Becslések szerint az Európai Unió országaiban körülbelül 66 millió ember D-vitamin-hiánnyal küzd. Mint ismeretes, ez a vitamin nemcsak a csontok helyes fejlődésében és táplálásában, hanem a légúti betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. A Csontritkulás és a Csontok Anyagcsere-betegségeinek Szlovákiai Társasága ezért nemcsak a D-vitamin-hiány, hanem a vele összefüggő csontbetegségek megelőzésére és kezelésére igyekszik felhívni a figyelmet.
Az európaiak millióinak alacsony a D-vitamin-szintje
Az Európai Bizottság által finanszírozott eddigi legnagyobb tanulmány, amely az EU-tagállamokban gyűjtötte össze az adatokat a D-vitamin-szintről, megerősítette, hogy a népesség nagy része ennek a vitaminnak a hiányával küzd. Ugyanez derült ki azon a földrajzi szélességen is, ahol pedig feltételezték, hogy elegendő az UVB-sugárzás és elegendő D-vitamin képződik. „Fontos, hogy nemzetközi szinten határozzák meg az ajánlásokat és teszteljék a lakosság specifikus csoportjait, kezelésüket, a megelőzést és az azt követő ellenőrzést” – emeli ki dr. Juraj Payer professzor, a társaság elnöke.
Nagyobb a csonttörés kockázata
A D-vitamin-szint csökkenésével párhuzamosan megnő a csonttörések kockázata, ezért a csontritkulással küzdő betegek kezelésének nemcsak a mész, hanem a D-vitamin pótlása is fontos része. Bár a csontritkulás pontos oka még nem teljesen ismert, kialakulására nagymértékben hat a magas életkor és a változókor. „A csonttömeg mennyiségének körülbelül 60 százaléka genetikailag adott. Ezért ha az anya csontritkulás okozta törést szenved, nagy a veszélye annak, hogy a leánygyermek is csontritkulásban fog szenvedni” – mondja dr. Soňa Dubecká reumatológus, a társaság alelnöke. A szakember szerin az oszteoporózis kialakulásához az egészségtelen életmódon kívül (beleértve a nem kielégítő táplálkozást és a mozgás hiányát), de a túlzott alkohol- és koffeinfogyasztás, valamint a dohányzás is hozzájárul. Ám néha az oszteoporózis kialakulása nem csak a genetika és az életmód kérdése. „Vannak olyan betegeink, akiknél más súlyos betegség vagy gyógyszerhasználat miatt alakult ki a csontritkulás” – teszi hozzá a szakember.
A gyerekek sem kivételek
A felnőttkorban jelentkező csontritkulás nemegyszer a gyermekkorban gyökerezik. Ezért figyelmeztetnek az orvosok a gyerekek és fiatalkorúak esetében a kalcium és a D-vitamin megfelelő pótlásának fontosságára.
„A mész legjobban a test növekedési szakaszában szívódik fel, 75 százaléka hasznosul ilyenkor. Felnőttkorban a bevitt kalcium körülbelül 20–40 százalékát tudja a szervezet hasznosítani” – magyarázza dr. Ľudmila Podracká professzor asszony, a Gyermekbetegségek Országos Intézete gyermekoszteológiai központjának alapítója. Figyelmeztet: a tej nélküli étrend csak körülbelül 500 mg kalciumot tartalmaz, ami a 3 éves korú gyerekek ajánlott napi mennyisége. A kor előrehaladtával megnő a szervezet igénye, így a 9 évnél idősebb gyerekeknek naponta 1300 mg kalciumot kellene fogyasztaniuk.
Eszter esete
A gyerekeket sem kerülik el a csontbetegségek. Példaként említjük a nyolcéves Eszter esetét. „Amíg nem kezdett el járni, semmi nem utalt arra, hogy nincs rendben valami. Az ortopédiai kivizsgálás és az azt követő ellenőrzés igazolta, hogy Eszter o-lábai az angolkór következménye” – meséli a kislány édesanyja, majd hozzáteszi, hogy a családban senkinél nem diagnosztizálták ezt a betegséget. A jól megválasztott kezelésnek köszönhetően sikerült elérni, hogy kislány lába ne görbüljön tovább. „Eszter kezelése nagyon drága, de az egészségbiztosító háromhavonta kivételt tesz. Legalább a felnőttkorig tart majd a kezelés, de az is lehet, hogy az élete végéig. Ezt ma még az orvosok nem tudják pontosan megmondani” – teszi hozzá az édesanya.
Csontritkulás: a csontképződés lelassul, leépülése fokozódik, ezért a csonttömeg csökken, az összetétele pedig romlik. A folyamat fokozott csonttörési kockázattal jár.
Angolkór: hiánybetegség, amelynek okozója a csontok csökkent mineralizációja és kalciumtartalma. Jellemzően D-vitamin-hiány áll a hátterében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.