Változtassuk otthonunkat „sóbarlanggá”

A sós tengeri levegő gyógyhatása évszázadok óta ismert. A tengermelléki országok lakói bizonyítottan egészségesebbek, mint szárazföldi társaik.
Néhány évvel ezelőtt a hazai piacon megjelentek a sólámpák, s a légúti betegségben szenvedők állították, enyhültek panaszaik.

A sós tengeri levegő gyógyhatása évszázadok óta ismert. A tengermelléki országok lakói bizonyítottan egészségesebbek, mint szárazföldi társaik.

Néhány évvel ezelőtt a hazai piacon megjelentek a sólámpák, s a légúti betegségben szenvedők állították, enyhültek panaszaik. Ma már egyre több gyógyfürdő sókúrával egészíti ki szolgáltatásainak kínálatát. Nem tagadják, a Lengyelországban látottak inspirálták őket, így aztán nem csoda, hogy hasonlítanak egymásra. A termek falát sótéglák díszítik, a padlóra szórt só a Holt-tengerből származik. A barlang illúzióját – ugyanis hagyományos helyiségről van szó – fröccsentett műanyag és hangulatos világítás teremti meg.

„Amikor tudomást szereztem a sóbarlangok létéről, én is azt hittem, hogy a gyógyfürdőkben valódi barlangokban párologtatják a sót. Csodálkoztam is, hirtelenjében hány barlangot tártak fel. Aztán ismerőseim a komáromi óvodával példálóztak, ahol „házi sóbarlangban” erősítik a kicsik immunrendszerét. Ekkor jött az ötlet: ezt a módszert népszerűsíteni kellene” – magyarázta Jakab Attila nyugalmazott rendőrből lett vállalkozó. Mielőtt bevezetett a párkányi Relax központban lévő sóbarlangba, figyelmeztetett: „Nálunk nem a látszat, hanem a levegő a fontos. (Valóban, a kis helyiség berendezését csupán néhány görög váza és ülőalkalmatosság alkotja.) „Ezt láttam Budapesten, a Somadrin gyógyhatású sóoldat feltalálójának mintatermében, ahol görög amforákban párologtatják a sót, normális szobahőmérsékleten. Somogyi Pétertől megtudtam, hogy nagyapja találmánya ionizálja a levegőt, az oldott sókristályok a légutakba kerülnek, s gyógyítják a gyulladt hörgőket, nyálkahártyát. A módszer annyira megtetszett, hogy tavaly december óta Párkányban is működik sóbarlang. Sajnos, egyelőre a sótéglákra helyezett görög amforákban párolgó oldat jótékony hatását – családomon és barátaimon kívül – kevesen élvezték. Csak a jobb érthetőség kedvéért hirdetjük sóbarlangként, az érdeklődőket klímahelyiségbe vezetjük be” – sorolta a tudnivalókat. A 45 perces kúra közben a gyerekek játékkal, kísérőik beszélgetéssel múlatják az időt. Minél többet beszélnek, – lehet énekelni is – annál szaporábban veszik a sós levegőt. Hetven liter sóoldat elpárolgása után a helyiségben igazi tengeri levegő lesz. Jakab Attila fontosnak tartja hangsúlyozni, hogy a klímakezelés csupán kiegészíti a hagyományos kezelést. Tény viszont, a néhány hónapos üzemelésnek van eredménye. Két kúra után javult a bedugult orrú kisgyerekek légzése, enyhültek az arcüreg- és homloküreg-gyulladásban szenvedő betegek fájdalmai, nyolc-tíz alkalom után több asztmás beteg jelentős javulást észlelt. Ennek ellenére a párkányi orvosok még nem jártak a helyi sóbarlangban, betegeiket sem tájékoztatták a klímakezelés jótékony hatásáról. „Sajnálom, hogy meg sem nézik, mi az, amit visszautasítanak. Persze, nem adom fel. Azért sem, mert nem az az elsődleges célom, hogy idecsalogassam a betegeket. Az álmom az, hogy minél többen odahaza alakítsák ki saját sóbarlangjukat. Nem kell hozzá sok minden, akár a hálószobában is megvalósítható. A mikroklíma megteremtéséhez négyzetméterenként három liter oldat párologtatásával kell számolni. A görög amforából három-négy hónap alatt párolog el a sóoldat, de a peremén kicsapódó sókristályok megmaradnak. Akkor érzem majd magam sikeresnek, ha sok-sok lakásban, nyugdíjas otthonban, vagy klubban, óvodában sóoldat párologtatásával orvosolják a légúti és bőrbetegségeket, erősítik immunrendszerüket.”

Jakab Attila látva, hogy a gyógyfürdők mellett gomba módra szaporodnak és anyagi hasznot hoznak a sóbarlangok, a párkányi fürdő illetékeseinek levélben vetette fel az együttműködés lehetőségét, ám válaszra sem méltatták. „Amint lesz pénzem, házunk kertjében hangulatos sóbarlangot alakítok ki. Igaz, nem jordániai sót szórok a padlóra, hanem bajorországit, mert az nem olvad. A klímakezelés alatt a vendégek nyugágyon pihenve, hangulatos zene mellett lélegezhetik be a párolgó sóoldatot. Szeretném, ha a párkányi strandra látogatók is kihasználnák a lehetőséget, és összekötnék a kellemeset a hasznossal: napfürdőznének és egyben élveznék a „tengeri levegő” áldásos hatását.”0 Itt szeretném megismételni, hogy az Új Szó egészségklubjának tagjai igazolványuk felmutatása után 20 százalékos kedvezményt kapnak a Relax központ klímahelyiségében éppúgy, mint a majdani sóbarlangban.

Köztudott, hogy egyes barlangok, illetve sóbarlangok és a sós tengeri levegő az emberi szervezetre, főként a légzőszervekre jótékonyan hat.

Ez a módszer megközelíti, bizonyos értelemben felül is múlja a természetes barlangok hatását, és mindenféle helyhez kötöttség nélkül képes megvalósítani, úgymond haza vinni a sóbarlangok klímáját.

Jótékonyan hat:

az asztmára, hörghurutra, légcsőhurutra, arc- és homloküreg-gyulladásra, kruppra, náthára, virágpor-allergiára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?