Az idei év első kilenc hónapjában 15 648 új céget jegyeztek be, csaknem 6 ezerrel többet, mint 2015-ben
Csúcson a cégalapítási kedv Szlovákiában
A Világbank legfrissebb elemzése szerint a versenyképesség és a vállalkozói környezet minősége szempontjából Szlovákiát az elmúlt időszakban több ország is lekörözte. A statisztikai adatok ennek ellenére azt mutatják, hogy látványosan megugrott a vállalkozói kedv.
A Világbank Doing Business versenyképességi listáján, amely 190 országot állít sorrendbe, Szlovákia a tavalyi 39-ről idén a 42. helyre esett vissza, ami azonban korántsem jelenti azt, hogy romlott volna a versenyképességünk. Épp ellenkezőleg, a Szlovákiának odaítélt 75,17 pont jobb eredménynek számít, mint az egy évvel korábbi. Hogy Szlovákia visszaesett a listán, az csak azzal magyarázható, hogy más országok gyorsabb ütemben javítottak a versenyképességükön. Lengyelország például a 33., Csehország pedig 35. a listán. Szlovákiának a V4-ek közül csak Magyarországot sikerült leköröznie, amely idén az 53.
Vitatott toplista
A Világbank toplistáját azonban már az elmúlt években is sokan bírálták, arra hivatkozva, hogy nemad pontos képet az egyes országok vállalkozói környezetéről. E tekintetben az idei lista is rengeteg meglepő adattal szolgál. Hogy a dobogós helyeket Új-Zéland, Szingapúr és Dánia foglalja el, arra számítani lehetett, arra azonban már nem, hogy a lista szerint Macedónia a világ 10. legversenyképesebb országa. Ugyanilyenmeglepő azonban az is, hogy a Világbank szerint Fehéroroszország, Ruanda, Azerbajdzsán vagy Oroszország jobb hely a vállalkozók számára, mint Svájc vagy Japán. A toplista összeállításánál ugyanis a vállalkozások működéséhez kapcsolódó tíz területet vizsgálnak: cégalapítás; építkezések engedélyezése; villamos hálózatra csatlakozás; tulajdoni bejegyzés; hitelhez jutás; befektetővédelem; adófizetés; külkereskedelem; jogérvényesítés; fizetésképtelenség rendezése.
Elégedetlen az ellenzék
Az ellenzék, a most közzétett toplistára hivatkozva, azonnal lecsapott a kormányra. „A kormánynak nem hogy nincs semmilyen valós terve a vállalkozói környezet javítására, hanem épp ellenkezőleg, tudatosan ront rajta” – nyilatkozta Jana Kiššová, az SaS parlamenti képviselője, azzal érvelve, hogy Szlovákia visszaesett a versenyképességi listán. Ugyanakkor a lista készítői is elismerik, hogy a módszertan változása miatt nem lehet objektív módon összehasonlítani az ország idei helyezését a korábbi évekkel, ráadásul Szlovákiának idén sikerült javítania a pontszámán, vagyis szó sem lehet romlásról.
Egyre több az új cég
Ez utóbbit bizonyítja a Bisnode nemzetközi cégminősítő társaság legfrissebb elemzése is. Eszerint Szlovákiában a cégalapítási kedv négy éve nem látott csúcsra ugrott. „Az év első kilenc hónapjában 15 648 új céget jegyeztek be. Csak összehasonlításképpen: ez csaknem 6 ezerrel több, mint 2015-ben” – nyilatkozta Petra Štěpánová, a Bisnode elemzője. Szerinte a cégalapítási kedv a szlovák gazdaság kiváló teljesítményének köszönhető. „Eredetileg arra számítottunk, hogy idén már eléri a csúcspontját a cégalapítási kedv, úgy tűnik azonban, hogy a pozitív hangulat az elkövetkező időszakban is kitart” – tette hozzá Štěpánová. Az új cégek számának a növekedésével párhuzamosan idén csökkent a felszámolt cégek száma is. Míg a tavalyi első fél évben több mint 4 ezer céget számoltak fel, az idei év azonos időszakában ez a 3 ezret sem érte el. Szlovákiában jelenleg így csaknem 270 ezer cég működik. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.