500 millió euróval csökkent a folyósítás

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Építőipar, idegenforgalom, közlekedés – a gazdasági válság által leginkább sújtott ágazatok újabb akadállyal kénytelenek megküzdeni. Az ilyen tevékenységet folytató társaságok ugyanis idén nehezebben jutnak hitelhez, mint tavaly.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Építőipar, idegenforgalom, közlekedés – a gazdasági válság által leginkább sújtott ágazatok újabb akadállyal kénytelenek megküzdeni. Az ilyen tevékenységet folytató társaságok ugyanis idén nehezebben jutnak hitelhez, mint tavaly. Az elemzők szerint ráadásul látványosabb javulásra csak hosszabb távon számíthatunk.

A szlovákiai bankok által folyósított vállalkozói hitelek összege tavaly nyártól folyamatosan csökken. A Szlovák Bankszövetség (SBA) szerint az idei első félévben 3,5 százalékkal kevesebb ilyen kölcsönt vettek fel a társaságok, mint a múlt év azonos időszakában. Míg a múlt év első hat hónapjában 15,2 milliárd eurós kölcsönhöz jutottak a cégek, az idei első félévben csak 14,7 milliárdhoz.

„A céges hitelek elsősorban az építőiparban, az idegenforgalomban és a közlekedésben estek vissza” – mondta el Karol Zalai, a Szlovák Takarékpénztár cégi hitelkockázatokkal foglalkozó részlegének a vezetője. Hasonló fejleményekről számolhat be a többi pénzintézet is. „Idén a vállalkozói hitelek iránti kereslet csökkenését tapasztaltuk, ami elsősorban a romló gazdasági helyzettel magyarázható” – nyilatkozta Zdenko Štefanides, az Általános Hitelbank (VÚB) elemzője, aki szerint a csökkenéshez az is hozzájárult, hogy a bankok újra óvatosabbak a hitelnyújtással kapcsolatban. A bankok óvatossága érthető, hiszen a gazdasági válság miatt megugrott annak a kockázata is, hogy a cégek nem fizetik vissza az általuk felvett kölcsönt. A legtöbb bedőlt céges hitelt 2010-ben regisztrálták, amikor a bedőlt hitelek aránya az összes céges hitelhez képest elérte a 7%-ot. Azóta ugyan lassan javult a helyzet, a válság előtti szintektől azonban még messze vagyunk. A Szlovák Bankszövetség szerint manapság is mintegy 1,2 milliárd eurót tesz ki a bedőlt hitelek összege.

„Az elmúlt időszakban csökkent a kereslet, ami a kiskereskedelmi forgalmon is meglátszik. Mivel a cégek képtelenek túladni a készleteiken, újabb befektetéseket sem terveznek, így hitelből is kevesebbre van szükségük, mint korábban” – vallja Marek Gábriš, a ČSOB elemzője. Szerinte azonban arról sem szabadna megfeledkezni, hogy a nagyobb nemzetközi vállalatok a cégükön belül is képesek pénzt kölcsönözni, így nem szorulnak rá a banki hitelre.

Hogy egy adott társaság miért képtelen hitelhez jutni, annak többnyire rendkívül egyszerű oka van. Mivel a bankok egyre óvatosabbak, így egyre több információt próbálnak megszerezni a hiteligénylőről, márpedig a jelenlegi gazdasági helyzetben a cégek egy része nem büszkélkedhet a legjobb eredményekkel. „Ha például egy cég nem fizeti a korábban felvett hitelét, rossz a gazdálkodása, bizonytalan lábakon állnak az üzleti tervei vagy épp az állammal szemben vannak kiegyenlítetlen tartozásai, nem számíthat túl sok jóra” – nyilatkozta Zuzana Eliášová, a ČSOB szóvivője. Emiatt a cégeknek jelenleg több saját forrásra van szükségük, ha bővíteni szeretnék a vállalkozásukat.

Az elemzők – legalábbis a távolabbi kilátások szempontjából – optimisták, arra számítanak ugyanis, hogy a céges hitelek piaca az elkövetkező időszakban újra növekedésnek indulhat. Minden attól függ azonban, milyen irányt vesz a szlovák gazdaság. „Ha az elkövetkező időszakban nő a kereslet, ez a befektetésekre is pozitív hatással lehet” – mondta el Štefanides, aki szerint azonban szemmel látható javulásra leghamarabb egy év múlva számíthatunk. (mi, TASR, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?