Egy százalék a civilekért

Tavaly már bevált, idén újra élhetünk a civil szervezetek támogatásának egy éve lehetővé tett módszerével: a természetes személyek adójuk egy százalékával egy általuk kiválasztott nonprofit szervezetet támogathatnak. A támogatásról szóló nyilatkozatot minden évben az adóbevallások leadási határidejéhez kapcsolódóan, legkésőbb áprilisban kell eljuttatnunk az adóhivatalokba.

Az elmúlt évben a lakosság jogosult részének mintegy negyven százaléka élt a lehetőséggel, ezzel több mint 100 millió korona támogatás jutott a nonprofit szervezeteknek. Elégedett az eredménnyel az „egyszázalékos” kampányt szervező két civil szervezet, az 1. Szlovák Nonprofit Szolgáltató Központ és az Információs Központ (IC). Habár a lehetséges összeg – a természetes személyek éves jövedelemadójának egy százaléka – ennek mintegy háromszorosa, azaz több mint 300 millió korona, az első évben az egyharmados eredmény szépnek mondható. Hasonlóképpen indult ez más országokban is, Magyarországon például hat évvel az egyszázalékos támogatás lehetőségének bevezetése után 43-44 százalékos eredményességet értek el. Idén a cél mintegy 125 millió korona, a kampány szervezői bíznak benne, hogy a tavalyi, kissé kapkodó bevezetőév – a parlament a törvényt csak a megelőző év decemberében fogadta el – után idén már egyszerűbb lesz az érdeklődők tájékoztatása. A tavalyi kampány sikeresnek bizonyult abból a szempontból is, hogy a lakosság 71 százaléka tudott a lehetőségről. A támogatók közül a legtöbben egészségügyi intézmények alapítványait, vagy más egészségügyi és szociális célokat támogató alapítványokat, polgári társulásokat részesítettek támogatásukban; a legmagasabb összeget, 3 631 760 koronát a Rákellenes Liga kapta. A támogatás összege négy szervezet esetében haladta meg az egymillió koronát: a Rákellenes Liga mellett egy oktatási tevékenységet és két, a rákos gyermekek kezelését támogató szervezet. Szigorú a támogatott szervezetek ellenőrzése is, mely a kapott összeg nagysága szerint változik: a százezer koronán felüli támogatásban részesülő szervezeteknek egy éven belül – legkésőbb a következő év január 31-ig – nyilvánosságra kell hozniuk az összeg felhasználásának módját. Aki egymilliónál is többet kapott, annak kötelező számvizsgáló céggel ellenőriztetnie a támogatás célszerű felhasználását. A szervezetek csak arra a célra fordíthatják a pénzt, melyet feltüntettek a regisztrációjuk során. A kapott támogatással ennek alapján kell elszámolniuk. Elégedett a szerveztek többsége is, a tavaly regisztrálta 4042 szervezet több mint fele idén újra megpróbálja elnyerni az adózók támogatását. Idén 3386 egyesület közül választhatnak a nonprofit szervezeteket támogatni akarók, ami azt jelenti, hogy több mint ezer olyan szervezet is bejegyeztette magát a jegyzői kamara által vezetett listára, akik tavaly nem pályáztak vagy nem pályázhattak a támogatásra. Csalódottságra talán csak annak a 600 szervezetnek van oka, amelyeknek nem térült meg a bejegyzés költsége sem, mely mintegy 2000 koronát tett ki.

Úgy tűnik elmúlt az „egyszázalékos” lehetőség létét fenyegető veszély is, melyet az adóreform jövőre tervezett bevezetése okozott: egyes pénzügyminisztériumi hivatalnokok fontolgatták megszüntetésének lehetőségét, mondván nem illeszkedik a tervezett változáshoz. Elérte azonban célját a nonprofit szervezetek által erre az esetre kilátásba helyezett tiltakozó kampány, Eva Štricová, a pénzügyminisztérium hivatalvezetője március eleji levelében már azt írta, eszük ágában sem állt megszüntetni ezt a lehetőséget. Az illetékesek valószínűleg rájöttek, nehéz lenne megmagyarázni a közvéleménynek, miért kell megszüntetni egy sikeres lehetőséget, amit ráadásul az előző kormány hagyott jóvá, melynek összetétele majdnem azonos a jelenlegivel. A jelek szerint azonban a veszély elmúlt, várhatóan jövőre is mi határozhatjuk meg azt, mire akarjuk fordítani adónk egy százalékát.

A 2004-es év újabb kihívást jelent majd a civil szervezeteknek: ha nem változik a jelenlegi szabályozás, jövőre a természetes személyek mellett a cégek, vállalatok, tehát a jogi személyek is rendelkezhetnek adójuk egy százalékával, ami potenciálisan újabb 300 millió koronával növeli a támogatás lehetséges összegét. Ugyan az ő esetükben sem lehet arra számítani, hogy valamennyien élnek majd rendelkezési jogukkal, az ő esetükben azonban nagyobb fegyelemre számíthatunk, tehát 2004-ben – szemben a tavalyi 100 millióval – akár 300 millió koronás támogatásra is számíthatnak a civil szervezetek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?