A tokaji borban még nincs igazság

Budapest. Újabb nemzetközi frontok nyílnak meg a tokaji névhasználati vitában, mivel Szerbia, Oroszország és Ukrajna is hasonló elnevezésű borféleségekkel lép piacra. Miközben Magyarország igyekszik védeni névhasználati pozícióit az EU-ausztrál bortárgyalásokon, Szlovákiával sem zárult le a végérvényesen a névvita.

Tokaji néven jegyeztetett be egy borféleséget Szerbia és Montenegró egy nemzetközi borszakmai szervezetnél, és ma már Oroszország is forgalmaz bort Tokajszki Furmint elnevezéssel – értesült a Világgazdaság magyar napilap. Szakértők szerint ez is jelzi, hogy újabb frontok nyílnak az egyre szövevényesebbé váló Tokaji névhasználati vitában. Mint ismert, Magyarországnak ez ügyben több EU-tagállammal (elsősorban Szlovákiával és Olaszországgal) is nézeteltérése van. Ma már közismert ugyanakkor, hogy Ausztrália is használni kíván egy tokajihoz hasonló (márka)nevet. A Flame Tokay bevett név az USA-ban, és információink szerint ukrán cégek is forgalmaznak bort tokaji elnevezéssel.

Minden névhasználatra irányuló törekvést komolyan kell venni – reagált Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának főtitkárhelyettese. Hozzátette: mivel a tokaji esetében védett földrajzi eredetű magyar termékről van szó, valamennyi névhasználati próbálkozást fel kell számolni. Előbb az EU-n belüli vitákat kell lezárni, azután különböző szerződések alapján fel kellene lépni az egyéb nemzetközi ügyekben is. A lap szerint ugyanakkor egyre kilátástalanabb a helyzet a Szlovákiával folyó névhasználati vitában, holott Pozsonnyal tavaly – brüsszeli közvetítéssel – megállapodást kötöttek. Ismert az is, hogy időközben az olasz termelők a strasbourgi európai bíróság elé vitték a tokaji ügyet. A magyar-szlovák egyezségben Pozsony vállalta, hogy több ponton a magyar elvárások alapján módosítja a szlovák bortörvényt, Magyarország pedig cserében – szigorú megkötések mellett – hozzájárult volna a névhasználathoz. Az egyik feltétel értelmében Pozsonynak 565 hektárban (a magyar borvidék egytizedében) kellett volna maximálnia tokaji szőlőültetvényeit, de a jogszabály-módosítási elképzelések területi korlátozást nem tartalmaznak. Ehelyett a szlovák agrárminiszter azt tervezi, hogy pályázatot ír ki a tokaji bortermelő címért, vagyis nem a földrajzi adottságok, hanem a jelentkezések alapján döntenék el, ki termelhet tokaji borokat.

Magyarország a tavalyi megállapodással a lehető legnagyobb engedményeket tette, ezért addig semmilyen előrelépés nem képzelhető el, amíg Szlovákia szabadon akarja szaporítani tokaji területeit, illetve nem garantálja az ellenőrzési és egyéb biztonsági feltételeket – mondta Horváth Csaba. A főtitkárhelyettes szerint a szlovák bortörvény mai módosítási koncepciója az 1997-ig alkalmazott hasonló magyar jogszabály színvonalát sem éri el, miközben az azóta hatályos új magyar bortörvény a tokaji esetében még szigorúbb szabályozást léptetett életbe.

A szlovák névvitával párhuzamosan zajlanak az új EU-ausztrál bormegállapodás létrehozására irányuló kétoldalú tárgyalások is, amelyek szintén veszélyeztetik a magyar tokajit. Az eddigi egyeztetési eredmények szerint a tokaji nem kapná meg azt a védelmet, amelyet más hagyományos európai borfajták élveznének. A legutóbbi tárgyalási fordulót január 25-én tartották. A megállapodás megkötése az Európai Bizottság idei első féléves tervében szerepel.

A jelek szerint mára sikerült kivédeni azt az igényt, hogy Ausztrália uniós piacokra is exportálhassa az ott Tokaynak nevezett italt – mondta Major István, a magyar Gazdasági és Közlekedési Minisztérium helyettes államtitkára. Ám azt még el kell érni, hogy Ausztrália vállalja, sem otthon, sem harmadik piacokon nem forgalmaz ilyen termékeket, mint ahogy ezt egy hároméves átmeneti időszak után néhány neves nyugat-európai bor esetében kész lenne megtenni. Magyarország Brüsszelben világossá tette, hogy álláspontjából nem tud engedni. Ausztráliának alapvető érdeke a megállapodás megkötése, hiszen jelentős exportőrként 450 milliós piac nyílna meg számára. (A VG nyomán)

Pozsony szerint nincs vita a névhasználat ügyében

Pozsony. Nem létezik semmiféle vita Magyarország és Szlovákia közt a tokaji névhasználat ügyében, miután a két fél 2004. júniusában az EB képviselőinek jelenlétében kétoldalú megál-lapodást kötött az ügyben – tudta meg lapunk Czajlik Katalintól, az agrártárca szóvivőjétől. Szlovákia maradéktalanul tartja magát a megállapodásban foglaltakhoz, melynek értelmében módosítottuk vonatkozó törvényünket. Az új borászati törvény javaslata, amely már a parlamentben van, teljes mértékben összhangban van a magyar bortörvény azon részeivel, amelyek a tokaji bor előállításával és a vonatkozó szabályozással kapcsolatosak. Az említett törvényjavaslat tartalmazza a tokaji borvidékként elismerhető területek minőségi kritériumait, és a magyar törvényhez hasonlóan nem foglalkozik a terület kiterjedésével. Ez a hivatalos Szőlészeti Regiszter tárgya. A tokaji bortermelő címért kiírandó pályázatról szóló hírt ezért teljes képtelenségnek tartjuk, amely mindennemű valós alapot nélkülöz. Közös érdekünk, hogy mind a magyar, mind a szlovák részen is csupán azon területeken állítsunk elő tokaji bort, amelyek a legszigorúbb minőségi követelményeknek maradéktalanul eleget tesznek. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?