. A készültség harmadfokú, azaz a legmagasabb szintjét ugyan már elérték, de a települést az ár nem veszélyezteti.

Dunaszeg

Az Alsó szigetközi település, Dunaszeg polgármester lapunknak elárulta, hogy a szakemberek előrejelzései szerint lassú lesz az apadás, ezért nem is az árral, inkább a belvízzel lesznek a későbbiekben problémáik. A 2013-as árvíz után telepítettek egy új szivárgó rendszert, abban bíznak, hogy ez meg fogja könnyíteni helyzetüket. 2013 óta egészen máig nem találták még magukat szembe ilyen mennyiségű vízzel, ezért komolyan tesztelni azóta sem tudták. 

„Ez egy olyan elvezető rendszer, ahová a víz beszivárog. Innen pedig egy nagyobb teljesítményű szivattyú nyomja vissza töltésen belülre, a Dunába. A rendszer valójában most fog levizsgázni”

 – magyarázta el lapunknak Babos Attila, Dunaszeg polgármestere. Korábban, nagy belvíz idején homokzsákos rendszerrel védekeztek a belvíz ellen, járdát építettek belőle és utcáikon csónakokkal közlekedtek. Eddigi legkomolyabb intézkedésük, hogy egy településrészen mobilgátat helyeztek el, homokzsákokra még nem volt szükség. A szokásosnál több önkéntesre jelenleg nincs szükségük, a vízügyi kollégák és a katasztrófavédelem munkatársai ellátják a feladatokat. Hozzátette, hogy eddig Kisbajcsot érintette jobban az ár, illetve Vének települést, ahol a hullámtéri részen hétvégi házak is vannak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?