GYÓGYTURMIX

A kávé jó, mert serkent
Állandó vita tárgyát képezi, hogy a rendszeres kávézás menynyire káros. A kávé fő hatóanyaga, a koffein a legnagyobb mennyiségben használt stimulálószer világszerte. Hatását a központi idegrendszeren keresztül éri el. Enyhe depressziócsökkentő hatása is régóta ismert.

A kávé jó, mert serkent

Állandó vita tárgyát képezi, hogy a rendszeres kávézás menynyire káros. A kávé fő hatóanyaga, a koffein a legnagyobb mennyiségben használt stimulálószer világszerte. Hatását a központi idegrendszeren keresztül éri el. Enyhe depressziócsökkentő hatása is régóta ismert. Ez utóbbi tulajdonságához kapcsolódik az az eredmény, melyről dr. Ichiro Kawachi, a Medical Harvart Medical Center orvoscsoport-jának vezetője számolt be a közelmúltban. A kutatók tíz éven keresztül végzett megfigyelés eredményeként tapasztalták, hogy azon nők körében, akik naponta két-három csésze kávét isznak meg, több mint egyharmadával csökkent az öngyilkossági hajlam, viszonyítva azokhoz, akik sosem isznak kávét. A megfigyelt hölgyek száma több mint 870 ezer volt. Huszonegyen lettek öngyilkosok 10 év alatt azok között, akik sosem ittak kávét, míg 11-en azok közül, akik naponta két-három csészényit fogyasztottak.

Felmerül a kérdés, vajon mennyire erős antidepresszáns hatású a koffein. Nos annyira nem, hogy indokolatlan mértékű kávéivásra serkentse a depresszióra egyébként hajlamos egyéneket. A pszichiáterek előtt a koffein depressziómérséklő hatása ismert. (ész)

Gyomorrák és a dohányzás

A legújabb kutatási eredmények szerint a gyomor- és nyelőcsőrák-megbetegedések 40%-ának kiváltó oka a dohányzás. A Columbia University kutatói szerint Európában és az USA-ban az elmúlt években az említett két daganatos megbetegedés száma meredeken emelkedett, elsősorban a fehér férfiak között. A vizsgálatok egyértelműen igazolták, hogy a dohányzás, mint kiváltó ok, komoly szerepet játszik a megbetegedések számának fokozott növekedésében. Ráadásul az is kiderült, hogy a dohányzás abbahagyása sem sokat segít, hiszen a megbetegedések fokozott kockázata a dohányzás befejezésétől számított 30 éven át még fennáll. A vizsgálat során 1000gyomor- és nyelőcsőrákban szenvedő, és 600 egészséges embert vizsgáltak meg és kérdeztek ki alaposan szokásaikról, majd a két csoport eredményeit öszszevetették. megállapították, hogy a dohányzás ötszörösére növelte a két daganatos megbetegedés kialakulásának kockázatát. Aki abbahagyta, annál is háromszor nagyobb a kockázat a nemdohányosokhoz viszonyítva A vizsgálat megerősítette azt a már korábban felismert tényt is, hogy a mérsékelt borfogyasztás csökkenti a kockázatot, ugyanakkor a sör és a tömény szeszes italok fogyasztása semmilyen kockázatcsökkentő hatással nem rendelkezik. (t-sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?